Világbajnok: a San Antonio Spurs!<br/>

Tim Duncan 31 pontjával döntő szerepet játszott abban, hogy a San Antonio Spurs története során először elnyerte az NBA világbajnoki címét. A 35 pontot szerző Latrell Sprewell és a New York Knicks azzal vigasztalódhat, hogy erőn felül teljesítettek, és ismét csak minimális különbséggel (78-77) kaptak ki.

Fotók: Mike Segar, Ray Stubblebine/Reuters

A boldog Spurs pillanatokkal
a lefújás után

A New York két másodperccel a vége előtt időt kért, majd megpróbáltak az ellenállhatatlanul kosárlabdázó Sprewell-lel dobatni még egy kosarat. Az lett volna Spree (és a New York) csodával határos feltámadásának méltó slusszpoénja. De nem sikerült. Charlie Ward mértani pontossággal adta a labdát a hirtelen beinduló Sprewell kezébe a büntetőterület sarkánál, de a "Twin Towers", Duncan és David Robinson azonnal fölé tornyosultak, ő átbújt alattuk, ekkor szorítani kezdték kifelé, Sprewell még elhajította a Spaldingot, de az messze elkerülte a kosarat. Sean Elliott kapta el, földhöz vágta, és kezdődött az ünneplés.

Fotó: Reuters

Duncan (feketében) és
Sprewell, a két főhős

Az amerikai sportújság, a Ticker szerint a légifölény döntött a Spurs javára, és nagyjából igazat is kell adnunk neki. Az "Ikertornyok", Duncan és Robinson az egész playoff (és a bajnokság) során vezető szerepet játszottak a San Antonio Spurs sikereiben, és ezt a magasságuknak (213, illetve 216 centiméter), az erejüknek (egyaránt 113 kilogramm), és nem utolsó sorban a tudásuknak köszönhetik. Duncan, akit második NBA-évében MVP-nek választottak, a döntő öt mérkőzése során átlag 27,4 pontot és 14 lepattanót szerzett, tovább erősítve a tézist, miszerint ő a liga legjobb játékosa jelenleg. Robinson, aki tíz éve játszik San Antonióban, veterán szupersztár mivoltát a szögre akasztva átengedte Duncannek a gyeplőt, és így is 15 ponttal és 12 pattanóval segítette csapatát.

Robinson (balra) a bajnoki, Duncan
az MVP-trófeával

A Spurs edzője, Gregg Popovich le volt nyűgözve, ahogy mondta. "Nem is hiszem el, hogy igaz. Csodálkozom, hogy mit is keresek én itt. Egyszerűen hálás vagyok ennek a csapatnak. A tulajdonosok türelmesek voltak, amikor rosszul kezdtük a szezont, nem rúgtak ki engem, nem cserélgettek el hat játékost, semmi ilyesmi" - tette hozzá Popovich, aki az általános menedzseri feladatokat is ellátja a klubnál.

A mérkőzés, a Knicks döbbenetes kitartásának és küzdőszellemének, no meg rutintalanságuknak és emberhiányuknak köszönhetően, ismét fordulatos és izgalmas volt. Sprewell és Allan Houston szenzációsan játszottak. Sprewell sosem dobott még rájátszásmérkőzésen 35 pontot, és Houston úgy szerzett 16-ot, hogy a negyedik negyedben pont nélkül maradt. Duncan és Sprewell hatalmas pontpárbajt vívtak, volt hogy a San Antonio 15 egymás utáni pontjából az ifjonc 14-et szerzett, s időközben Sprewell szintén 14-et dobott egyhuzamban a másik oldalon. De ezúttal Duncan és Robinson nem voltak egyedül, Jaren Jackson 11, Mario Elie 10 dobott, a Knicksnél pedig most senki más nem érte el a tíz pontot Sprewellen és Houstonon kívül.

Mindkét csapat lassan jött bele, a hetedik percben 7-6 volt az állás a New Yorknak, amely az első negyed vége előtt 1:25-tel 21-15-re vezetett. Duncan ekkor hatot dobott egyhuzamban, és a Spurs a második szakasz legelején 23-22-re módosította az állást. Houston vezetésével a hazaiak a félidő előtt hét és fél perccel 7-0-s etapot hoztak, de aztán a Spurs következett egy 10-2-es rohanással, melynek végén Jackson egy hármassal megfordította az állást, és a szünetre a texasiak 40-38-as vezetéssel mentek.

A harmadik negyedet katasztrofálisan kezdte a Knicks Jackson egy duplát és egy triplát, Elie két büntetőt vállalt, és közben a New York-iak nem dobtak kosarat - 9:06 volt hátra a negyedből. Sprewell vezetésével ekkor 10-0-s rohamot indított a Knicks, és a Madison Square Garden lelkes telt háza (Woody Allennel és Spike Lee-vel együtt, utóbbi jót beszélgetett közben Elie-vel) ismét hinni kezdett.

Eztán kilenc percig javították az órát, majd Houston kosarával 54-50-es hazai vezetés alakult ki. Fordulópont: Duncan, egyetlen pontot szerzett a második negyedben, most hetet dobott sorozatban, hogy ismét a Spurs vezessen.

Avery Johnson a győztes kosarat
dobja

Sprewell 2.1 másodperccel a duda előtt kihagyta azt a bedobhatatlan helyzetet, és a Madison Square Garden nagy csöndben üldögélt. A Spurs mind a négy rájátszásszériáját idegenben fejezte be, ilyet utoljára az 1989-es Detroit Pistons csinált.

Miután 6 győzelemmel és 8 vereséggel kezdték az alapszakaszt, a Spurs 46-7-es mutatót produkált az elmúlt négy hónapban, közte 15-2-t a playoff során, és 12 egymás után rájátszás-győzelemmel rekordot is döntöttek. A legjobb csapat idén.

New York - San Antonio 77-78 (23-20, 15-20, 20-19, 19-19)