Nem sikerült győzelemre vezetnie a Washington Wizards csapatát az NBA nyitányán a nagy visszatérőnek, Michael Jordannek. A Madison Square Gardenben lejátszott fordulatos összecsapáson a New York Knicks 93-91-re verte a Jordan vezette fővárosiakat.

Jordan a mezőny legjobbja, Spre-
well mellett próbál kosárra törni

A február 16-án már 39. életévét betöltő fenomén 37 percet töltött a pályán, dobott 19 pontot, leszedett 5 lepattanót, adott 6 gólpasszt, ellopott 4 átadást, de mezőnyből csak 7/21 (33 százalék) volt a mutatója, és három eladott labdája közül kettőt a hajrá két percére időzített, amikor a legfigyelmesebbnek kellett volna lennie.

Persze elkeseredésre, még kevésbé pánikra semmi ok: 1995. március 19-én, első visszatérése alkalmával, Indianapolisban is megállt 19 pontnál, hogy aztán meg se álljon - további három bajnoki aranygyűrűig.

"Van azért egy apró különbség" - mondta a meccs után. "Akkora hat évvel fiatalabb voltam."

Hát ez az, éppen emiatt tamáskodnak sokan. Jordan azonban nem idegeskedik, folyton aláhúzza, hogy roppant fiatal csapat a Wizards, tapasztalatlan, s eljön az idő, amikor majd az ilyen szoros meccseket, mint a keddi, megnyeri. Most még érvényesült a Knicks nagyobb rutinja, s az összesen 50 pontot szerző Latrell Sprewell (28), Allan Houston (22) kettős klasszisa.

Jordan 18 másodpeccel a lefújás előtt kicsikarhatta volna minimum a hosszabbítást, de elhibázta a teljesen tiszta helyzetből eleresztett triplát.

Feltűnő volt, hogy már pár perccel a kezdés után patakzott a verejték Jordanről, aki ennek ellenére frissességben tartotta a lépést a mezőnnyel. Jeff Van Gundy, a házigazdák edzője pofonegyszerű, de hatásos taktikával operált: mihelyt Jordan labdát kapott, Mark Jackson és Latrell Sprewell személyében azonnal két védő zuhant rá, de akadtak olyan helyzetek is, amikor négyen rajzották körül a veterán gólzsákot, kihasználva a zónavédekezés megengedése révén kötetlenebbé váló új szabályokat. Jordan ilyenkor egy-egy parádés átadással kihagyhatatlan helyzetbe hozta társait, akik azonban sokszor elügyetlenkedték a ziccereket.

Bár a lefújás után Doug Collins, a Wizards edzője próbált köntörfalazni - dicsérte játékosait heroikus teljesítményükért, amellyel majdnem egész Amerikára szóló meglepetést okoztak -, az igazságot Terry Lyons, az NBA PR-igazgatója mondta ki a meccs után, a csarnok folyosóján: "Borzalmas meccs volt, de hát meg csak október végét írunk. Minden kezdet nehéz."

Ettől eltekintve tényleg emlékezetes volt a derbi: ott ült a pálya széli, 1600 dolláros székeken Joe Frazier profi nehézsúlyú exvilágbajnok, a már említett filmrendező, Spike Lee, aztán Mark Messier, a csarnokot társbérletben használó New York Rangers hokicsapat kapitánya, no és temérdek gyönyörű hölgy, ahogy az már csak NBA-mérkőzéseken lenni szokott. A fél világ tévécsatornái egyenesben sugározták a meccset - a BBC történetében először fordult például elő, hogy kosárlabda-mérkőzést élő adásban közvetített.

Nem volt könnyű bejutni a csarnokba. A nézők táskát, fényképezőgépet nem vihettek be, mindenkit megmotoztak, s bizony az emberben mindvégig ott volt a szorongás: vajon nem történik-e valami, hiszen ennél a meccsnél keresve sem találhatna magának alkalmasabb célpontot egy terrorista.

Az NBA nyitányán a 29 csapatból 24 pályára lépett, a legnagyobb küzdelmet a Delta Centerben a Utah Jazz-Milwaukee Bucks rangadó hozta. A vendég "sorosok" hosszabbításban 119-112-re győztek.

Eredmények:
New York Knicks - Washington Wizards 93-91
Legjobb dobók:
Sprewell 28, Houston 22, illetve Jordan 19, Whitney 18

Orlando Magic - Toronto Raptors 114-85
Ld.:
McGrady 23, Hill 22, Armstrong 16, ill. Childs 13, Olajuwon, Carter, Clark 11-11
Vince Carter a második negyed elején térdsérülést szenvedett. A Magic sohasem nyert még ekkora különbséggel az idénnyitón.

Ld.:
Starks 20, Stockton 18 (14 assziszt), K. Malone 15, ill. Allen 32, G. Robinson 28, Cassell 25

Sacramento Kings - Seattle SuperSonics 101-95
Ld.:
Divac 27, Stojakovic 26, ill. Baker 20, Payton 18

New Jersey Nets - Indiana Pacers 103-97
Ld.:
Van Horn 26, Kittles 20, Kidd 14 (10 lepattanó, 9 gólpassz, 4 labdalopás), ill. J. Rose 43, R. Miller 20

Ld.:
O'Neal 29 (18 lepattano, 5-5 assziszt és blokk), Bryant 29 (7 lepattanó, 4 gólpassz), ill. Wallace 22
Shaq' még mindig fájlalja operált nagylábujját, nincs is csúcskondícióban - 152 kilós! -, mégis hátán vitte a bajnokcsapatot.