A selejtezőből felkerült Kapros Anikó óriási meglepetésre három játszmában, 4:6, 6:1, 6:0-ra legyőzte az ötödik helyen rangsorolt, tavaly elődöntős belga Justine Henint a francia nyílt teniszbajnokság első fordulójában, és ezzel a legjobb 64 közé jutott, ahol a szlovák Henrieta Nagyovát verő francia Virginie Razzano lesz az ellenfele. Mandula Petra három játszmában alulmaradt Rittner ellen.

Fotó: EPA
Fotó: EPA
Kapros élete eddigi legnagyobb eredményét érte el

A világranglista ötödik és százhetvenkilencedik helyezettjének összecsapásán az esélyesebb Henin kezdett jobban, s 5:1-re elhúzott. A 18 éves magyar játékos 5:4-re feljött, de végül elveszítette az első játszmát. Kedve s lendülete azonban nem tört meg, a folytatásban szenzációs labdamenetekkel valósággal állva hagyta szokatlanul sokat hibázó ellenfelét. A találkozó egy óra ötvenkét percig tartott. Henin 72 (!) ki nem kényszerített hibát vétett, míg a remekül szerváló Kapros csupán 48-at.

A magyar játékos főleg az alapvonalról irányított és alig hibázott. A legjobb 64 között a szlovák Henrieta Nagyovát verő francia Virginie Razzano lesz az ellenfele. Kaprosnak szerencséje is volt, mert a találkozó után néhány perccel ismét eleredt az eső, s - kedden már harmadszor - félbeszakadtak a mérkőzések.

Kapros Anikó érthetően boldogan és elégedetten nyilatkozott: "A második játszma elején éreztem, hogy végre az történik a pályán, amit én akarok" - értékelte teljesítményét a találkozó utáni sajtótájékoztatón a 18 éves magyar játékos. "A döntő szettben, 3:0-ás állásnál már elhittem, hogy nyerhetek." Hozzátette: ez volt élete egyik legjobb mérkőzése.

Henin a vereséget követően elárulta: lázasan játszott, s hibának tartja, hogy egyáltalán elvállalta a mérkőzést. "Mindenem fájt. Alig kaptam levegőt, gyorsan elfáradtam. Nem csoda, ha nem tudtam megfelelő teljesítményt nyújtani. Nagyon szomorú vagyok, hogy kikaptam" - mondta a tavalyi Roland Garroson elődöntős, Wimbledonban pedig finalista belga klasszis.

Mandula Petra sajnos nem bírt német ellenfelével. Rittner ugyan 35 perc alatt megnyerte az első játszmát 6:3-ra, de Petra 31 perc alatt válaszolt rá egy 6:4-es szettgyőzelemmel. A döntő szakaszban aztán a magyar éljátékos összeomlott, s tizenkilenc perc alatt 6:0-ra kapott ki. A statisztika szerint Mandula 67 ki nem kényszerített hibát vétett, Rittner 29-ével szemben, azaz bizonytalanul játszott, ráadásul öt kettős hibát is vétett.

Rittner ellenfele a következő fordulóban az amerikai Monica Seles lesz, aki az első szettben szenvedett a spanyol Montolio ellen, majd fölényesen nyert 6:7, 6:3, 6:0-ra. "Kondícionálisan nem voltam tökéletes állapotban, így nagyon örültem, hogy a legjobbkor kezdett el esni az eső. Amikor újra kezdtük, már jobban ment" - mondta Seles, aki az első szettet 0:5-tel kezdte, majd 5:5-re egyenlítve rövidítésben veszített. A másik két szettben aztán összeszedte magát, labdabiztosabb lett, s az esőszünet után egyből elvette ellenfele adogatását. "Az sem volt biztos, hogy egyáltalán indulhatok Párizsban. Nehéz sorsolásom van, de csak az előttem álló feladatra szabad koncentrálnom" - fejtette ki nézetét a magyar származású teniszezőnő.

Megszenvedett a másik belga sztár, a tavalyi döntő szenvedő alanya, Kim Clijsters csupán döntő játszma 8:6-tal lépett túl a fehérorosz Tatjana Pucseken (3:6, 6:3, 8:6). "Nem is tudja az ember mit csináljon, amikor esőszünet van. Csak ülni az öltözőben és várni, hogy elálljon az égi áldás. Ekkor, a harmadik szettben, 2:1-re vezettem, de éreztem, rosszul teniszezem, Reméltem, csak jobb lehet" - mondta Clijsters, aki a következő körben a görög Eleni Daniilidouval játszik. Daniilidou 6:3, 6:1-re győzött a francia Beigbeder ellen.

A férfiaknál a legnagyobb meglepetést a hazaiak kedvence, Nicolas Escude okozta, aki kiesett a veterán brazil salakmenőtől, az olimpiai bronzérmes Fernando Meligenitől (6:4, 6:2, 0:6, 6:4). Sokat szenvedett az ausztrál Philippoussis is, ő 0-2-es szettállásról fordított a maga javára a mérkőzést a francia Varlet ellenében. Ugyanígy tet Jvegyenyij Kafelnyikov is, az orosz óriást a német Behrend szorongatta meg rendesen (6:3, 6:2, 3:6, 6:7, 6:1).