Nyolc döntőt iktattak be a szervezők a Komjádi uszodában zajló 107. országos úszóbajnokság nyitónapjára, amelynek kiugró eseménye Cseh László magyar rekordja volt az 50 m hát fináléjában.

A Kőbánya SC 400 m vegyesen olimpiai bronzérmes, 100 m háton Európa-bajnok klasszisa ez utóbbi műfaj "villámtávján" ért célba 25.68 másodperc alatt, ami 18 századdal jobb Horváth Péter 2002-es országos csúcsánál.

Egy másik kiemelkedő teljesítmény Jakabos Zsuzsa nevéhez fűződik: a pécsiek 16 éves tehetsége a 400 m vegyes fináléjában vb-kiküldetést érő idővel nyert a csúcstartó és címvédő, amúgy a montreali részvételhez kellő szintet már korábban elért Risztov Éva előtt, akit a hajrában egy másik korosztályos Eb-érmes, Hosszú Katinka is megelőzött.

Az eredményhirdetésekor hosszan zúgott a kicsi, de lelkes publikum tapsa, mert Jakabos nem csupán "kiúszta" magát a kanadai vb-re, de idejével egyszersmind a világranglista második helyére lépett előre. Nem volt miért ünnepelni ugyanakkor Gyurta Dánielt, a 200 m-es mellúszás olimpiai ezüstérmesét, aki - igaz, 100 méteren, de - csak a hatodik idővel került döntőbe, gyenge középdöntős produktuma nyomán.

Marad a remény: formahanyatlás ide, gyengén sikerült felkészülés oda, talán fő számában majd "odateszi" magát. Cseh László viszont 50 m pillangón is igazolta, hogy változatlanul nagyszerű formában van: a tavalyi győztes, magyar csúcstartó ferencvárosi Gáspár Zsoltot is megelőzve nyerte csütörtöki második aranyérmét.

Amúgy pedig visszaadta a kölcsönt, hiszen 2004-ben éppenséggel Gáspár-Cseh volt a beérkezési sorrend ebben a versenyszámban. A kőbányaiak világklasszisa a sprintváltóban tette teljessé nyitónapi gyűjteményét, klubtársai segítségével ugyanis a harmadik elsőségét is megszerezte.

Nem indult a bajnokságon Kovács Ágnes, aki legfeljebb az utolsó napon áll rajtkőre. A néhány napja autóbalesetet szenvedett olimpiai, világ- és Európa-bajnok versenyző esetében az orvosi konzílium mondta ki a végső szót. Mivel zúzódást és bevérzést állapítottak meg mellkasán, a szakemberek nem javasolták a bajnoki részvételt.

A Kőbánya SC kiválósága legfeljebb vasárnap, a 200 m vegyesen - amelyen olimpiai negyedik volt Athénban - állhat rajthoz. Így erősen kérdésessé vált világbajnoki szereplése, hiszen a montreali részvételhez szükséges szintidőt még nem teljesítette.

50 m hát:
1. Cseh László (Kőbánya SC) 25.68 mp - országos csúcs (régi: 25.86 mp, Horváth Péter, 2002)

4x100 m gyorsváltó:
1. Kőbánya SC (Cseh László, Makány Balázs, Batházi István, Zubor Attila) 3:26.21 p
2. Jövő SC-II. kerület 3:30.13
3. Delfin-Lászlóvill SE 3:30.22

Az ob péntek délelőtt 9 órától az előfutamokkal folytatódik, este pedig 11 számban hirdetnek bajnokot.