A Városházán két újabb játszmára került sor Polgár Judit és a lengyel Bartlomiej Macieja nyolcjátszmás rapid mérkőzésén. Az első napon a lengyel Európa-bajnok egypontos vezetést szerzett, s ünneprontóként a másodikon két pontra növelte előnyét. Macieja ismét világossal győzött, a nagy kapkodásban is kitűnően támadott. A női világranglistát vezető Polgár Judit a negyedik partiban esélyes állást rontott el döntetlenre, így a mérkőzés félidejében Macieja, meglepetésre, 3-1-re vezet.

A Magyar Villamossági Művek Kupájáért folyó nyolcjátszmás páros mérkőzés első félideje a lengyel Bartlomiej Macieja sikerét hozta. A világranglistán csak 89. helyezett nagymester láthatóan nem játszik megilletődötten. A kritikus pillanatokban bátran használ el a megszokottnál több gondolkodási időt, de utána sikeresen felgyorsul és a nagy kapkodásban, a fokozott feszültség közepette is jól játszik. A mérkőzés harmadik játszmájában Macieja ismét vezérgyalog megnyitást játszott, de a parti menete inkább a Benoni védelemre emlékeztetett. A lengyel nagymester gondolkodott többet, a 14. lépés megtétele után már csak 10 perce maradt.

Érdekes tervet dolgozott ki a megszokott sötét vezérszárnyi játékra, és a b6-ra betört világos huszár megnehezítette a sötét tisztek összjátékát. Az egypontos hátrányban levő Polgár Judit úgy érezte, hogy ellenfele kevesebb ideje nyújt számára esélyt, de a szabadulási kísérlet Macieja életét könnyítette meg, könnyebb lett gyorsan húznia, a királyszárnyi támadás pedig átütött. A negyedik összecsapás ismét orosz huszrájátékot hozott, de ezúttal a magyar nagymesternő már főváltozatot játszott. Szemre tetszetős, jó lehetőségeket kínáló állást ért el, de Macieja időzavarában rossz tervet választott, a lengyel sakkozó sorozatos cserékkel megmenekült szorult helyzetéből. A páros mérkőzés első félidejét Macieja meglepetésre 3-1-es vezetéssel zárta. Szerdán két újabb partival folytatódik a mérkőzés.

Macieja (2607) - Polgár Judit (2681)
Vezérgyalog megnyitás

1. d4 Hf6 2. Hf3 g6 3. Ff4 Fg7 4. e3 0-0 5. Fe2 d6 6. 0-0 Hfd7 7. e4 c5 8. c3 Hc6 9. d5 Hce5 10. Hbd2 b6 11. a4 a6 12. Fg3 Bb8 13. Hxe5 Hxe5 14. f4 Hd7

A vezérgyalog megnyitásból inkább a Benoni védelemre jellemzo állás alakult ki. A lengyel Európa-bajnok játszott lassabban, a rendelkezésére álló 20 percből és a lépésenként kapott + 10 másodpercből is már felhasznált 10 percet, míg a női világranglistát vezető Polgár Juditnak még 13 perce maradt.

15. Hc4 Vc7 16. Be1 Fb7 17. Fg4 b5 18. Fxd7 Vxd7 19. Hb6 Vc7 20. a5

A b6-ra keveredett világos huszár megnehezíti a sötét figurák közti összjátékot, előőrsként Macieja tervének fontos eleme.

20. ... Bbd8 21. f5 c4 22. Vd2 Fc8 23. Bf1 Kh8

A küzdő feleknek már csak 5-5 perce maradt, az állás igen bonyolult.

24. Kh1 Ff6 25. Vh6 Bg8 26. Fh4 Fg7 27. Ve3 gxf5 28. exf5 Fe5 29. Fg5 f6 30. Ff4 Fb7 31. Bf3 Bg4 32. h3 Bg7 33. Fh6 Bgg8 34. Ve4 Bb8

Maciejának már csak egy perce maradt, s Polgár Judit szabadulni szeretett volna a szorításból, az állás nyitása azonban világos malmára hajtotta a vizet.

35. Bd1 Vd8 36. g4 Ve8 37. Bg1 Vf7 38. h4

38. ... e6?! 39. fxe6 Vxe6 40. Bf5 Bbe8 41. Vf3 Ve7 42. g5 Vf7 43. h5 b4 44. gxf6 Bxg1+ 45. Kxg1

Maciejának csak másodpercei voltak, de már megkönnyebbülte nézhetett a jövőbe, a lépésenként kapott 10 másodperc pedig nagy könnyebbséget jelentett számára. Az f6 gyalog megnyeri a játszmát.

45. ... Bg8+

Judit is már kapkodott, de nincs mentség a fenyegető 46. Bg5 ellen, minőséget áldoz, de a világos huszár döntő erővel avatkozik a küzdelembe.

46. Fg7+ Bxg7+ 47. fxg7+ Vxg7+ 48. Kf1 Kg8 49. Hxc4

Nyert volna 49. Hd7 is.

49. ... Fc8 50. Hxe5 dxe5

Nem menti sötétet 50. ... Fxf5 sem, 51. Vxf5 dxe5 52. Vc8+ Vf8+ 53.Vxf8+ Kxf8 54. cxb4 Ke7 55. b5 a nyerés útja.

51. h6! Vxh6 52. Vg3+ és sötét feladta

Polgár Judit (2681) - Macieja (2607)
Orosz huszárjáték

1. e4 e5 2. Hf3 Hf6 3. Hxe5 d6 4. Hf3 Hxe4 5. d4 d5 6. Fd3 Hc6 7. 0-0 Fe7 8. c4 Hb4 9. Fe2 0-0 10. Hc3 Fe6 11. Fe3 Ff5 12. Bc1 dxc4 13. Fxc4 c6 14. He5 Hxc3 15. bxc3 Hd5 16. Vf3

Az 1993-as linaresi szuperversenyen a holland Jan Timman ritka butát lépett, 16. Be1?-re 16. ... Fa3 után minőséget vesztett az orosz Barejev ellen.

16. ... Fe6 17. Fd2 Fg5

Ivancsuk az 1996-os novgorodi versenyen Topalovval szemben 17. ... f6-tal próbálkozott, tartotta az egyensúlyt.

18. Fxg5 Vxg5 19. Bfe1 Bae8

A nagymesterek eddig követték az 1995-ben, Linaresben játszott Topalov-Akopjan partit, világos 20. g3 Vf5 21. Vd1! után kényelmesebben állt.

20. Fb3 Hf6 21. c4 Be7 22. h3 Bfe8 23. Bcd1 Hd7 24. Be3 Vf6 25. Ve2 Hxe5

Macieja a maradék perceiből kettőt is feláldozott, mire rászánta magát a cserére, Juditnak három perc előnye volt.

26. Bxe5 Fc8 27. f4 Kf8 28. Be1 Vd6 29. Vd3 c5!?

A lengyel Európa-bajnok megtalálta az egyetlen esélyt, és sajnos Judit kihagyta a kínálkozó lehetőséget.

30. Fa4?!

Nehéz percek vártak volna a nagy időzavarban levő Maciejára 30. Vxh7 Vxd4+ 31. Kh1 Bxe5 32. Fxe5 Vf2 33. Bd1 Vf5 34. Vh8+ Ke7 35. Vxg7 Vg6 utáni végjátékban.

30. ... f6 31. Bxe7 Bxe7 32. Bxe7 Kxe7 33. Ve3+

Nincs jobb, 33. Vxh7-re 33. ... Ve6 34. Vxh7 Ve3+ következett volna.

33. ... Ve6 34. Va3 Vxc4 35. dxc5 Vxf4 36. c6+ Vd6

Maciejának csak másodpercei maradtak, de az örökös sakk fenyegetés "megmenti életét".