Nem csak szex

Vágólapra másolva!
A pozíció nem minden: ha egy pár például egymásnak háttal alszik, még nem feltétlenül rossz a kapcsolatuk. A lényeg, hogy mit csinálnak az elalvás előtt, és nem pedig az, hogy még az ágyban is folyton szinkronban legyenek. A lepedő nem csak a szexről szól.
Vágólapra másolva!

"Tök egyértelmű volt, hogy az egyik srác, akivel jártam, abszolúte nem hozzám való, de egészen addig becsuktam a szemem, amíg azt nem vettem észre, hogy már a harmadik éjszaka alszom teljesen a falnak passzírozva - míg ő kényelmesen terpeszkedik az ágyon" - mondta a 28 éves Lilla, akinek ez kellett, hogy rájöjjön, mennyire nem stimmel a kapcsolattal valami. Lilla azt állítja: a szex szuper volt - egyébként meg olyan volt az egész viszony, mint valami abszurd erőjáték.

Paul C. Rosenblatt, a minnesotai családtudományi professzora valószínűleg erre egyetértően bólogatna. Nemrégiben ugyanis 42 pár alvási szokásait vizsgálta meg, hogy abból a kapcsolatukra nézvést is messzemenő következtetéseket vonjon le (a kutatásban részt vett három leszbikus, és három olyan pár is, akik nem házasok, de rendszeresen megosztják egymással az ágyukat) - írta a Newsweek (NW) amerikai hetilap.

Rosenblatt nem kifejezetten az alvási pozitúrákra koncentrált - bár elismerte, hogy a kapcsolatra nézvést ezek is árulkodók. Felejtsük el hát a sokat taglalt kliséket, és menjünk bele egy kicsit mélyebben a témába!

51 ezer óra együtt

Bár úgy tűnik, azt, hogy két ember hogyan alszik el egymás mellett - és hogy ez mit mond a kapcsolatukról - jócskán kivesézték már mindenféle magazinok, meglepő módon igen kevés a tudományos kutatás a témában. Rosenblatt például, amikor elkezdett ezzel foglalkozni, a NW szerint 40 214, az emberi alvással, 34 295, a párokkal és 19 162, a házassággal, illetve házasságterápiával kapcsolatos találatra lelt az interneten - és csak 15 olyan linket, amely konkrétan a párokkal és az alvással foglalkozik.

A professzor szerint ennek az lehet az oka, hogy a pszichológusok és kutatók sokkal inkább foglalkoznak az egyénnel, mint a páros léttel.

"A pszichológia arról szól, mi megy végbe egy-egy ember fejében, a gyógyszerek pedig szintén az egyént gyógyítják" - mondta Rosenblatt a NW-nek, holott - ahogy a lap is rámutatott - az emberek az ágyban töltött idejük nagy részében nem egyedül, hanem valaki mással vannak együtt.

Ha valaki mondjuk 20 éve él házasságban - adott egy példát a magazin -, éjfélkor fekszik le, és reggel 7-kor kel, akkor a 20 év alatt összesen majdnem 51 ezer (!) órát tölt egy ágyban a házastársával. Ha mindketten dolgoznak, gyerekeket nevelnek és intézik a napi ügyeket, akkor valószínűleg több időt töltenek együtt az ágyban, mint bárhol máshol!

"A pároknak tudniuk kell együtt aludni. Meg kell tanulniuk kezelni azokat a dolgokat, amiben különböznek, és azokat, amelyekben nehéz egy hullámhosszra kerülni, vagy amelyeken nehéz alakítani (például az egyiküknél kitörő éjszakai hőhullámok, a horkolás, a gyerekhez való viszony vagy az eltérő szexuális szokások). Azon például nem lehet változtatni, hogy valaki milyen pozícióban tudja magát igazán kipihenni, vagy azon, hogy mit érez vagy csinál alvás közben" - mondta Rosenblatt. - "A lényeg, hogy el tudják magukat engedni egymás mellett."

Ha egy pár "jól" tudja megosztani az ágyat, valószínűleg az élet más területein is jól működik a kapcsolatuk - vonható le az általános tanulság Rosenblatt kutatásából. Sőt, a professzor szerint az alvás olyan jelentős részét teszi ki egy pár életének, hogy annak a mikéntje az egész kapcsolatra meghatározó lehet.