Mindkét magyar, a férfi és a női csapat is szolnoki győzelemmel folytatta szereplését az Európa-bajnoki selejtezőben. Mészáros Lajos együttese 74-70-re verte a bosnyákokat, míg Székely Norbert női válogatottja tizenhét ponttal diadalmaskodtak a finnek ellen.

férfi Eb-selejtezők, harmadik forduló, B csoport:
Magyarország - Bosznia-Hercegovina 74-70 (19-11, 23-15, 19-23, 13-21)
legjobb dobók:
Hanga 18, Horváth 17, Molnár 13, illetve Gordic 15, Dedovic 14, Bavcic 14, Varda 11

Mészáros Lajos alaposan megfiatalított együttese - amely eddigi két mérkőzésén alulmaradt a britekkel és a macedónokkal szemben - kiválóan kezdett az eddigi egyetlen meccsüket megnyerő bosnyákok ellen, és Hanga vezetésével már a nyitónegyedben faképnél hagyta ellenfelét. A második szakaszban időnként látványos megoldásokkal játszottak a közönségtől is hajtott házigazdák, akik 42 százalékkal céloztak a mezőnyből, szemben az ellenfél 28 százalékos találati arányával. A nagyszünetben már 42-26 volt az állás.

Fordulás után eleinte maradt a megnyugtató előny, csakhogy a bosnyákok a 26. percben 10 pontra felzárkóztak (49-39), így a legjobbkor jött Vojvoda triplája. A Bavcic vezérelte rivális ezt követően nyolc pontra is visszatornázta magát, de az utolsó negyedbe 61-49-cel fordultak a csapatok.

Az izgalmas zárószakaszban egy parázs jelenetet követően a bírók Lórántot és Vardát is leküldték a parkettről, és két perccel a vége előtt három pontra olvadt a különbség (70-67). A hajrában több büntetőt is kihagytak a hazaiak, de végül megérdemelten harcolták ki a sikert.

"Erős pszichikai hadviselést folytattak ellenünk a bosnyákok, de volt tartás a csapatban, és szívvel, akarattal no meg a fantasztikus közönséggel megszereztük az első győzelmet" - nyilatkozta Mészáros Lajos szakmai igazgató. "Szerdán Ukrajnában szerepelünk, tavaly itthon nyertünk ellenük, kinn kikaptunk, remélhetőleg mentálisan erősek leszünk."

Női Eb-selejtező: sima győzelem a finnek ellen

Megszerezte első győzelmét az Európa-bajnoki selejtezőben a nőikosárlabda-válogatott, miután harmadik mérkőzésén 17 ponttal verte a finneket Szolnokon.

Eredmény, 3. forduló, C csoport:
Magyarország - Finnország 72-55 (25-17, 20-14, 14-17, 13-7)
Krivacsevics 18, Nagy-Bujdosó 18, Fegyverneky 12, 11, Horti 10, illetve Pounds 14

A montenegróiakkal szemben idehaza (76-65), majd a Bulgáriában (68-57) elszenvedett vereség után a magyarok remekül kezdtek az ugyancsak nyeretlen finnek ellen, és főként Bujdosónak köszönhetően a hatodik percben már tíz ponttal elhúztak (18-8). A folytatásban tovább nőtt az előny, Krivacsevics is belelendült, miközben a távolról gyengén célzó ellenfél sok labdát elszórt, így a félidőben 45-31 volt az állás.

Térfélcsere után az északiak 2 pontjára 12 érkezett hazai részről, és 20 pontos különbségnél (55-33) eldőlni látszott a mérkőzés. Székely Norbert tanítványai azonban a harmadik negyed végére elkényelmesedtek, így a rivális 11 pontra visszajött (59-48). Ennél közelebb azonban nem tudott a magyarokhoz kerülni a finn csapat, így a remekül lepattanózó válogatott a harmadik fordulóban megszerezte első sikerét.

"Remélhetőleg átszakadt most valami gát a csapatban ezen az idegbajos mérkőzésen" - értékelt Székely Norbert szövetségi kapitány. "Nem játszottunk jól, de talán most megindulhatunk felfelé. Bízom benne, hogy szerdán megszorongatjuk a törököket, és éles meccsre kényszerítjük a csoport egyik legjobb válogatottját."

augusztus 11.: Törökország - Magyarország, Konya 17 ó
augusztus 17.: Montenegró - Magyarország, Cetinje 20 ó
augusztus 20.: Magyarország - Bulgária, Budapest (Sportmax I.) 17 ó
augusztus 23.: Finnország - Magyarország, Vantaa 16 ó
augusztus 26.: Magyarország - Törökország Miskolc 17 ó