Gyógyító tenger partján

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

A tengervíz és a tengerből származó homok, alga valamint a tengeri levegő gyógyító, egészségmegőrző hatása az ősidők óta ismert. Jótékony ereje egyrészt a benne levő antibakterializáló hatású planktonoknak, másrészt magas sótartalmának köszönhető, ami átlagosan 35 gramm literenként, de a Vörös-tengerben 42 gramm, a Holt-tengerben pedig ennél is magasabb. A tengervíz érdekesség, hogy összetétele nagymértékben hasonlít az emberi szervezetben található folyadékok összetételéhez, és a periódusos rendszer szinte valamennyi eleme megtalálható benne. Elsősorban az izületi betegségekben szenvedőknek segít, de az izomműködéssel és idegi szabályozással kapcsolatos problémák ellen, nőgyógyászati, bőr- és légzőszervi betegségek kezelésében is hatásos.

Az egyik legmakacsabb bőrbetegség, a pszoriázis vagy pikkelysömör, de több más ismeretlen eredetű bőrbetegség (pl. neurodermatitisz) is van, melyre nagyon nehéz hatékony kezelési módot találni. Sok esetben az egyik leghatásosabb eljárás a fürdő, illetve a fényterápia együttes használata. A Holt-tengeri gyógyturizmus erre a hatásra épül: a holt-tengeri só megkönnyíti az ellazulást, ellágyul a bőr, majd gyógyulni kezd. A számos ásványi anyagot, magnéziumot, valamint bromidot tartamazó kristályos anyag lelassítja a pszoriázis által felgyorsult sejtképződést, illetve csillapítja a hám ingerlékenységét. A bőr érzékenyebb is lesz a sótól, így hatékonyabbá teszi a fürdő utáni fénykezelést.

A tengervíz pozitív hatásának megtapasztalásához legkézenfekvőbb módszer, ha megmártózunk benne. A sós vízben kellemesen ellazulhatunk, mivel ebben a közegben a mozgás kevesebb izommunkát követel, ugyanakkor javul a vérkeringés és a szövetek oxigénfelvevő képessége. Még hatásosabb, ha a fürdő vize testhőmérsékletű, mert így a benne levő ásványi anyagok könnyebben szívódnak fel.

Olaszországban igen népszerű a tengeri homokkúra, mely során a pácienst egy nem túl mély gödörbe fektetik, majd a fejét és mellkasát szabadon hagyva egy vékony réteg homokkal takarják be. Az olasz tengerparti homok kiválóan alkalmas ehhez a kúrához, mivel igen finom szemcséjű, és könnyen átveszi a napból érkező hőt anélkül, hogy túl melegre hevülne. A homokágyban eltöltött 10-20 perc főleg a reumás és más izületi betegségekben szenvedőknek tesz jót.

A homokot azonban nemcsak szárazon használják. A tengerből vagy sós tóból származó, igen magas só- és ásványianyag-tartalmú, 40 fokosra melegített iszappal (alga, homok és agyag keveréke) befedik a kezelendő testrészt - vagy akár az egész testet, majd 10-20 percig pihenni hagyják a pácienst. A kezelésnek - mely természetesen egy tengervízben való fürdőzéssel ér véget - többféle előnye is van. Elsősorban a csontokra van jó hatással, ezért különösen ajánlott a csontritkulásban szenvedő betegeknek. A meleg iszapréteg azonban csodát művel a bőrrel is. A pórusok kinyílnak és könnyebben veszik fel az iszapban található hatóanyagokat, melyek hatására a bőr ismét feszes és életteli lesz, rendszeres használata pedig segít a cellulitisz elleni küzdelemben is.

A szépségiparban régóta alkalmazzák a tengeri algákat, melyek frissen és szárított formában, felmelegítve vagy tengervízben feloldva is igen hatásosak. A megfelelő helyről származó, nem szennyezett tengervíz pedig belső használatra is alkalmas. A tengervíz fogyasztását mindig hígítva, esetleg gyümölcslével édesítve ajánlják a szakemberek.