Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Meghökkentő statisztikai adatok szerint Magyarországon hozzátartozója erőszakos magatartása következtében átlagosan minden harmadik napon meghal valaki, házastársa, élettársa (volt házastársa vagy élettársa) erőszakos magatartása következtében átlagosan minden héten meghal legalább egy nő, a családon belüli erőszak gyermekáldozatainak száma havonta legalább egy.

A fentiek miatt különböző társadalmi szervezetek a mögéjük felsorakozott tízezrekkel együtt a családon belüli erőszak visszaszorítását tűzték ki célul, amelyre egyébként a hazánk által aláírt és kihirdetett nemzetközi egyezmények is köteleznek és amelyek összhangban állnak az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének az ajánlásaival is.

Az országgyűlési határozati javaslat előterjesztői rámutatnak arra, hogy a hatályos jogi szabályozás hiányosságai miatt a társadalmi szervezetek preventív és felvilágosító munkája sem képes a célok elérésére, az erőszak visszaszorítására. Szükség van ezért az állami szervek közötti, valamint az állami szervek és a társadalmi szervezetek közötti együttműködés kiépítésére. Külön kiemelik, hogy a családon belüli erőszak nem tekinthető magánügynek, így a visszaszorítása érdekében különösen indokolt egy egységes nemzeti stratégia kialakítása.

A javaslat a kormány feladatává teszi, hogy - az erre szakosodott társadalmi szervezetek bevonásával - egy éven belül dolgozza ki és terjessze az országgyűlés az ún. "távol tartó rendelkezés" bevezetéséről szóló, a családon belüli erőszak kapcsán indult eljárások soron kívüliségét biztosító, valamint a tanúvédelmi szabályok megerősítését célzó törvényjavaslatokat.

Kormányzati intézkedésre van szükség ahhoz is, hogy a rendőrség, a gyermekvédelmi szervek, szociális intézmények, egészségügyi intézmények kötelesek legyenek a családon belüli erőszak megtörténtét, vagy annak gyanúját az illetékes hatóságoknak jelenteni, illetve ilyen esetekben saját hatáskörben intézkedéseket tenni. Bővíteni kell az ún. menedékház hálózatot és áldozatvédelmi központokat és az állami jogi segítségnyújtó rendszert, amelynek keretében a családon belüli erőszak áldozatai jogi tanácsadást, a hatóságok, a bíróságok előtti eljárásokban szakszerű jogi képviseletet kaphatnak, ha arról rászorultságuk - szociális nehézségeik, egyéb méltányolható személyes körülményeik - folytán nem képesek gondoskodni.

Elengedhetetlenül fontos továbbá a családon belüli erőszak megelőzésében és kezelésében érintett szakemberek felvilágosítása, folyamatos képzése, a közvélemény országos felvilágosító kampány keretében történő tájékoztatása.