Baktériumok az egészségért

Vágólapra másolva!
Egyre divatosabbak a probiotikumokat tartalmazó ételek és étrend-kiegészítők: mind többen ismerik el ugyanis a "jó" baktériumok kedvező hatásait. A probiotikumok elmulasztják a rossz szájszagot, segítenek rendben tartani a gyomrot, szépítik a bőrt, sőt, állítólag még a rákot is meg lehet előzni a segítségükkel.
Vágólapra másolva!

Szinte nincs is olyan ember manapság, aki ne szedne valamilyen vitaminkészítményt, vagy másmilyen étrend-kiegészítőt - kevesen vannak azonban, akik napi rendszerességgel vennének be probiotikumokat. Pedig ezek a "jó", barátságos baktériumok igen fontosak az immunrendszer erősítéséhez és a betegségek gyógyításához.

Baktériumok a bélrendszerben

A szánkban és a beleinkben milliónyi baktérium hemzseg: vannak közöttük károsak, de olyanok is, amelyek megléte elengedhetetlen az egészséghez. Ha minden rendben van, a jó baktériumok túlsúlyban vannak a károsakhoz képest, ha viszont a "rossz" baktériumok kerülnek túlsúlyba, akkor az az egész szervezetünkre kihat. Rengeteg olyan tünet van, amely azt mutatja, hogy a káros baktériumok elszaporodtak a szervezetünkben: felfúvódás, hányinger, hasmenés... hosszú távon pedig olyan "krónikus" betegségek is kialakulhatnak a mérgező baktériumok hatására, mint az irritábilis bél szindróma (IBS).

A kedvező hatású baktériumoknak két nagyobb családja van: a lactobacillusok és a bifidobacteriumok. Ezen a két nagy csoporton belül rengeteg alfaj található. Mivel az emberi bélflóra - azaz a belekben található baktériumok mennyisége és összetétele - ugyanolyan egyedi, mint az ujjlenyomatunk, mindenkinek ki kell tapasztalnia, neki magának milyen probiotikumokra van szüksége az ideális állapot eléréséhez.

"A probiotikumokat nem lehet túladagolni" - állítja Marc Lalonde, egy élelmiszeripari cég vezetője az MSN Health-nek. "Amikor megbetegszünk, érdemes olyan hamar elárasztani a beleinket jó hatású baktériumokkal, amennyire csak lehet. Nem származik semmi kárunk abból, ha sok probiotikum jut a szervezetünkbe."