Ne hagyd ki a reggelit!

Vágólapra másolva!
Nem egy unalmas legenda, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése. A gyerekkori szendvicsekből, gabonapehelyből és tojásrántottából viszont mára csak az erős kávé maradt - pedig jobban tennénk, ha rendesen reggeliznénk.
Vágólapra másolva!

1. Ha reggel eszünk, felébresztjük az anyagcserénket abból az álomból, amelyben éjszaka volt. Éjjel több órán keresztül nem ettünk, ez egyfajta böjtszerű állapot, amiben a szervezet igyekszik minél kevesebb kalóriát elégetni és minél több energiát megtakarítani. A reggeli étkezéssel újra munkára bírjuk a testünket, így több kalóriát égetünk el, és több energiánk lesz. Ha nem kapunk be reggel - akár menet közben - pár falatot, a testünk pontosan úgy viselkedik majd, mintha még aludnánk.

2. Egyél többet, legyél karcsúbb. Bár ellentmondásnak tűnik, a kutatások folyamatosan azt igazolják, hogy akik rendszeresen reggeliznek, hatékonyabban tudnak fogyni, és az elért álomsúlyt könnyebben meg tudják tartani. Miért lehet ez? Ha nem reggelizünk, értékes tápanyagokat vonunk meg a szervezetünktől, így nagyobb lesz az esélye annak, hogy zsírban és cukorban gazdag rágcsálnivalókkal próbáljuk pótolni az energiát. Azzal, hogy reggelizünk, kontrollálni tudjuk az ebédkor elfogyasztott adagokat is, tehát nem kell félni a munkaebédektől, nem mindenki azt fogja bámulni, hogy tűnhet el bennünk annyi kaja.

3. A reggeli jobb teljesítménnyel jár együtt, mert segít felébredni. Azok, akik rendszeresen bekapnak néhány falatot reggelente, sokkal figyelmesebbek és kreatívabbak a munkahelyükön, mint akik kihagyják ezt az étkezést.

4. Nagyobb eséllyel eszünk olyan ételeket reggelire, amelyek egészségesek ugyan, de a nap többi részében eszünkbe sem jut megkóstolni őket. Kevesen vannak, akik ebédre vagy vacsorára teljes kiőrlésű gabonapelyhet ennének tejjel és bogyós gyümölcsökkel, pedig ebben a kombinációban rengeteg a kálcium, az antioxidáns és a vitamin.

5. A reggeli jobb hangulatba hoz, sőt az egész napi hangulatunkat meghatározza. Ha a reggelinket körültekintően választottuk meg, akkor kevesebb arra az esély, hogy valami egészségtelen dolgot együnk ebédre.

Mit együnk reggelire?
A "tipikusnak" nevezhető reggeli ételek, mint a péksütemények, a felvágottak és a tojásból készült ételek általában túlságosan sok sót, szénhidrátot és zsírt tartalmaznak, míg a fontos tápanyagok, a vitaminok és a rostok szinte teljesen hiányoznak belőlük. Ha cukorral teli süteményt vagy egészségesnek kikiáltott müzliszeletet eszünk reggelire, hirtelen megugrik a vércukorszintünk, de ugyanolyan gyorsan le is csökken. Így hamarabb lesz szükségünk arra, hogy valami olyan ételt keressük magunknak, amely segít szinten tartani az energiánkat. Ilyenkor nyúlunk a különböző csokikhoz, erőt adó szeletekhez és energiaitalokhoz.

Az öt legjobb reggeli

1. Teljes kiőrlésű gabonapelyhek friss gyümölcsökkel és sovány tejjel.
2. Gyümölcssaláta joghurttal vagy kefírrel.
3. Teljes kiőrlésű kenyérből készült pirítós sovány sajttal és sonkával.
4. Kemény tojás vegyes salátával.
5. Turmix egzotikus gyümölcsökből, joghurtból, egy kanál búzacsírával.



Szerencsére van néhány lehetőségünk, amelyekkel egészséges módon tankolhatunk fel energiát a nap kezdetén. A lényeg: a reggeli étkezésünk tartalmazzon fehérjét (tejet, tejtermékeket, sovány húsfélét vagy tojást), "egészséges" szénhidrátot (gabonapelyhet, teljes kiőrlésű péksüteményt), gyümölcsöt és zöldséget. Ezek nemcsak elegendő hasznos tápanyaggal, vitaminnal, ásványi anyaggal és rosttal látják el a szervezetünket, de hosszú ideig biztosítanak energiát, és a kalóriatartalmuk is viszonylag alacsony.