Szombat délelőtt az 1000 méteres döntők szerepeltek a kajak-kenu világbajnokság műsorán Poznanban. A magyarok mind a kilenc számban érdekeltek voltak. A női kajak négyes aranyérmes, a kenus Kolonics György harmadik lett.

Kolonics lázas betegen is
bronzéremig jutott

Kolonics György következett kenu egyesben. A verseny első felében a hetedik helyen haladt, aztán erősített, ám akárcsak a milánói Európa-bajnokságon, ezúttal sem bírt a táv olimpiai bajnokával, Andreas Dittmerrel. Ezúttal a cseh Martin Doktor is megelőzte, bronzérmes lett tehát, ami azért is jó eredmény, mert a hét eleje óta lázzal küzd.

Kajak egyesben Vereckei Ákos kissé későn indította el legendás hajráját, ezért végül leszorult a dobogóról, negyedikként ért célba. Ennél jóval nagyobb meglepetés Babak Amir-Tahmasseb világbajnoki címe. A francia ugyan visszatérő résztvevője a szám fináléjának, ám eddig még nem szerzett érmet.

Női kajak egyesben Kovács Katalin 250 méternél a második, 500 méternél a harmadik helyen haladt, aztán negyedikként ért célba. Az olasz Josefa Idem fölényesen győzött, jellemző, hogy 50 méterrel a cél előtt már két hajóhosszal vezetett.

Ugyancsak magabiztosan nyert a kenu kettesek mezőnyében a lengyel Marcin Kobierski és Michal Sliwinski. Hüttner Csaba és Fürdök Gábor nagy hajrával szerezte meg a negyedik helyet, mozgásukon látszott: nagyon zavarja őket, hogy még nem szokták meg az új hajójukat.

Bártfai Krisztián és Veréb Krisztián az általuk vágyott 9-es pályán vágott neki a kajak párosok viadalának. A pénteki középfutamban kifejezetten úgy versenyeztek, hogy a fináléban ide kerüljenek. Úgy gondolták ugyanis, hogy a saját tempójukban haladva több az esélyük a jó eredményre, mint középen tülekedve. Reményeik csak részben teljesedtek be, mert valóban módjuk nyílt a saját elképzeléseik szerint versenyezni, ám, akárcsak a milánói Európa-bajnokságon, ezúttal is a második helyet szerezték meg a norvég Larsen, Fjeldheim egység mögött.

Fazekas Krisztina és Szabó Ágnes (k-2) Milánóban, az Európa-bajnokságon bravúrosan szerepelt, újoncként megszerzett harmadik helyük kellemes meglepetés volt. Ezúttal versenyben sem voltak a dobogóért, a hetedik helyen érkeztek a célba. A német Mucke, Opgen-Rhein kettős egykori honfitársnőit, az ausztrál színekben induló Borchertet és Kieselert megelőzve lett világbajnok.

A Zala György, Kozmann György, Belicza Béla, Iván Gábor kenu négyes nagyon készült a döntőre. Optimizmusuknak oka lehetett, hogy az előfutamból közvetlenül a fináléba kerültek, ahol 500 méternél az élen álltak, s nem engedték át az első helyet a végén sem: egy hajóhosszal a mezőny előtt lettek világbajnokok.

Kajak négyesben hosszú idő után először nem ült a magyar hajóban Vereckei Ákos, helyén Kökény Roland szerepelt Kammerer Zoltán, Storcz Botond és Horváth Gábor társaként. Az egység csütörtökön, az előfutamban bizonytalanul, pénteken, a középfutamban már magabiztosabban lapátolt, a döntőben pedig az eddigi legjobb formáját mutatta. A németek mögött nagy harcban megszerzett második hely nagyszerű eredmény.

A magyar csapat 1000 méteren két arany-, két ezüst-, és egy bronzérmet szerzett.

A 200 méteres számok elő- és középfutamaiból valamennyi magyar egység bejutott a vasárnapi döntőkbe Poznanban.

Ez azt jelenti, hogy a világbajnokság utolsó napján Magyarország mind a 18 fináléban - délelőtt az 500, délután a 200 méteres versenyeket rendezik meg - képviselteti magát.