Cirkuszi filozófia

Vágólapra másolva!
"Meguntuk, hogy a nagyságról álmodozzunk és kicsiként éljünk, ezért elhatároztuk, hogy küzdünk és valóra váltjuk álmainkat" - mondta néhány fiatal svéd artista egy párizsi kávéházban ücsörögve 1995-ben. Aztán kitalálták és megalkották a Cirkus Cirkört, az igazi skandináv cirkuszt, melynek 99% Unknown című előadását most a Trafóban négy egymást követő estén láthatjuk.
Vágólapra másolva!

Céljuk már a kezdetektől fogva sem volt más, mint hogy modern cirkuszművészetükön keresztül megváltoztassák, jobbá tegyék a világot. A cirkusz, a méteres magasságokban való egyensúlyozás mellett más művészetek és előadásmódok is hatnak produkcióikra. Utcatáncok és -színházak, a régimódi "csepűrágó-hagyomány" és a modern táncművészet elemei is felfedezhetők a Cirkus Cirkör produkcióiban.

A Cirkus Cirkörről azt mondják, alapvetően megváltoztatta Svédország, sőt egész Skandinávia művészeti életét. Indulásuk, befutásuk óta közreműködtek videoklipekben, musicalekben, felléptek számtalan kőszínházban, kortárs táncszínházakkal működtek együtt. Stockholmban pedig már saját porondjuk van, ahol nemcsak ők, hanem azok is fellépnek, akiket már ők tartanak arra alkalmasnak. Egyéves tanulmányi programjuk, a Cirkuspiloterna a jövő artistáinak és zsonglőrjeinek nyújt továbbképzést.

A Trafóban szeptember harmincadika és október harmadika között minden este nyolckor lépnek föl, 99% Unknown (Ismeretlen) című programjukkal. Saját bevallásuk szerint (többek között) a következő kérdések ihlették őket az előadás kitalálásakor: "Mi késztet arra, hogy olyat tegyek, amit igazából nem merek? A DNS-emben valóban én vagyok? Hol láthatóak a gondolatok a testben? Mi a fizikai intelligencia? Ki az igazi őssejt? A világ legnagyobb varázslója?"

Az alapötletet azonban Lennart Nilsson svéd fotós világhíres képei adták, melyek az emberi test belsejében készültek. Van közöttük, amelyik a magzatot ábrázolja, melyet sokan a világegyetemmel alkotott képekkel rokonítanak. Egy másikon azt láthatjuk, ahogy a szervezet egy vírus támadására válaszul védelmi rendszert "épít ki", valahogy úgy, ahogy egy háborúra készülő ország. Tehát a Cirkör előadásának filozófiai mondanivalóját valahol a bennünk lévő mikro- és a minket körülvevő makrokozmosz azonosságának kifejezésében kell keresni.

Egy szebb világ reményében...


Maga az előadás kilenc szereplővel zajlik, akik különböző karakterűek és képességűek, ebből adódóan pedig máshogy közelítik meg a fent leírt nagy kérdéseket. Vannak közöttük akrobaták, kötéltáncos és gumilány, akik energiát sugároznak, és az életükkel játszanak. Vannak zsonglőrök, akik briliáns játékukkal a matematika esztétikáját fejezik ki. Van komédiás, aki őszinte iróniával szemléli mindezt, amivel sikerül elkerülni, hogy túlzott pátosz lengje körül a végső kérdések feszegetését. A kilenc mozgásművészt három zenész egészíti ki a színpadon a másfél órás program alatt.