Turbózd fel turbolyával!

Vágólapra másolva!
A nagy salátaevési elhatározások mindig azon buknak el, hogy a zöldségek a harmadik nap után unalmassá válnak. Mit tegyünk, hogy együk a salátát? Segíthetnek a régi, jól bevált gyógynövények, az unaloműző fűszerek.
Vágólapra másolva!

Milyen a jó zöldsaláta? Harsogóan ropogós és üdén friss, mint a kora reggeli harmat. Ahhoz, hogy mindig legyen kéznél egy tányérnyi belőle, többféle leveles salátát vásároljunk; én általában legalább háromféléből szoktam a salátakeveréket összeállítani, mert szeretem, ha a szín is változatos. A kedvenc fajtáim a jégsaláta, a lolo-rosso, az endívia, a frizé, a római saláta, a radicchio, a madárbegy és a tölgyfasaláta.

Alapkeverék

Az alapkeverékhez fogok három adag különféle salátát, és beletépkedem a leveleket egy tisztára mosott, hideg vízzel telt mosogatóedénybe. Egy pár adaghoz elég a salátafejek felét felhasználni, a lecsepegtetett maradékot lezárt zacskókban tárolhatjuk a következő felhasználásig - pár napig friss marad.

A leveleket alaposan megmosom, legalább három váltás vízben. Már ebben a fázisban tépek hozzájuk friss fűszerleveleket, amivel nem csak a kész saláta élvezeti értékét növeljük majd meg, de a fűszerek jótékony gyógyhatása is rögtön élvezhető. A friss bazsalikomlevél például nyugtat és étvágyat javít, a petrezselyem zöldje vértisztító, a koriander levele serkentő hatású, segíti az emésztést és idegcsillapító, a metélőhagyma darabok kedvező hatással vannak a vérkeringésre, a turbolya pedig élénkíti a veseműködést, illetve javítja az emésztést.

A zöldet eztán beleteszem egy salátacentrifugába, és jól kiforgatom az egyvelegből a felesleges vizet. Ha nincs centrifugánk, akkor tegyük a salátát egy nagy szűrőedénybe, párszor rázogassuk meg, majd tegyük a hűtőbe, ahol egy pár óra alatt jól lecsepeg.

Feltétek

Az ilyen salátaleveleket általában feltéttel szoktuk fogyasztani. A tetejükre jöhet keményre főzött tojáscikk, tonhalkonzerv, avokádó vagy hideg sült hús (csirke, sertés, bárány, marha vagy hal). A salátára csíkozhatunk sajtot, ami ha füstölt, akkor jól párosítható almával, érett, szaftos körtével vagy őszibarackkal is. A kék penészes sajthoz a pirított dió passzol.

Forrás: Kaldeneker György receptjei

A halak ízét jobban kihozhatjuk, ha melléjük valamilyen citrusfélét - például grapefruitot, mandarint, vér-vagy lénarancsot - szeletelünk.

A salátán igazi csemege a pirított olajos mag. Tegyünk egy száraz serpenyőbe napraforgót, mogyorót, mandulát, diót, kókuszreszeléket, illetve tök- vagy szezámmagot, és lassú lángon, állandóan kevergetve pirítsuk meg. Ebből készíthetünk többet is, a kedvenc magjaink akár össze is keverhetők. A salátát csak fogyasztás előtt szórjuk meg az olajos magvakkal.

Forrás: Kaldeneker György receptjei

Ugyanilyen módon piríthatunk a zöldre kockára vágott kenyeret és kiflit is: a pirítás után spricceljük meg egy kis olívaolajjal és szórjuk meg bazsalikommal.