Allen Iverson 44 pontjával a Philadelphia 76ers 1983 óta először bejutott az NBA döntőjébe, mert a keleti finálé hetedik meccsén 108-91-re le tudta győzni a Milwaukee Bucks együttesét. A liga legértékesebb játékosának választott alapszakasz-gólkirálynak a kongói center, Dikembe Mutombo segített a legtöbbet 23 pontjával, 19 lepattanójával és hét blokkjával.

Fotó: Reuters

A két főhős, a 218 centis Mutombo
és a 183 centis Iverson

A Milwaukee-nál megint Ray Allen volt a legjobb, annak ellenére, hogy hét percet a második félidőben a pályán kívül kellett töltenie sérülés miatt. A Bucks motorja 26 pontot dobott, a "Nagy Hármas" másik két tagja, Glenn Robinson és Sam Cassell pedig 24-et és 20-at. "Semmi probléma" - mondta a meccs után Allen. "Jól vagyok. Le tudnék játszani még egy meccset, ha lenne. Sajnos nincs, mert elherdáltuk a lehetőségeinket. És az a rengeteg labdaeladás megölt minket." A Milwaukee 15 alkalommal vesztett labdát, a Philadelphia csak ötször, s ebből is látszik, hogy a Bucksnál ismét a fejekkel volt a gond. A harmadik negyed vége előtt 17másodperccel például Cassell Mutombo és Iverson által szorongatva vesztett labdát, és amikor az utóbbi el akart indulni, a Milwaukee hátvédje kézzel elgáncsolta. Technikait kapott érte - hiába mondta, hogy az arcát védte Iverson lábaitól -, és így a büntető után 77-71 lett, majd Iverson Jumaine Jonesnak adott gólpasszt, a dudaszó pillanatában pedig bezúdított egy triplát, így lett 82-71. A nézők "MVP, MVP!" kiáltásait hallgatva Cassell arra gondolhatott: "75-73 is lehetett volna, ha nem gáncsolom el..."

A csalódott Bucks-fejek között a
térdét ápoló Ray Allen

Öt perc volt még a harmadikból, amikor Allen Eric Snow-val ütközve meghúzta a bal térdét, és egy támadófaultot is befújtak ellene. Úgy kellett lesegíteni a pályáról. Tíz perccel a vége előtt visszajött (jellemző: ötéves karrierje során még egy meccsről sem hiányzott, eddig 366 alapszakaszmeccsnél tart egyhuzamban), de akkor már mindegy volt. A Bucks azonban most is méltatlankodhatott a játékvezetés miatt, hiszen a Philadelphia 32 büntetőt dobhatott, ők pedig csak 19-et. "Ők játszanak keményebben, ők faultolnak, mégis ők dobhatnak, mert erősebb a jelenlétük is" mondta Allen, Cassell pedig hozzátette: "Nem akarok semmit mondani, mert bajba kerülök, de úgy tűnt, mindenki ellenünk van." "Hagyjuk most már a negatívumokat" - hűtött mindenkit a Bucks edzője, George Karl. "A 76ers bebizonyította, hogy ebben a játékban ők a jobbak." A milwaukee-iak az egész széria során úgy érezték, őket sújtja a játékvezetés, és néha már összeesküvésről beszéltek. Az azonban tényleg furcsa volt, hogy a centerüket, Scott Williamst videofelvétel alapján eltiltotta a mindent eldöntő hetedik meccsről a liga. Történt, hogy Williams szándékos faultot követett el Iversonnal szemben, és Stu Jackson, az NBA kosárlabdaügyekért felelős alelnöke, a videót látva kettes minősítést adott a faultnak a saját hatáskörében. Ezzel négy hibapontja lett Williamsnek (az Orlando ellen április 22-én, a Charlotte ellen május 17-én gyűjtött be egy-egy hibát), így automatikus kizárás lett belőle, ami ellen fellebbezni sem lehet. Williams a keleti döntő első hat meccsén 4,5-es pont és 5,4-es lepattanóátlagot hozott.

A csapat diadala: öltönyben Moses Malone,