A Nemzetközi Sportújságíró-szövetség (AIPS) december 31-én éjfélkor zárta a szavazását, hogy újév napján az első sporthírek között röpítse világgá: nála két atléta, a jamaicai Usain Bolt és az orosz Jelana Iszinbajeva lettek a 2008-as esztendő legjobb sportolói. A csapatok között az Európa-bajnok spanyol labdarúgó-válogatott kapta a legtöbb voksot.

Mivel szinte minden országban, így nálunk is a sportújságírók döntenek arról, hogy kik voltak az év legjobb sportolói, ez alapján a nemzetközi összevetésben az AIPS szavazását kell a legautentikusabbnak tekinteni.

A Nemzetközi Sportújságíró-szövetség még december 31-én is küldött két figyelmeztető e-mailt a tagjainak, hogy éjfélig voksolhatnak az interneten, s a zárásig ezt 96 ország 571 tollforgatója tette meg. Újév napján pedig az AIPS a lausanne-i központjából 4 óra 19 perckor közölte is a végeredményt.

A férfiaknál Usain Bolt a szavazatok 32,5 százalékával futott be az első helyre, hajszállal megelőzve Michael Phelpset (30,24). Azaz a sportújságírók a jamaicai sprinter három pekingi aranyérmét, amely mindegyikéhez káprázatos világcsúcs társult (100 m: 9,69 mp, 200 m: 19,30, 4x100-as váltó: 37,10) többre tartották az amerikai úszó nyolc olimpiai bajnoki címénél. (Megjegyzendő, hogy Phelps nevéhez a nyolc számból hétben világcsúcs fűződött.) A képzeletbeli dobogó harmadik fokára Rafael Nadal spanyol teniszező került (8,62 százalék), aki ugyancsak olimpiai bajnok lett, de ennél a címénél valószínűleg többre tartja, hogy nyert Wimbledonban és a Roland Garroson is, a világranglista éléről pedig leszorította az eddigi egyeduralkodó svájci Roger Federert.

A nőknél két atléta - kell-e mondani, két olimpiai bajnok - került az első két helyre; Jelana Iszinbajeva a szavazatok 35 százalékát begyűjtve előzte meg Pamela Jelimót (12,82). Az orosz rúdugrócsillag 505 centis világcsúccsal győzött Pekingben, míg az elitbe 2008-ban berobbant, csupán 19 éves kenyai futónő az év során 800 méteren verhetetlennek bizonyult, s a Golden League-sorozat egymillió dolláros fődíját egyedül vitte el. Az AIPS szavazásán a nőknél Jelena Jankovics szerb teniszező végzett a harmadik helyen, kevesebb mint egy százalékkal lemaradva Jelimo mögött. Jankovics úgy lett világelső, hogy nem nyert Grand Slam-tornát, a US Openen döntőt játszott.

A csapatok között az Európa-bajnok spanyol labdarúgó-válogatott kapta a legtöbb voksot (28,08 százalék), s Bolt itt is érintett, mert a jamaicaiak 4x100-as váltója jött be a második helyre (23,23), a Manchester United Bajnokok Ligája-győztes futballcsapata (15,48) elé.