Ilyen rettenetes kéziélményünk még nem volt

Iváncsik Gergő veszprém kézilabda
Köln, 2016. május 29. Iváncsik Gergő, az MVM Veszprém játékosa, miután hétméteresekkel 38-39-re kikaptak a lengyel Kielcétől a férfi kézilabda Bajnokok Ligája döntőjében a kölni Lanxess Arénában 2016. május 29-én. (MTI/EPA/Marius Becker)
2000-ben az olimpia, 2003-ban a világbajnokság döntőjében veszített agyonnyert mérkőzést a magyar női kézilabda-válogatott, de ezeken a meccseken is túltett, hogy a Veszprém férficsapata a hajrában kilencgólos előnyt leadva büntetőkkel elbukta a férfi BL fináléját a Kielce ellen. A magyarok az utolsó 14 és fél percben kilenc lövést rontottak, és technikai hibákat is elkövettek, de nem fogják a fáradtságra a vereséget.

Sok borzasztó élményt átélhettek már a magyar kézilabda-szurkolók, de a vasárnapi kölni Bajnokok Ligája-döntő toplistavezetővé vált: a Veszprém csapata szűk negyedórával a lefújás előtt még 28-19-re vezetett a Kielce ellen, aztán a lengyelek 10-1-re megnyerték a hajrát, kiharcolták a hosszabbítást, majd hetesekkel megnyerték a mérkőzést.

Kiknek remegett meg a kezük?

Mindebben az a legelképesztőbb, hogy nem egy olyan csapattal történt meg, amelynek a játékosai még nem voltak ekkora siker kapujában, ezért megijedtek a téttől. A Veszprém hét kezdő játékosából öten (Ugalde, Nagy László, Ilics, Palmarsson, Nilsson) BL-győztesek – van, aki többszörös. Mindannyian erős válogatottban játszanak, vagyis rendszeres vb- és Eb-résztvevők.

Gulyás Péter, Iváncsik Gergő, Schuch Timuzsin, Aron Palmarsson és Mikler Roland sem érti Forrás: MTI/EPA/DPA/Marius Becker

Még akkor is nehéz megmagyarázni, hogy ez a csupa világklasszisból álló csapat hogyan lehetett képtelen 13 percen át gólt lőni, ha az ember látta a mérkőzést. Miként lehetséges, hogy az addig pazar százalékkal dolgozó veszprémi átlövők közül mindenki csődöt mondott, a tehetetlennek tűnő lengyel kapus pedig ennyire hosszú ideig egyetlen gólt sem kapott?

Nos, a magyar bajnok az utolsó 14 és fél percben összesen kilencszer próbálkozott kapura lövéssel,

két kapufa és egy lesáncolt próbálkozás mellett Slawomir Szmal hatszor védett.

Emellett becsúszott két technikai hiba (belemenés és eladott labda) is.

Lássuk még egyszer percről percre, mi történt!

• 45.36: Nilsson góljával 28-19 a Veszprémnek, kialakul a 9 gólos különbség.
  • 46.30: Jachlewski a bal szélről szépít (28-20).
  • 47.00: Marguc tiszta ziccerben a kapufát találja el.
  • 47.38: Reichmann szép gólt szerez a jobb szélről (28-21), ráadásul Ugaldét kiállítják.
  • 47.57: Palmarsson lövését blokkolják, de kiharcol egy szabaddobást.
  • 48.23: Nagy László talpról megeresztett lövését Szmal védi.
  • 48.48: Reichmann ismét a jobbszélről eredményes, még mindig emberelőnyben (28-22).
  • 49.27: Gulyás kapufát lő, a kipattanót Reichmann a saját hatosától az üres kapuba dobja (28-23).
  • 50.03: Ilics lövését Szmal védi.
  • 50.37: Aguinagalde beállóshelyről szépít (28-24).

Ekkor kért először időt a veszprémi edző, Xavi Sabaté.

• 51.24: Sliskovic lövését Szmal védi.
  • 51. 35: Jurecki első góljával már 28-25.
  • 51.52: Kapust cserél a Veszprém, Mikler helyére Alilovic jön.
  • 52.10: Lékai lövését védi Szmal.
  • 52.52: Veszprémi labdaszerzés után Iváncsik lövését Szmal megfogja.
  • 53.01: Bielecki gólja (28-26).
  • 53.36: Támadóhibát fújnak a Veszprém ellen.
  • 54.04: Zorman gólt lő (28-27), Terzic két percet kap.
  • 54.49: Nagy László a jobbszélre húzza a labdát, csak nincs ott senki.
  • 55.28: Alilovic óriási védése Aguinagalde ziccerénél.
  • 55.45: Újabb Alilovic-védés, de a labda megint visszakerül a Kielcéhez.
  • 56.03: Bielecki hetesével ledolgozza kilencgólos hátrányát a Kielce (28-28).
  • 56.48: Nagy átlövését Szmal védi.
  • 57.19: Aguinagalde ziccerét Alilovic védi, de hetes. Bielecki hétméterese is elakadt Alilovicban.
  • 57.56: Ilics megtöri a 13 percnyi gólcsendet (29-28).

Miután a lengyelek 4 másodperccel a rendes játékidő vége előtt egyenlítettek, jöhetett a 2x5 perces hosszabbítás, amelynek végén két másodperccel a lefújás előtt Ugalde mentette büntetőpárbajra a csatát (35-35). A hétméteresek során Ivan Cupic, illetve Marguc és Terzic hibázott, így a Kielce nyerte minden idők egyik legizgalmasabb döntőjét.

A magyar csapat fáradtabb állapotban készülhetett a mérkőzésre, hiszen a Kielce rendes játékidőben verte a PSG-t a szombati elődöntőben, és 25 órát pihent a fináléig. A Veszprém ugyanakkor hosszabbításban verte a Kielt, azaz tíz perccel többet töltött a pályán, és 22 órát pihent.

Lékai Máté szerint ugyanakkor nem lehet a vereséget a fáradtságra fogni. „Az erőnk nem fogyott el, szerintem még egy döntőt le tudnánk játszani. Nem lőttük be a helyzeteinket” – nyilatkozta a Nemzeti Sportnak.

Eleinte Lékai Máténak is remekül ment Forrás: MTI/EPA/DPA/Marius Becker

Xavi Sabaté hasonlóképpen fogalmazott: „Inkább lelki gondokat sejtek a hajrában nyújtott gyenge játékunk miatt. Nem vesztettünk, hanem képtelenek voltunk nyerni” – utalt arra, hogy nem az erőhiány okozta a csapat végzetét.

2000: sydney-i mélyütés

Nem először láttuk, hogy egy magyar csapat elherdálta behozhatatlannak tűnő előnyét. 2000-ben, Sydney-ben már örömünnepet ült a kispad a Magyarország–Dánia női mérkőzés alatt. Mocsai Lajos csapata a 45. percig agyba-főbe verte az ellenfelet, végül 23-17-es előnyről 31-27-re kikapott, és csak második lett. Igaz, az az ezüstérem a magyar kézilabdázás legnagyobb olimpiai sikere.

2003: zágrábi KO

A 2003-as horvátországi világbajnokságon szinte minden megismétlődött. A zágrábi fináléban a francia csapat egyértelműen alárendelt szerepet játszott, az 53. percben még 25-18-ra vezettünk. Aztán 26-20 után jött a rövidzárlat, franciák előbb 26-24-re feljöttek, és bár egy perccel a vége előtt még két gól volt az előny, Görbicz pirosat érő szabálytalansága időn túli hetest ért, Lejeune pedig 28-28-ra egyenlített.

A hosszabbítást már jobban bírták a franciák, és 32-29-re nyertek.