Karmester és jazzénekes

Vágólapra másolva!
Bobby McFerrin neve hallatán a legtöbben bizonyára a Don't Worry, Be Happy című slágerre gondolnak. Az amerikai vokál-virtuóz azonban jóval több, mint egyszámos előadó: McFerrint a kortárs komolyzene egyik legeredetibb művészeként tartják számon, emellett pedig karmesterként is jelentős hírnévnek örvend. A magyar közönség május 24-én karmesteri szerepben és jazzénekesi minőségében is meghallgathatja Bobby McFerrint: a sztár karrierje során először vállalt dupla fellépést.
Vágólapra másolva!

McFerrin a jazz-, a pop- és a klasszikus zenében is egyaránt otthon érzi magát, négyoktávos hangterjedelméről, gyors ritmus- és hangváltásairól szinte azonnal felismerhető a hangja, noha felvételeit hallgatva sokszor úgy tűnik, mintha legalább két-három énekes énekelne egyszerre.

Bobby McFerrin 1950-ben született New Yorkban, hangját minden bizonnyal édesapjától, Robert McFerrintől örökölte, aki a New York-i Metropolitan Opera társulatának szólistája volt. A fiatal McFerrin hatéves korában kezdett el zeneelmélettel foglalkozni, később több kaliforniai egyetemre is járt zongora szakon.

Vokalistaként 1977-ben debütált a New Orleans-i Astral Projection nevű együttessel. Később San Franciscóba költözött, ahol találkozott Bill Cosbyval, a legendás komikussal. Karrierjét Cosby indította el: elintézte, hogy McFerrin felléphessen az 1980-as Playboy Jazz Fesztiválon.

Ezek után McFerrin már több fellépést is vállalt, majd az 1984-ben megjelent The Voice című lemezével jazz-történelmet írt: ez volt az első vokális szóló album, amely nagy lemezkiadó vállalatnál jelent meg. Következő lemezén, az 1985-ben megjelent Spontaneous Inventions-on Herbie Hancock, a Manhattan Transfer és a színész Robin Williams is közreműködött. A világhírnév felé vezető úton ez után indult el: a The Cosby Show című tévésorozat házi zeneszerzőjeként egy csapásra egész Amerika megismerte a nevét, majd az 1988-as Simple Pleasures című albummal a toplistákon is az első helyre került.

McFerrin a kilencvenes évektől kezdődően egyre inkább a komolyzene, illetve a karmesteri hivatás felé fordult, érdekes, rendhagyó komolyzenei értelmezései gyakran nagy visszhangot keltenek a szakma és a közönség soraiban.

A zenész eddig több mint húszmillió lemezt adott már el, munkásságát tíz Grammy-díjjal jutalmazták.

Első magyarországi fellépése kisebbfajta szenzáció, hiszen karrierje során még sosem vállalt két koncertet egymás után. Az első koncert május 24-én, délután négykor kezdődik az Erkel Színházban, ekkor a Matáv Szimfonikus Zenekart vezényli, és Vivaldi g-moll concertójának egyik szóló csellószólamát énekli is. Ezt követően este nyolc órától pedig egy a capella műsor keretében McFerrin kizárólag vokális improvizációkat ad elő.

A koncertekre hat-, illetve tízezer forintba kerülnek a belépőjegyek.