Politikai vihar és letartóztatás a Czechtek kapcsán

Vágólapra másolva!
Egyre nagyobb belpolitikai vihart kavar Csehországban a Czechtek elektronikus zenei fesztivál brutális rendőrségi feloszlatása. Elemzők szerint, az eseményt az ellenzék a kormányzó szociáldemokraták népszerűsége növekedésének a megállítására, s a választási kampány megindítására próbálja meg kihasználni. A technósok Prágában és néhány más városban követelik Jan Paroubek miniszterelnök és belügyminisztere lemondását.  Václav Havel, a Cseh Köztársaság emblémája, volt köztársasági elnök közvetíteni próbál a tüntetők és a kormány között.  Legújabb hírek szerint egy fiatalt őrizetbe vettek, nyolc másik ellen meg büntetőeljárás indult.
Vágólapra másolva!

Egy személyt őrizetbe vettek, nyolc ellen pedig büntetőeljárást indítottak a cseh hatóságok a rendőrség által szombaton erőszakkal feloszlatott engedély nélküli technopartyval kapcsolatban - jelentette be csütörtökön Blanka Kosinová rendőrségi szóvivő.

A letartóztatott olasz technós hétfőn Prágában állítólag a rendőrökre uszította kutyáit, amelyek két rendőrt megmartak. Az egyik kutyát a rendőrök később lelőtték. A letartóztatott olasznál 11 gramm hasist is találtak a rendőrök - közölte a szóvivő. A büntetőeljárások a szombati eseményekkel kapcsolatosak.

Nem először oszlatták fel a cseh elektronikus zenei szcéna évente féllegálisan megrendezett kultikus rendezvényét, a Czechteket. Tavaly azonban csak az ötödik nap után, az ideinél valamivel finomabban vetettek véget az egyhetesre tervezett fesztiválnak.

"A party elég kaotikus jellegű. Általában két nappal a buli előtt felraknak egy telefonszámot a Czechtek honlapjára, ahol egy komputerhang közli a helyszínt, amely minden évben máshol van. Az idén a Prágától százhúsz kilométerre lévő Mlynecben lett volna. A helyszínre kamionok érkeznek, sok közülük Nyugat-Európából" - meséli Halmos Ádám, aki két éve járt a fesztiválon.

Ez az egyik probléma, hiszen Rozvadov, a cseh-német határ egyik legforgalmasabb átkelője gyakorlatilag használhatatlanná válik ilyenkor. Megérkeznek a kamionok a helyszínre, mindegyik egyre hangosabban löki a zenét. Halmos szerint nehéz felfedezni tudatos partyszervezés nyomát, sőt az egyre több kamion érkeztével kakofonikussá és egyre kevésbé élvezhetővé válik az egész.

Forrás: MTI

A rendőrség ezúttal nem hagyta bő lére ereszteni az összejövetelt, már az első nap, azaz július harmincadikán feloszlatta a rendezvényt. Ezer rohamrendőr próbálta elkergetni az ötezresre tehető tömeget. Szemtanúk szerint vízágyút és könnygázt is bevetettek az akció során. Az incidensnek mindkét oldalon mintegy 100-100 könnyebb, vagy közepesen súlyos sebesültje volt. Sajnálatos módon még egy halottról is érkezett hír: a tiltakozásul az úttestre fekvő fiatalemberen a hatalmas káoszban egy kamion gázolt át.

Jolana Cihova rendőrségi szóvivő a fellépést indokoltnak tartja, mivel panaszok érkeztek, hogy a résztvevők illegálisan behatoltak a partynak kijelölt helyszínen kívülre. A rendezők szerint viszont a környékbeli telektulajdonosok nem engedték őket a party legálisan kijelölt területére.

Michal Klodner, a rendezvény egyik szervezője kilátásba helyezte, hogy a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordulnak. A technósok és a velük rokonszenvezők vasárnaptól a prágai Belügyminisztérium előtt tüntetnek, Jan Paroubek miniszterelnök, illetve Frantisek Bublan belügyminiszter lemondását követelve. Az ellenzéki Polgári Demokratikus Szövetség (ODS), valamint Václav Klaus köztársasági elnök is elítélte az akciót. Maga Paroubek kitart belügyminisztere mellett, de sajnálatát fejezte ki a sérülések miatt, és
belügyminisztériumi vizsgálatot sürget.

Forrás: MTI

Itt jön a képbe a csehek politikai idolja, Václav Havel, aki jelezte, hogy szolidáris a tüntetőkkel, és közvetíteni próbál köztük és a kormány között. "Felajánlottam segítségemet, de egyelőre nem lesz tárgyalás. A technoparty szervezői a jelenlegi helyzetben elutasították a találkozót a kormány képviselőivel" - mondta újságíróknak Havel. Kifejtette, hogy a közvetítésre Jirí Paroubek kormányfő kérte föl. Havel saját szavai szerint tovább kíván próbálkozni, mert fontosnak tartja, hogy a jövőben az ilyen események ne ismétlődhessenek meg. A botrány csütörtökön a szenátus napirendjére került, de a politikusok a vádaskodásokon, egymás bírálatán kívül semmiféle eredményre nem jutottak.

Az esemény a cseh közvéleményt is megosztja. Egy gyorsfelmérés kedden nyilvánosságra hozott eredménye szerint a kemény rendőri beavatkozást a megkérdezettek mintegy negyvennégy százaléka helyesnek tartja, ugyanannyian bírálják, míg a maradék tizenkét százalék nem nyilvánított véleményt.

MTI