Óriási meglepetések születtek a Corus 2004 szuperverseny utolsó előtti fordulójában. Lékó Péter játszmája gyors döntetlennel végződött az orosz Jevgenyij Barejevvel. Nagymesterünk a Jan Timmant legyőző angol Michael Adams társaságában holtversenyben második. A biztos tornagyőztesnek látszó Viswanathan Anand vereséget szenvedett Veszelin Topalovtól. Még nagyobb szenzációként a játszmáig nyeretlen holland Ivan Szokolov győzött a világbajnok Vlagyimir Kramnyik ellen. Viorel Bologan az orosz Peter Szvidlert tréfálta meg. Kramnyik négyes holtversenyben csak hatodik, az utolsó játéknapon világossal Lékó Péterrel csatázik.

Wijk aan Zee-ben felborult a papírforma. A 19-es kategóriájú szuperverseny 12. fordulójában a világranglista második, harmadik és negyedik helyezettje is vereséget szenvedett. A legnagyobb meglepetés természetesen a világbajnok Vlagyimir Kramnyik immár harmadik vesztése volt. A holland Ivan Szokolov 1999-ben legyőzte Garri Kaszparovot is, kevesen mondhatják el magukról, hogy két ekkora skalpjuk van. A 2700 Élő-pontosok klubjának újonca mélyen a várakozás alatt játszott a tornán, a nagy rangadókra azonban felszívta magát. Lékó Péter ellen is jól, mondhatjuk, hogy nyerésre állt, de kiengedte az előnyt. Kramnyik azonban nem menekült a szorításából.

A holland királya középen maradt, s villámgyors centrumakcióval szabadgyalogot képzett. Kramnyik egyre nagyobb gondokkal küszködött, nem keresett cserékkel könnyebbülést, aligha töltötte őt el örömmel negyedik helyezése. Gyalogot áldozott, próbált némi ellenjátékot összehozni, de a tulipánosok legjobbja pontosan játszott, majd egy szép minőségáldozattal megpecsételte a világbajnok sorsát. Kramnyik immár harmadszor volt kénytelen kapitulálni! Lékó Péter gyors döntetlennel megőrizte második helyét, az utolsó fordulóban a világelső ellen a sötét bábukat vezeti. A mezőnyben már csak Péter veretlen, s említésre méltó, hogy nagymesterünk klasszikus gondolkodási idejű partiban még sohasem szenvedett vereséget Kramnyiktól...

A cél előtt megbotlott az indiai exvilágbajnok, Viswanathan Anand. A szicíliai védelem ún. angol támadásában Veszelin Topalov érdekes tervvel rukkolt ki, s a türelmetlenül játszó éllovas vezérszárnyának fejlesztését gyalogáldozattal oldotta meg. A bolgár nagymester megköszönte az ajándékot, királyát biztonságba helyezte, majd szöktette a b szabadgyalogot. Anand már gyanús állásban azonnal vesztőt húzott és a jó rajt után elbizonytalanodó, öt partiból csak három döntetlent kiizzadó Topalov harmadik nyerését ünnepelhette. A "madrasi tigris" első helyét aligha fenyegeti veszély, világossal Szokolovval mérkőzik meg, míg a Jan Timmant gond nélkül verő Michael Adams sötét lesz Szvidlerrel szemben.

A világranglista negyedik orosz bajnok is harmadszor kapott ki. Szvidler gyanús varit játszott meg, majd Viorel Bologan minőségáldozatát nem merte elfogadni. A fenyegető világos gyalogok megfékezésére leadta vezérét két bástyáért, de a moldáviai sakkozó hiba nélkül érvényesítette előnyét. Gyenge rajt után Bologan szépen felkapaszkodott. Megszenvedett a döntetlenért a világranglista ötödik Alekszej Shirov. A szláv védelemben hátrányba került, de minőségáldozattal megmentette a játszmát. Ellenfeléhez, Loek Van Welyhez hasonlóan ötvenszázalékos.

A 12. forduló eredményei:
Adams (angol, 2720) - Timman (holland, 2578) 1 - 0 (Szicíliai védelem, 48)
Topalov (bolgár, 2735) - Anand (indiai, 2766) 1 - 0 (Szicília védelem, 44)
Szokolov (holland, 2706) - Kramnyik (orosz, 2777) 1 - 0 (Vezérindiai védelem, 41)
Lékó (magyar, 2722) - Barejev (orosz, 2714) döntetlen (Francia védelem, 19)
Akopjan (örmény, 2693) - Zsang Zsong (kínai, 2644) döntetlen (Spanyol megnyitás, 61)
Van Wely (holland, 2617) - Shirov (spanyol, 2736) döntetlen (Szláv védelem, 50)
Bologan (moldáviai, 2679) - Szvidler (orosz, 2747) 1 - 0 (Grünfeld védelem, 40)