A palacsinta napja

Vágólapra másolva!
Angolszász országokban a húshagyókedd a palacsinta napja. Ahhoz, hogy itthon is meg tudjuk ünnepelni, sütni kell belőle, lehetőleg jó sokat! Tojás, liszt, tej, némi fantáziadús töltelék és egy jó serpenyő a hozzávalók - és természetesen Kaldeneker György receptjei.
Vágólapra másolva!

Mi is a palacsinta? Tojásból és lisztből kevert vékony, lapos tészta, amit vajazott grill lapon vagy serpenyőben sütnek meg. A palacsinta évszázadok óta népszerű, ezt a régi szakácskönyvek receptjei is bizonyítják. Az első feljegyzéseket már 1439-ben lehetett olvasni a palacsintáról. Hosszú idő telt el mire megszületett az angolszász országokban a palacsintát megünneplő nap. Ezen a napon palacsintasütő, palacsintaevő, palacsintafeldobó és -tekerő versenyeket rendeznek, megpróbálják a sütési, evési és feldobási világrekordokat megdönteni. 1994-ben Rochdale-ben sütötték a világ legnagyobb palacsintáját is: 15 méter volt az átmérője, 3 tonna a súlya, és kb. 2 millió kalóriát tartalmazott.

A néphagyomány szerint húshagyókeddig minden olyan "elspájzolt" élelmiszert el kellett fogyasztani, amit másnap, a hamvazószerdát követő negyvennapos böjt idején tilos volt enni. A palacsintatészta egyik alapanyaga a tojás és kisütéséhez akkoriban zsírt használtak, ezért ez az étel ideálisnak bizonyult a feleslegessé vált tartalékok felhasználására.

Palacsinta-tradíciók

A világ palacsintái is eltérőek, minden országnak megvan a saját jól bevált receptje. A magyarok a vékonyra sütött tésztát kedvelik: tojásból, liszttel, tejjel, csipetnyi sóval és szódavízzel keverjük ki. Van aki kevés sütőport vagy élesztőt is kever bele, csipetnyi cukorral vagy olvasztott vajjal teszi még finomabbá. Tölteléke lehet lekvár, cukrozott kakaópor, mazsolás túró, fahéj, de sósan is elkészíthető - darált hússal, spenótos túróval, gombával, zöldségekkel töltött változatát is sokan kedvelik.

A németek élesztővel, sok tojással nagyon alaposan kikevert tésztát sütöttek, majd édes és pikáns töltelékekkel töltötték meg.

A svédek nemcsak édes, hanem sós palacsintákat is szívesen készítenek: ezek tésztájába lereszelt burgonyát, vagy más zöldséget tesznek, és disznóhússal fogyasztják.

A francia crepe vékony és ropogós, összehajtva majd felgöngyölve, forró édes, citromos vagy likőrös vajjal megcsorgatva kerül a vendégek elé.

Az oroszok kis kerek bliniket készítenek az élesztős-búzakorpás tésztából, majd tejföllel megkenve, tetején kaviárral fogyasztják, pár korty vodkával leöblítve.

A mexikói tortilla általában kukoricalisztből készül, babpürével és hússal van töltve, paradicsomszósszal van megcsorgatva.

Az amerikai palacsinta vastagabb, tésztáját sütőporral vagy szódabikarbónával teszik könnyebbé, majd tálaláskor nyakon öntik juharsziruppal és pár szem bogyós gyümölccsel, vagy ropogósra sütött baconnel szervírozzák.

Kínában a pekingi módra elkészített kacsahúst tekerik zsír nélkül vékonyra kisütött palacsintatésztákba, uborkacsíkokkal, édeskés szilvaszósszal és felcsíkozott újhagymával.

Mi kell a jó palacsintatésztához?

Végy tojást. Legjobb a háztáji, ennek íze a legfinomabb, színe vibrálóan sárga, ettől lesz a palacsinta szép aranysárga.

A tej legyen félzsíros, mert könnyebb tésztát lehet vele kikeverni, mégis megőrzi a palacsinta gazdag szerkezetét.

A sütéshez használt olaj legyen jóízű napraforgó, ez ugyanis bírja a magas sütési hőmérsékletet, ellentétben az olívaolajjal.

A liszt "sima" legyen, vagyis búzából őröljék. Az egészségesebb palacsinta tésztájához keverhetünk egyharmadnyi teljes kiőrlésű búzalisztet is.

Forrás: Kaldeneker György receptjei


A jó palacsintatészta alapreceptje: szitálj 10 dkg lisztet egy keverőtálba, szórj rá egy csipet sót. Kezeddel készíts a közepébe egy mélyedést, majd üss bele két tojást. Önts hozzá féldeci félzsíros tejet és egy evőkanál napraforgó-olajat. Kezd el habverővel keverni a közepétől kiindulva addig, míg a tojás, az olaj és a liszt összekeveredik, majd erősen keverd sima tésztává. Utána kis adagokban keverd hozzá a maradék 2 és fél deci tejet. Vedd elő a jól bevált palacsintasütődet, önts bele egy evőkanálnyi olajat, majd hevítsd fel közepes hőmérsékletűre. Ha már jó forró, a felesleges olajat csorgasd ki a serpenyőből, és kanalazz bele a tésztából. A többi palacsintát már a megszokott módon süsd ki.