Tiltott szerelem

Vágólapra másolva!
Testvérek, rokonok szerelme, szexuális kapcsolata minden egészséges emberben visszatetszést kelt, és a törvény is bünteti - pedig az ilyen jellegű kapcsolatban élők előfurdul, hogy nem is értik, mi a baj velük. Egy lipcsei testvérpár is szeretné visszakapni három gyermekét, és normális családként élni tovább, ám ezt a németországi törvények nem engedik. Ha itt élnének sem lenne más a helyzet.
Vágólapra másolva!

Minden kislány azt tervezi, hogy felnőve apukája felesége lesz, minden kisfiú az anyukáját jelöli meg majdani feleségeként, de az is előfordul, hogy testvérek egészen kicsi korban megfogadják, ha nagyok lesznek, együtt maradnak, mert annyira szeretik egymást. Aztán az egészséges ember ezeket kinövi, talán el is felejti, később pedig, ha testvérszerelemről hall, enyhe viszolygással gondol a vérfertőző kapcsolatra.

Egy Lipcsében hat éve élettársi kapcsolatban élő testvérpár, évszázados német törvények és évezredes társadalmi tabuk elleni küzdelméről számolt be nemrégiben a BBC. Patrick Stuebig és Susan Karolewski bár édestestvérek, nem együtt nevelkedtek: Patrick Potsdamban töltötte a gyermekkorát, míg 8 évvel fiatalabb húga Lipcsében élt. A fiú 23 évesen kereste meg családját és az akkor 16 éves Susannak nagy meglepetés volt, mikor kiderült, hogy van egy bátyja. A fiatalok anyjuk halála után szerettek egymásba, az elmúlt hat évben négy gyermekük született. Mivel a tesvérek közötti vérfertőző kapcsolatot Németországban - csak úgy, mint a legtöbb nyugati civilizációban - törvény bünteti, Patrikot elítélték, és kiszabott hároméves börtönbüntetéséből két évet már le is töltött - és a harmadik is vár rá, ha ügyvédjük nem jár sikerrel. Dr. Endrik Wilhem ugyanis épp azon van, hogy töröltesse a vérfertőzéssel kapcsolatos paragrafust a német büntető törvénykönyvből.

"Amit ezek a fiatalok tettek, az a német büntetőtörvénykönyv szerint, amely 1871-re datálható, kimeríti a vérfertőzés vétségét, ami három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. De ez a törvény rossz, idejétmúlt, és sérti a pár személyiségi jogait. - mondja a német jogász.

"Amíg fogyatékosok, 40 év fölötti nők, örökletes betegségben szevedők lehetnek szülők, őket miért sújtja a törvény? Ez diszkrimináció."-teszi hozzá Dr Wilhem. "Számos büntejogi szakértővel beszéltem már az ügyről, és mindnyájan azt mondták: igazam van. Franciaországban már törölték a vérfertőzésről szóló törvényt - itt az ideje, hogy Németország is megváljon tőle."

Patrik és Susan legnagyobb bánata, hogy csak a legkisebb lányuk élhet velük, mert a gyámhatóság a másik három csemetéjüket nevelőszülőknél helyzete el. A legidősebb fiúk, Eric 7 hónapra született, epilepsziás és tanulási nehézségei vannak, nagyobbik lányuk Sara pedig speciális ellátásra szorul. A testvérpár azonban úgy gondolja, hogy mindennek semmi köze ahhoz, hogy ők maguk vérrokonok, nem érzik bűnősnek magukat, egyetlen kívánságuk, hogy nyugodtan, békében élhessenek, mint akármelyik család.

Büntetendő, de nehezen felderíthető

"A magyar jog is bünteti a vérfertőzést - mondja Dr. Magyar György, büntetőjogász. - A Btk 203. paragrafusának harmadik bekezdése szerint, aki a testvérével közösül, az maximum két év szabadságvesztéssel büntethető".

"Természetesen az, hogy valakivel kapcsolatban fel lehessen lépni, ahhoz az kell, hogy kiderüljön a bűnös viszony. Az még nem bűn, hogy valaki a testvérével él, azt pedig senki nem vizsgálhatja, ki mit csinál a hálószobájában. Büntetőjog akkor kap szerepet egy ügyben, ha bizonyíthatóan megvalósul a bűncselekmény - azaz, jelen esetben a testvérek közötti szexuális kapcsolat, vagyis a vérfertőzés - és ez a hatóság tudomására jut - magyarázza a jogász, majd hozzáteszi: minden bűncselekménynek van jogi tárgya és itt kettő is megtalálható. "Egyrészt az egészséges utódláshoz fűződő érdek, másrészt a vérségi kapcsolaton alapuló rokoni viszonyok tisztasága. Ez két olyan fontos érdek, amit ha valaki megsért, az büntethető."

Ezek a kapcsolatok leginkább akkor kerülhetnek napvilágra, ha valakiknek gyermeke születik. Nagy kérdés, hogy ilyenkor vajon az orvosnak értesítenie kell-e a hatóságokat, vagy erősebb az orvosi titoktartás? Dr. Magyar szerint gyanús körülményeket észlelve akkor jár el helyesen az orvos, ha jelzést ad a hatóság felé, de feljelentést semmiképpen nem kötelessége tenni, hiszen nem államellenes cselekményről van szó.

"Az ilyenfajta bűncselekményt alanyi oldalról nézve csak szándékosan lehet elkövetni - magyarázza Dr. Magyar György. - Nagyon fontos, hogy az elkövető tudatában legyen annak, hogy ő a vérrokonával tart fenn szexuális kapcsolatot. "Ha valamelyik a két fél közül a szexuális kapcsolat létrejöttekor nem tud arról, hogy a testvérével létesített viszonyt, akkor tévedésben van - amit szintén szabályoz a Btk: ha pedig valaki tévedésben van, akkor az nem büntethető."

Büntető törvénykönyv a tévedésről
27. § (1) Nem büntethető az elkövető olyan tény miatt, amelyről az elkövetéskor nem tudott.
(2) Nem büntethető, aki a cselekményt abban a téves feltevésben követi el, hogy az a társadalomra nem veszélyes, és erre a feltevésre alapos oka van.
(3) A tévedés nem zárja ki a büntethetőséget, ha gondatlanság okozza, és a törvény a gondatlanságból eredő elkövetést is bünteti.

Büntető törvénykönyv a vérfertőzésről
203. § (1) Aki egyenesági rokonával közösül vagy fajtalankodik, bűntettet követ el, és egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) Nem büntethető a leszármazó, ha a cselekmény elkövetésekor tizennyolcadik életévét nem töltötte be.
(3) Aki testvérével közösül, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.





Patrick és Susan ügye a bíróság előtt van, néhány hónapon belül várható ítélet. A család vissza szeretné kapni gyermekeiket és nem kíván változtatni az életközösségén. Kívülállóként is fontos kérdés, hogy habár valóban megtörtént a vérfertőzés, megszülettek a gyerekek, azok sorsa miért lesz jobb nevelőszülőknél, mint otthon, ahonnan hiányoznak, ahol biztosan szeretetben nevelnék őket?

A szakember azt mondja, ez egy igen fontos etikai kérdés.

"A bíróságnak mindig azt kell néznie, hogy a gyermek érdeke mit diktál, még klasszikus gyermekelhelyezési perben is azt mérlegeli, hol van meg minden feltétel a kiskorú erkölcsi és fizikai fejlődéséhez. Ha a gyerekek ilyen kapcsolatból születtek és ebben a családban, ebben a környezetben nőnek fel, akkor akármennyire is szeretik őket, további erkölcsi fejlődésük veszélyeztett, mert a gyerek "mintakövető" és ezt a fajta "egészséges-társadalom ellenes" viselkedést veszi át, viszi majd tovább. A büntetés célja pedig éppen az, hogy védje a társadalmat"- fejezi be Dr. Magyar György.