A válás társadalmi tényezői

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Az elmúlt évtizedekben egyre inkább csökken a nagycsaládok száma. A kiterjedt háló képes volt átvállalni a szülői funkciókat, idősebb testvérek, nagyszülők együtt nevelték a legifjabb generációkat. A klasszikus értékek uralkodtak, nem a szerelem volt a legjelentősebb faktor a párválasztásban. A leendő házastárs kiválasztásának kritériumai sokkal kötöttebbek voltak, mint napjainkban.

A házasság kritériumai régen és ma

Ha elolvasunk néhány házassági hirdetést, az derül ki, hogy az elvárások még mindig követik a régi értékrendeket: a jelentkező legyen józan életű, gyermekszerető, vidám, jól szituált stb. A szenvedélyes szerelem a harmonikus házasságnak nem elengedhetetlen feltétele. Sőt, sok esetben a szenvedélyek hatására kötött házasságok futnak zátonyra, mivel az érzelmek csillapodása után nem biztos, hogy összeegyeztethető a két fél értékrendje.

Az elmúlt századokban olyan házastársat kerestek, aki azonos társadalmi rétegből származik és az adott osztálynak megfelelő elvárásoknak megfelel. A XVI-XVII. század klasszikus aranykori drámáiban a tisztesség, becsület, takarosság, szerénység, vallásosság voltak az eladósorba került lányok érdemei. Nem kellett, hogy lángelmék és elkápráztató szépségek legyenek. Persze elengedhetetlen volt az engedelmesség is mind a férjnek, mind az édesapának. A klasszikus példa Shakespeare Makrancos Katája vagy Lope de Vega Estrellája.

Ma pedig a boldogság kulcsát főként az érzelmek arzenáljában keresik. Az érzelem azonban nem mindig jó tanácsadó. Egyre többen maradnak pár nélkül, mert nem találják meg az ideális partnert, és egyre többen válnak el, mert rájönnek, hogy nem az igazival kötötték össze életüket. A szívükkel keresik az eszményi társat, pedig néha az agy adja a megoldást.

Váláshoz vezető társadalmi jelenségek

A nők pénzügyi önállósodása

A régi időkben nem volt egyszerű elválni, hiszen a család nem csupán érzelmi kötelék, hanem működő gazdasági egység is volt egyben. A család volt a társadalom gazdasági alapegysége, de ez mára teljesen felbomlott. Ha egy nőt elhagyott a férje, nagyon nehéz helyzetbe került, mivel eltartani magát sok esetben képtelen volt, a szülői ház sem fogadta vissza az elértéktelenedett gyermeket. Szétköltözni nem tudtak, mivel önálló lakása nem volt az egyénnek, a nagycsalád szállásolta el az újabb párokat.
Manapság a nők önálló keresettel rendelkeznek, így képesek kilépni a háztartásból, új életet teremteni. Természetesen nem egyszerű, de megvan az újrakezdés esélye.

A vallás csökkenő befolyása

A vallás befolyásoló erejének csökkenése is hozzájárul, hogy egyre nagyobb a válások száma. A keresztény egyház tanítása beleivódott a gyermekek értékrendjébe. A holtomiglan-holtodiglan nem csupán divatos frázis volt, hanem betartandó eskü. A pároknak valóban ki kellett tartaniuk egymás mellett jóban-rosszban. Ezt a példát látták maguk előtt, ezt diktált a vallás, így zokszó nélkül elfogadták a házasság örök intézményét.

A munkidő növekedése

A nők és férfiak egyaránt dolgoznak. Felgyorsult világunkban a verseny nagyon szoros. A munkaidő sokszor késő délutánig, estig tart; van aki több műszakban dolgozik. A munkahely gyakran távol esik a lakóhelytől, sokan ingáznak nap mint nap. A családtagok nem töltenek elég időt egymással, a kapcsolat tartalmatlanná válik. A nap döntő részét házon kívül töltik a kötelességek spanyolfala mögé bújva, és megfeledkeznek az otthon elvárásairól. A cél az otthon megteremtése és fenntartása, de az egzisztenciateremtés és az önmegvalósítás fogalma egy idő után összekeveredik.

A kényszerházaság

Szeretné megosztani valakivel gondjait? Tanácsot szeretne kérni? Pszichológus szakértőnk készséggel válaszol, ha családi problémáival, kapcsolataival, szexuális vagy lelki gondjaival keresi fel őt a [email protected] e-mail címen.
A pszichológus oldala

A válás gyakori oka a váratlanul érkező gyermek miatt kötött meggondolatlan házasság. A leendő szülők kötelességüknek érzik - és az eredeti család nyomása sem elhanyagolható tényező -, hogy családot biztosítsanak a kis jövevénynek. Azt már nem gondolják végig, hogy az általuk kényszerűségből felállított modell nagyon törékeny, hiszen érzelmileg, értékrendileg nem megalapozott. A kényszer érzete feszültségeket szül, a szülők egymást vádolják a kialakult helyzet miatt, mígnem a kapcsolat elmérgesedik és elválnak.

Az érdekházasság

A társadalmi változások egyik jelensége a felfelé irányuló mobilitás. A házasságot van, aki ugródeszkának használja. Érdekházasságok születnek az anyagi, szakmai feljebb jutás reményében. Az érdekek azonban a legritkább esetben esnek egybe, nem beszélve az emberi szempontokról.

A gyermek családképe

A válások számának növekedése önmagát generáló folyamat. A gyerek azt a modellt látja maga előtt, hogy a szülők kapcsolata zátonyra futott, ő is sokkal nehezebben tud egy párkapcsolatban megfelelni az elvárásoknak, félelmei is erősebbek. A statisztikák szerint az elvált szülők gyerekei közül jóval többen válnak el, mint a teljes családokban nevelkedettek.

Korábban
Válás gyerekszemmel
Válás után
Peren kívüli felek, avagy a konfliktusok vesztesmentes megoldása

Könyvajánló
Kreatív válás - Két elvált ember saját tapasztalatai alapján fogalmazta meg, mi kell ahhoz, hogy a válás után is életben maradjanak - egyikük tanfolyamot is indított a témában.
Együttműködés a gyerekekkel és szüleikkel - A különélés és a válás

Fórum: A válás okai