Az atlétikai Golden League-sorozat negyedik állomása után továbbra is öten vannak versenyben az 50 kiló aranyért. A pénteki, Monte-Carló-i viadalon Varga Judit 1500 méteren 18 éves országos csúcsot megdöntve, 4:01,38 perces idővel a 4. helyen végzett. Női 3000-en a román Szabo Európa-rekordot ért el, rúdugrásban az orosz Feofanovának nem sikerült világcsúcsot javítania.

A Golden League fődíjából, az 50 kg aranyból azok részesedhetnek, akik a sorozat valamennyi állomásán győznek. Három állomás után öten maradtak versenyben: a férfiaknál a marokkói Hicham el-Guerrouj (1500 m/1 mérföld) és a dominiai Felix Sánchez (400 m gát), a nőknél az amerikai Marion Jones (100 m) és Gail Devers (100 m gát), valamint a mexikói Ana Guevara (400 m).

Közülük pénteken a II. Lajos stadionban először Sánchez próbálta begyűjteni a negyedik elsőségét, és sikerrel is járt; 47,86 másodperces idővel biztosan nyerte a 400 méteres gátfutást. Nem sokkal később indították a női 400 méteres síkfutást, s ebben Guevara kemény ellenfélre talált a jamaicai Fenton személyében. A jól hajrázó mexikói azonban 0,05 másodperc különbséggel végül győzött, mégpedig élete legjobb eredményével, 49,25 mp-cel, ami a világ idei legjobb teljesítménye. Női 800-on a kubai Calatayud ugyancsak a világ idei legjobb eredményét (1:56,09 perc) érte el, s megelőzte az olimpiai és világbajnok mozambiki Mutolát is. A futamból még a 7. helyezett is 2:00,00 percen belül ért célba!

Ezután a női 1500 méter is szenzációs versenyt hozott, s magyar rekordot! A fehérorosz Turova szintén a világ idei legjobb eredményével nyert, 4:01,01 perccel, mögötte az amerikai Jacobs (4:01,02), a brit Pattinson (4:01,10), majd a negyedik helyen Varga Judit ért be a célba, utóbbi 4:01,38 perces országos csúccsal. A magyar versenyző több mint 2 másodpercet javított Szalai Katalin 18 évvel ezelőtt felállított 4:03,51-es rekordján!

"Az utolsó körben megbotlottam, és megijedtem, hogy elesek, de azután éreztem, hogy jól bírom a hajrát. Végig láttam a részidőket, 4:02 perc körüli időre számítottam, s nagyon boldog vagyok, hogy még ennél is jobb eredményt értem el. A jövő heti országos bajnokságon 800-on indulok, azután jöhet az Eb, ahol 1500-on döntőbe szeretnék jutni. S ott már minden előfordulhat" - nyilatkozta Varga Judit.

A nőknél 100 méter gáton Devers (12,42 mp), 100-on Jones (10,84 mp - világ idei legjobbja) győzött, így Sánchezhez és Guevarához hasonlóan ők is megőrizték aranyreményeiket. 100-on Jones századmásodpercre ugyanannyit ért el, mint az ukrán Pintuszevics július 7-én Réthymnóban, így ketten vezetik az idei világranglistát. A hölgyek vágtaszámában egyébként a második helyezett jamaicai Lawrence is kiváló időt, 10,95-öt futott. 3000 méteren Gabriela Szabo 8:21,42 perces Európa-csúccsal lett első, a román futónő az ír Sonia O'Sullivan 8:21,64 perces, 1994-es kontinensrekordját adta át a múltnak.

Rúdugrásban az orosz Feofanovának nem sikerült megjavítania az amerikai Dragila által 481 centivel tartott világcsúcsot. A versenyben a 469 centit már csak Feofanova teljesítette, aki 482-re emeltetett, de ezen a magasságon egyik kísérlete sem volt sikeres. (Dragila szerény 439-vel 3. lett.) Gerelyhajításban az orosz Sikolenko 65,08 méterrel nyert, a GL-viadal másik magyar indulója, Szabó Nikolett 59,23-mal 8. lett.

A férfiaknál 1500-on el-Guerrouj (3:27,34 - a világ idei legjobbja) lett az első, így a program végére eldőlt, hogy továbbra is öt atléta van versenyben az 50 kiló aranyért. Ami a további győzteseket illeti, hármasugrásban a svéd Olsson 17,63 méterrel nyert a világcsúcstartó brit Edwards (17,59) előtt, rúdugrásban az amerikai Hartwig (580 cm), 100-on az amerikai Greene (9,97 mp), 110 gáton az amerikai Wade (13,19 mp), 800-on a dán Kipketer (1:43,76 p - a világ idei legjobbja), 3000-en a kenyai B. Limo (7:34,72 p - a világ idei legjobbja), 3000 m akadályon a marokkói Boulami (7:58,09 p - a világ idei legjobbja) bizonyult a legjobbnak. Az eredményekből kitűnik, hogy a Monte-Carló-i Golden League-viadal az esztendő eddigi legerősebb versenyét hozta.