Próbáljuk ki a szójatejet!

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

A növényi ösztrogének, amelyeknek a szója természetes forrása, az emberi ösztrogénhoz hasonló hatással vannak testünkre. A szójatej megszabadít a hőhullámoktól, így a japán nőknek, akik rendszeresen fogyasztanak szójatejet, sokkal kevesebb változó kori tünetük van. A japán nők körében a mellrák is ritkább.
A szójában található fehérje kíméletes a veséhez. A rendszeres szójabevitel csökkenti a koleszterinszintet és a szívbetegségek kockázatát. A szójatej kalcium szempontjából sem marad el a tehéntej mögött, ugyanannyi kalcium található mindkettőben.
A szójatej minősége függ az előállítás gondosságától. Az a jó szójatej, amelyben megtalálhatók mindazok az ásványi anyagok, amelyek az állati tejben. A tejhez képest a szójatej előnye, hogy nincs benne telített zsírsav és tejfehérje (tehát a tejfehérje érzékenységben szenvedők is fogyaszthatják). Viszont tartalmaz a szervezet számára előnyös többszörösen telítetlen zsírsavakat.
Három előállítási módszer terjedt el. Az elsőnél az egész szójababból készíti a tejet, így a rostok benne maradnak. A második módszerrel kipréselik a párolt szójabab levét, és vízzel hígítják, ezzel elvész a rosttartalom, de más értékes összetevők megmaradnak. A harmadik módszer szerint a szójafehérjét izolálják, azokat a fehérjéket pedig, amelyek a jellegzetes bab-ízért felelősek, eltávolítják.