A Kelet úttörői

Vágólapra másolva!
Jobb címet nem is választhatott volna magának a Trafó negyedik alkalommal megrendezésre kerülő házifesztiválja, az Édentől Keletre. A nyilvánvaló földrajzi - és valljuk be, kultúrpolitikai - utalás mellett ott van ugye Steinbeck klasszikusa, és persze a lázadás védjegyeként James Dean neve is beugrik. December harmadikán és negyedikén figyeljünk tehát a részletekre na meg a magyar elektronika pionírjaira!
Vágólapra másolva!

Az Édentől Keletre zenei fesztivál eredeti koncepciója az volt, hogy bemutassa a hazai kortárs elektronikai törekvések egy-egy szegmensét, azaz nyilvánosságot biztosítson a feltörekvő rétegműfajoknak és előadóknak. Erről a tervről a rendezők idén sem tettek le, a felhozatal csupán annyiban módosult, hogy a hazaiak mellett immár egy külföldi együttest is üdvözölhetünk a színpadon. Talán ennél is fontosabb azonban, hogy a rendezvény két napját a fellépő csapatok szerint is el lehet különíteni egymástól: az első napon, december harmadikán olyan jól ismert előadók játszanak majd, akik vagy először jelennek meg új projektjükkel, vagy ritkán hallható, teljes létszámú együttesekkel szerepelnek. Ezzel szemben a második napon csupa olyan fellépőt láthatunk majd, akik főként az improvizációs műfajokra építenek.

Pénteken a fesztivál címének megfelelően egyből egymásnak csap kelet és nyugat: Tóth Szabolcs szitárjátékos és Mótyán Tibor tablás vezeti a napkelet akusztikus erőit, míg a nyugati ipari társadalmak elektronikus zenéi Dj Suhaid értő kezeinek engedelmeskednek majd. A Kelet és Bakelit című barátságos mérkőzést az Erik Sumo Band teljes létszámú fellépése követi, ami - tekintve a tagok szerteágazó zenei karrierjét - nem mondható hétköznapi eseménynek. A frontember szerepét Erik Sumo, azaz Tövisházi Ambrus vállalta magára. Őt az Amorf Ördögökből is ismerhetjük, most azonban a poszt-blues, a kortárs kísérleti elektronika és a hatvanas-hetvenes évek popzenéjének első számú hazai tenyésztőjeként lép majd színpadra. Hozzá csatlakozik a Colorstar egykori zeneszerzője, Balahoczky István, az Amorf Ördögök további két tagja (Dudás Zsombor, Pápai István), valamint a Fábián Júlia kísérletező kedvű jazz-tanszakos énekesnő és a saját nevét hordó zenekarból ismerős, mágikus nyelvű Kiss Erzsi is.

Az első fesztiválnap zárókoncertje felér a magyar underground nagyobbik részének felvonulásával: a ghánai-magyar származású MC Sena mögött több, szinte az összes meghatározó hazai zenész felsorakozott. DJ Mango, az Anorganik, Marcel, Yonderboi és Zságer Balázs mellett a Gimmeshot Crew tagjai is színpadra lépnek, egyszóval mindenki, aki csak felfért a talán kicsit túlságosan is színes, de mindenképpen előremutató First One című albumra.

Az igazi kísérletezés a második napon veszi majd kezdetét: elsőként egyből a meghatározhatatlan stílusú zenét játszó Kadát hallhatjuk. A Válik László által 1992-ben alapított zenekar valahol a dzsessz, a rock és az elektronika találkozásánál vert tanyát, de a csapat tagjainak bevallása szerint a már késznek nyilvánított anyagaik is állandóan változnak.

Supersilent


Valóságos kísérleti ünnep lesz Prell és Tigrics közös fellépése: bár a műfajt más oldalról közelítik meg, személyükben hazánk két leginnovatívabb kísérleti zenészét tisztelhetjük. Prell az ambient és az indusztriál felől keresi hallgatósága tűréshatárát, míg Tigrics a klasszikus elektronika terén küzd a zenei panelek és megtűrt/elvárt ritmusképletek ellen. Nem először játszanak együtt - pályájuk kezdetén a Rianás triójának kétharmadát ők tették ki - a tény azonban, hogy hosszú idő és eltérő zenei karrier után hallhatjuk őket újra közösen játszani, még izgalmasabbá teszi koncertjüket.

Az Édentől Keletre utolsó - és egyben egyetlen külföldi - fellépője a norvég Supersilent lesz. Az együttes eddig megjelent hat lemezén, illetve koncertjein sem használ semmilyen előre megírt, megbeszélt elemet, a csapat tagjai pusztán az improvizációra építenek. Míg első három albumukat főkent a hardcore dühöngése jellemezte, az utóbbi időben inkább az elektro-dzsessz, a soundscape, illetve ezek fúziója jellemzi munkásságukat.

Édentől Keletre. Trafó (IX., Liliom u. 41.), december 3-4. Belépő: egy napra 1500, két napra 2000 forint.