A Nemzetközi Sakkszövetség megjelentette a január 1-től érvényes Élő-pontszámok alapján összeállított világranglistáját. A rangsorban az orosz exvilágbajnok, Garri Kaszparov változatlan fölénnyel első. Londoni legyőzője, Vlagyimir Kramnyik és a FIDE exvilágbajnoka, Viswanathan Anand tisztes távolságból követi ranglista-vezetőt. A negyedik helyen az esztendő legeredményesebb nagymestere, Peter Szvidler. Polgár Judit megelőzve Lékó Pétert, a nyolcadik helyen várja az év versenyeit. Barejev visszaesett, Morozevics előrelépett. Az első huszonötben kilenc orosz, két-két magyar és ukrán nagymester található.

Az elmúlt három hónapban az orosz bajnokságon, a Klubcsapatok Európa Kupáján, a plovdivi Európa-bajnokságon, a Hoogoveenben játszott Essent tornán vívott partik eredményei befolyásolták a FIDE 2004. január 1-től érvényes világranglistájának élmezőnyét. Garri Kaszparov 54 ponttal előzi meg londoni legyőzőjét, a klasszikus sakkozás világbajnokát, Vlagyimir Kramnyikot. Az orosz exvilágbajnok a Klubcsapatok Európa Kupáján hatszor ült asztalhoz, s négy pontjával egy Élő-pontot szerzett. Kramnyik az elmúlt három hónapban "rápihent" az első negyedévi programjára, Lékó Péter elleni világbajnoki döntőjét végül elhalasztották.

Kaszparov nem véletlenül nyilatkozta, hogy az ő választottja az év sakkozói címre, Peter Szvidler. Mozgalmas volt az élete az elmúlt hónapokban is, negyedszer nyerte meg az orosz bajnokságot, a NAO Chess Club együttesével elhódította az Európa Kupát, éltáblása volt a plovdivi Eb-n aranyérmes orosz válogatottnak. A 24 játszmából 24 pontot kasszírozott és a nagy hármas mögött a negyedik a rangsorban. A korábbi 4. Barejev alaposan visszaesett, 25 pontot vesztett, s csak a 14. a rangsorban. A spanyol Shirov egy ponttal szegényebb lett, de helyezése nem változott, Topalov is megőrizte hatodik helyét. Szvidler mellett Morozevics az év másik hőse, 30 pontot szerzett és a hetedik helyre száguldott előre.

Sikeres évet zárt Polgár Judit, fokozatos araszolt előre, újabb 6 pontjával ismét bekerült az első tízbe, s megelőzte Lékó Pétert, aki egyetlen értékelhető partit sem játszott. A női világranglistát óriási fölénnyel vezető Judit az öt listán összesen 28 pontot szerzett, másfél év alatt 47-tel gyarapította pontszámát. Az öt listán hasonló sikersorozatot a top 10-ben csak Szvidler és Morozevics mondhat magáénak, ők 54 ponttal gazdagodtak. A román Nisipianu volt a legszorgalmasabb, az öt listán 86 pontot szerzett!

Az év egyik nagy vesztese Lékó Péter. A februári linaresi szuperverseny megnyerésével a világranglistán a negyedik helyre került, de a világbajnoki döntő körüli bizonytalanság, a sorozatos halasztások miatt nem tudta jól megszervezni éves versenyprogramját, dortmundi botlása sokba került neki. A FIDE világbajnoka, az ukrán Ponomarjov a plovdivi Eb-n szerepelt csak. Kikerült a top 10-ből az orosz Griscsuk és az angol Adams. Javított az ukrán Ivancsuk, az izraeli Gelfand, a holland Szokolov és az orosz Malahov, sokat rontott az orosz Drejev.

Nem éppen kiegyensúlyozott teljesítménye dacára újabb pontokat nyert a moldáviai Bologan. Szinte hihetetlen Van Vely sorozatos vesztése, a hollandok egykori legjobbjának már csak 2617 pontja van. A fiatalok közül a francia Bacrot 2664, a spanyol Vallejo Pons 2663, az azeri Radzsabov 2656, az angol McShane 2651 ponttal fokozatosan javítanak a világranglistás helyezésükön.

A magyar ranglista élcsoportja:

A női világranglistát óriási fölénnyel vezeti Polgár Judit. Egyetemi tanulmányainak befejezése után ismét sakkozik a kínai exvilágbajnoknő, Hszie Csün. A jelenlegi világbajnoknő, Zsu Csen csak a nyolcadik a rangsorban. A nagy szenzáció az ukrán Kateryna Lahno helyezése. A 14 éves kislány megközelítette a 2500 pontos álomhatárt.

A női világranglista:
1. Polgár, Judit (magyar) 2728 (6)
2. Hszie Csün (kínai) 2564 (8)
3. Szvetlana Matvejeva (orosz) 2502 (18)