Technokultúra negyedéves dózisban

Vágólapra másolva!
Egy eltűnőben levő médiaforma talált új követőre magyar kezdeményezésre, nemzetközi színtéren. A Dose nevű fanzin ötvözi az egykori lemezen terjesztett számítógépes újságok hangulatát és a modern magazinok látványvilágát, tartalma pedig a mindezt megélő techno-kultúra fiatalságához szól.
Vágólapra másolva!

A számítógépes magazinok történetéhez messzire kell visszanyúlnunk, még az internet előtti időkre. Az első ilyen újságok a ma már inkább csak jópofának tűnő Commodore 64-en íródtak, majd az eszközök és adathordozók fejlődésével léptek újabb szintekre. A műfaj kultuszévei az internet korának hajnalára tehetők, amikor még mindig inkább lemezen, mint a világhálón találtak gazdára az egyes számok. A médium innen kapta a diskmag (lemez-magazin) elnevezést, és ebben a formában már hazánkban is jelentős olvasótáborra tett szert.

A lemezújságok főleg az informatikát kóstolgató fiatalok körében váltak rendkívül népszerűvé, akik között minden olvasó egyben potenciális cikkíró is lehetett. Ez a nyitottság és a közösen létrehozott tartalom volt az, ami egységbe kovácsolt több ezer embert országszerte - ez a formátum ugyanis nem ismert regionális határokat. Magyarországon a népszerűbb diskmagek között tartották számon a Scanner-t, a Runtime-ot, a legnagyobb hírnévre azonban a Terror News nevű újság tett szert.

Ahogy a számítógép és az internet egyre több háztartásba jutott el, úgy szorult vissza ennek a médiaformátumnak a használata. Az elektronikus újságok terjesztése átkerült az internetre, ahol egyre nagyobb hangsúlyt kapott a folyamatos frissülés lehetősége, a legendás nevek pedig elkoptak. Napjainkban hasonló közösségi tartalmat hoznak létre számos blogon és házi készítésű online magazinon, de még a periodikus frissülés is visszatért a divatba, aminek hazai példája a Matula Magazin.

Manapság már nem divat letölthető, internet nélkül olvasható újságot készíteni, és most ennek a trendnek int be egy magyar csapat, The Dose címmel. Az ld50.hu néhány cikkírója és az oldal főszerkesztője teljesen nonprofit jelleggel egy olyan fanzinnal rukkolt elő nemzetközi színtéren, amely egész biztos nagyobb reflektorfényt vetít Magyarországra, mint az Országimázs Központ számos próbálkozása. Az újság követi a klasszikus elektronikus újságok régi hagyományait, miközben felveszi a kesztyűt a legújabb kor technikai követelményeivel.

A Dose által felölelt témák leginkább a modern technológiai forradalom bűvöletében élő fiatalsághoz szólnak, azokhoz, akik nem annyira zenei értelemben, mint inkább felfogás tekintetében fogékonyak a technokultúrára. Közkeletűen egyfajta Mátrix-valóságnak nevezhetnénk a lap által felölelt témakört, melyben főszerepet kap az ipari elektronikus zene, a futurisztikus divat, a technológia és a számítógép.

A negyedévente megjelenő magazin legalább annyira szól külföldieknek, mint az itthon élőknek: angol és magyar nyelven tölthető le, és azonos mértékben foglalkozik a hazai zenei élet és szubkultúra bemutatásával, mint a külföldi hírekkel. A jelenleg elérhető nulladik számot angol nyelven öt nap alatt négyszázan töltötték le, a visszajelzés pedig pozitív a világ több kontinenséről is. A csapat már a következő számon dolgozik, amely várhatóan május 1-jén kerül majd fel a hivatalos honlapra.

Varga Csaba