Bali, a fűszerillatú sziget

Vágólapra másolva!
A levegő fülledt, meleg és fahéjillatú, a nők rizseszsákokkal a fejükön jönnek-mennek, a standokon teknőctojás, friss vanília, furcsa nevű és külsejű gyümölcsök, tengeri herkentyűk egész arzenálja kapható. Kaldeneker György Balin járva alaposan körülnézett, mindent megkóstolt és jól bevásárolt a gyöngyhalászok piacán. 
Vágólapra másolva!

Az Ázsiát és Ausztráliát összekötő, mintegy ötezer kilométer hosszú Indonéz szigetvilág 17 508 szigete köszül talán a legszebb Bali. Földi édenkert, ahol teraszosan művelt, élénk-zöld rizsföldek, azúrkék tenger, vakítóan fehér homokos part, színes korallszigetek, vadon nyíló pompás orchideák és mosolygós, barátságos helyi lakosok várják a látogatókat.

A Kumba Sari piac, Bali fővárosának, Denpasarnak központjában, egy csatorna két oldalán helyezkedik el. Az egyik felén hatalmas zöldséges, húsos és halas standok, és egyéb, alapvető élelmiszereket árusító üzletek találhatóak. A csatorna túloldalán kaptak helyet a fűszer- és gyógynövényeket árusító kofák boltjai, az emeleti részen pedig gyönyörű kézműves-termékeket lehet vásárolni - nagyon olcsón.

A piac előtt parkoló teherautókról, az asszonyok a fejük búbjára pakolva hordják be a rizzsel megtöltött zsákokat - errefelé megszokott, hogy a nők végzik a nehezebb fizikai munkát.

A piachoz közeledve, mind erősebb fahéj illat lengi be a párás-dunsztos levegőt: méteresre vágott fahéjdarabok, mint a szőlővenyigék, kévékbe kötve sorakoznak a fűszerekkel teli zsákoknak támasztva. Kilóját 20 ezer rúpiáért mérik, ami körülbelül 440 forint. A fahéjat itt nem csak fűszerezésre használják: készül belőle cukor-, és szappantartó is, de fahéj pálcikát használnak kiskanál helyett a kávézókban is,.

Vanílától a galangáig

Nagy mennyisében terem itt az egyetlen ehető trópusi orchideaféleség, amelynek erjesztett termése, a vanília. Minden egyes virágot kézzel poroznak be, ami bár nagyon aprólékos feladat, nem húzódhat sokáig: a virágok csupán egy napig nyílnak, ennyi idő áll a beporzást végző munkások rendelkezésére. A hat-kilenc hónapig növő vaníliababot leforrázzák, majd dobozokban gőzölik, és az erjesztés során alakul ki finom, édeskés aromája. Mivel ennek a ritka fűszernövénynek termesztése igen macerás, ezért ára kissé borsos - bár Indonéziában jóval olcsóbban hozzá lehet jutni, mint Európában: kilóját itt körülbelül tizenötezer forintnak megfelelő rúpiáért mérik, míg Angliában darabja hat-nyolc angol font, vagyis körülbelül három-négyezer forint.

A másik fontos, errefelé honos fűszer a kurkuma gumóját frissen, szeletelve és megszárítva, valamint porrá őrölve árusítják. Fontos alapanyaga a sárga curry-s ételeknek, de ez a gumós fűszer kiváló gyógyír hasmenésre is. Mindenhol megterem, szép piros virága dísze a trópusi kerteknek. Egy kilónyit 15 ezerét (320 forintért) hozhatunk el belőle.

Forrás: Kaldeneker György receptjei


A koriandermag hatalmas zsákokban várja, hogy kizacskózzák. Fél kilónyi kerül egy tasakba, ami 4 ezer indonéz rúpia (közel 86 forint).

Borsból többfélét is lehet vásárolni: frissen a fürtökben csüngő zöldet, szárítva a fehéret - aminek kilója 35 ezer (760 forint) - és a feketét, amiből 12 ezer rúpia (260 forint) egy kiló. Szerecsendióból is bőséggel lehet válogatni: itt főként az ovális fajtája terem meg, amit a héjával együtt lehet megvenni, és csak felhasználáskor kell kibontani a burkából. Így a termésre rászáradt virágját is fel tudjuk használni, ami elég drága fűszernövény: kilója 70 ezer helyi rúpia, kicsivel több mint 1500 forint.

Tenyérnyi nagyságú friss gyömbér, ginzeng és galangagumók várják kókuszpálmából font kosarakban a vásárlókat. A galanga fűszer gumóját hús- és halételek, saláták, zöldségek, vadételek, likőrök ízesítésére használják. Hagymával, fokhagymával, chilivel és gyömbérrel elkeverve szívesen dolgozzák fűszerpasztává.

Forrás: Kaldeneker György receptjei


A kötegekbe kötött ázsiai citromfű (lemongrass) a mindennapok fűszere. Nem nehéz a termesztése, sőt: azt mondják az itteniek, hogy inkább kiirtani nehéz .