Vágólapra másolva!
Március második felében két új kiállítás nyílik egyszerre a Műcsarnokban. A vizuális művészet minden mellékágát felölelő tárlatok középpontjában a jelenkor fiataljainak identitáskeresése áll, melynek díszlete a médiaközpontú, elüzletiesedett legújabb kor.
Vágólapra másolva!

A március 23-ától megtekinthető kiállítások ugyanarra a témára fókuszálnak, középpontban a fiatalokkal, mai világunkkal, és a kettő kölcsönhatásával. Míg azonban az osztrák művészpáros - Muntean és Rosenblum - munkáiban csak a témát szolgáltatja az ifjúság, addig a Coolhunters című nemzetközi projekt alkotói is maguk a fiatalok.

A Coolhunters alapgondolata, hogy napjainkban olyannyira eluralkodott a piacközpontú gondolkodás az élet minden területén, hogy ez lassan megöli a kreativitást. A projekt kitalálói szerint a média közvetítésével szalagsorról érkezik a felnövekvő generáció elé minden, amire csak szükségük lehet, így nem is csoda, ha önmaguk megtalálása egy már-már lehetetlenné váló feladat. Az uniformizáló tömegtermelés azonban létrehozza azt a jelenséget is, mikor a fiatalok fellázadnak a monotonitás ellen, és ez az a pillanat, melyet a Coolhunters meg szeretne örökíteni.

Forrás: [origo]

Olyan alkotásokat igyekeztek összeválogatni különböző nemzetek fiatal művészeitől, melyek bemutatják, miként reagál ez a generáció a világra, és milyen eszközökkel próbálják ízlésükhöz szabni az egyhangúságot. A kiállított munkák fotók, videók és installációk, melyek olyan fogalmak köré csoportosulnak, mint test, erőszak, tér, idő vagy nemiség. A művészek sorában ott találjuk Magyarország képviseletében Fernezelyi Mártont is, aki már 2001-ben interaktív installációt rendezett be a Műcsarnokban, a Perspektíva kiállítás alkalmával.

Előzőeknél előreláthatólag kritikusabb művekkel jelentkezik a másik ugyanekkor induló tárlat, amelyet Markus Muntean és Adi Rosenblum munkásságából válogattak össze. Az osztrák páros egy elveszett generáció nihilizmusát mutatja be, amelynek képi retorikája az életmódmagazinok görbe tükre. Festményeiken, grafikáikon és fotóikon a reklámokból ismert, tökéletesre retusált ideálokat látjuk visszaköszönni, azonban modelljeik kifejezései és a beállítások a legerősebb iróniával komponáltak. A képekhez gyakran kísérőszöveg is társul, egyértelművé téve azt a kilátástalanságot, amellyel az alkotók a világot szemlélik.

A Coolhunters egy olyan nézőpontot mutat be, melyben még létezik alternatíva - éppen a fiatalok alternatívája. Az osztrák festők viszont nem mutatnak kiutat, csupán egy olyan társadalmat, melyben Isten helyére a számítógép lépett, a Bibliát a zenecsatornák közvetítik, az elsőrendű értéket pedig a divat képezi. Szinte kihagyhatatlan az asszociáció a Brett Easton Ellis írásaiban felvázolt üres luxussal, erre emlékeztetnek minduntalan a képregényszerű képfeliratok is.

A művészet ilyen jellegű megnyilvánulására nem mondhatjuk, hogy csupán öncélú kesergés egy eltűnt fiatalság felett. Éles bírálatok ezek a jelen kor hamburgerillatú világáról, amelyek meghökkentenek, megbotránkoztatnak, de el is gondolkodtatnak egyszerre.

"Coolhunters" - fiatalok média és piac között - Műcsarnok (XIV., Hősök tere), március 23-tól május 28-ig.
Muntean & Rosenblum - Műcsarnok (XIV., Hősök tere), március 23-tól május 28-ig.