Csodagyőzelemmel maradt esély az A csoportban maradásra

magyar férfi jégkorong-válogatott, jégkorong-világbajnokság 2016.
Hungary's forward Andrew Sarauer (L) celebrates a goal past Belarus' goalie Kevin Lalande during the group B preliminary round game Hungary vs Belarus at the 2016 IIHF Ice Hockey World Championship in Saint Petersburg on May 14, 2016. / AFP PHOTO / ALEXANDER NEMENOV
Szenzációs mérkőzésen öt gólt ütve legyőzte Fehéroroszországot a magyar jégkorong-válogatott az oroszországi A csoportos világbajnokság hatodik fordulójában, így megmaradt az esélye az élvonalban maradásra. Magyarország utoljára 77 éve tudott meccset nyerni a legmagasabb osztályban.

Eredmény, Jégkorong-vb, B csoport, 6. forduló:
Magyarország – Fehéroroszország 5-2 (2-1, 2-1, 1-0) - az élő közvetítés
Szentpétervár, Ljubilejnij Aréna, 4000 néző
v: Kubus (szlovák), Wehrli (svájci)
gól: Nagy G. (6.), Vas J. (11., 60.), Sebők (31.), Galló (34.), illetve Platt (13.), Gavrus (27.)

Az oroszországi A csoportos jégkorong-világbajnokság szentpétervári csoportjának 6. fordulója előtt a magyaroké volt a mezőny egyedüli pont nélküli válogatottja, de ennek ellenére még mindig megvan az esély arra, hogy kiharcolja a bennmaradást.

A fehéroroszok elleni csata sorsdöntő volt ebben a tekintetben, hiszen vereség esetén biztossá volt volna a kiesés, győzelemmel azonban a saját kezébe vehette volna a sorsát.

A statisztika nem mellettünk szólt, korábban 11 mérkőzést vívtunk a fehéroroszok ellen, és csak egy döntetlenre futotta ellenük (2003. február 7-én 4-4 lett a végeredmény), a többit elvesztettük. Legutóbb 2014 februárjában játszottak a felek, akkor egy gdanski felkészülési meccsen szűken, 2-1-re nyertek a beloruszok, akikkel a 2009-es A csoportos vébén is játszottunk, akkor az alsóházba kerülés volt a tét, és 3-1 lett a vége nekik.

Fantasztikus kezdés

Az első harmad két Rajna-védéssel indult, majd a 6. percben váratlanul vezetést szerzett a csapat. Egy letámadás során Sarauer botjáról Kógerhez pattant a korong, aki a kapu előterében visszatette lövésre, Nagy Gergő pedig hatalmas gólt lőtt (1-0).

Sarauer ünnepel Forrás: AFP/Alexander Nemenov

A 10. percben növelte előnyét a csapat, ráadásul emberhátrányból. Szirányi kiállításából már csak másodpercek voltak hátra, amikor Vas János előrevágott korongjába egy védő beleszúrt, így Sarauernek csak szemmel kellett a hálóba kísérnie (2-0).

Jó lett volna kicsit pihenni, és tartani a kétgólos előnyt, hogy az ellenfél megroppanjon, ehelyett Galló kapott két percet, az előnyt pedig öt másodperc alatt kihasználta az ellenfél: Stepanov távoli lökete lecsorgott Rajnáról, Platt pedig közelről az üres kapuba ütötte a korongot (2-1).

Bartalis a vérét adta

A nagy nyomást kibírta a csapat, és bár a második harmadot emberhátrányban kezdte, az eredmény nem változott. Egészen a 27. percig, akkor egy kapu előtti kavarodásnál Gavrusz egyedül maradt, és Rajna fölött higgadtan emelte a kapuba a korongot (2-2).

Forrás: AFP/Alexander Nemenov

Félő volt, hogy a csapatot megzavarja a gyors egyenlítés, de nem ez történt. A 30. percben egy óriási fehérorosz hibát Sebők használt ki, aki Szirányi tökéletes passzával egyedül lépett ki, és bár kicsit felpattant előtte a korong, végül bekanalazta a kapuba (3-2).

És ha ez nem lett volna elég: a 34. percben Galló szerzett korongot a jobbszélen, majd kilőtte a kapu jobb oldalát, a pakk a kapuvasról vágódott be (4-2).

Az utolsó percben – emberelőnyben – még Bartalis véres sérülése okozott riadalmat, Jevenko bottal arcon ütötte, a csatár azonnal az öltözőbe ment, a tettes pedig megúszta 2-2 perces büntetéssel.

Üres kapus gól a végére

A záróharmad elején nem sikerült kihasználnunk sem a kettős, sem a szimpla emberelőnyt, majd Sinkevics ült le a büntetőpadra, de gól továbbra sem esett.

Rajna kiválóan védett Forrás: AFP/Alexander Nemenov

Visszatért viszont a jégre Bartalis, akit a csapatorvos összeöltött az öltözőben, ő pedig ugyanúgy folytatta agilis, erőszakos játékát, mint a sérülése előtt. A fehéroroszok ugyan nagyon nyomtak, és levitték a kapust is, Vas János még ütött egy gólt, így a magyar csapat okos, taktikus játékkal 5-2-re nyert.

Magyarország 77 év után tudott meccset nyerni a legmagasabb osztályban, utoljára 1939. február 3-án volt erre példa, akkor Belgiumot vertük 8-1-re.

A csapat hétfőn a németek ellen közép-európai idő szerint 19.15-kor kezdődő összecsapással zárják a vb-t. Vereség esetén akkor marad benn a válogatott, ha a fehéroroszok kedden nem szereznek pontot a franciák ellen.