Vágólapra másolva!
Hova mehetünk március verőfényes idusán? Nemcsak ünnepi beszédek és a még izgalmasabb zászlófelvonás vagy masírozás közül válogathatnak, akik a fővárosban maradnak: utcára vonuló kiállítások és az ünnep apropóján rendezett fesztiválok kínálják magukat. Csak saját felelősségre.
Vágólapra másolva!

Négy helyszínen zajlanak párhuzamosan állami rendezvények. Mi is átélhetjük 1848. március 15-ét, ha végigvonulunk a nemzeti trikolórba öltöztetett Lánchídon, ahol korabeli jelmezbe bújtatott színészek a nevezetes nap 12 helyszínét mutatják be. Megelevenedik Petőfi lakása, a Pilvax kávéház, a pesti utca, a pozsonyi kikötő, a Jogi Egyetem, a Landerer nyomda, egy polgárcsalád ebédlője, a Nemzeti Múzeum lépcsője, a Városháza, a Helytartótanács, a színház és egy fáklyás utcai felvonulás. Úgy vándorlunk mi a különböző helyszínek között, mint ahogy vonultak a középkori nézők a vásári csepűrágók - a színházelmélet által azóta processziós színpadként emlegetett - díszletei előtt. A Roosevelt téren szabadtéri kiállítás idézi fel az 1848. március 15-i pesti utcai hangulatot.

Mint minden évben, most is egész nap tart a "forradalmi népünnepély" a Várban, a Március 15. téren kokárdás gólyalábasokkal, huszárparádéval, vásári színjátszókkal és kézművesekkel. Főleg a gyerekeket villanyozhatja fel, hogy mézeskalács-majszolás közben verbunkost hallhatnak, és láthatják, hogyan készül az ólomkatona. Szintén a kisebbek számára rendezik a Múzeumkertben a történelmi játszóházat, amely déltől várja színpadi programokkal, népi ügyességi játékokkal és alkotóműhellyel a családokat. Ugyanitt Családunk Magyarország címmel ünnepi műsort láthatunk 200 táncossal.

A Petőfi-szobornál 13.00-kor kezdődik A szabadság harmóniája fantázianevű előadás, amelyet Bozsik Yvette táncos-koreográfus rendezett, és Fullajtár Andrea, Jordán Tamás játsszák a főszerepeket. A március 15-i ünnepségeket záró esti koncertet politikusaink a Művészetek Palotájában, mi pedig otthon a tévékészülékek előtt élvezhetjük végig - a közszolgálati csatornák közvetítik a Kodály-hangversenyt, amelyen a Danubia Szimfonikus Zenekar a 125 éve született és 40 éve elhunyt zeneszerző műveit adja elő.

Családosok - ha megjárták már a Múzeum-kertet és a Lánchidat is, de a gyerekek még mindig fakarddal szeretnének vívni - a Millenárisba is elsétálhatnak, ahol a Kenderkóc Kézműves Műhely kortörténeti játszóházában krumplipuska és huszárcsákó elkészítésétől kezdve a gólyalábazáson át a hordólovagló játékokig mindent kipróbálhatnak. Az idősebbek Galkó Balázs kávéházi szegletére ülhetnek le, ahol pletykákat hallhatnak arról, hány évesen lett főparancsnok Görgey, mikor fogant Petőfi és mi lett az öreg Landererrel.