A tenisz Davis-kupa Világcsoportjában a negyeddöntőbe jutásért a címvédő horvátok, a tartalékos argentinok, a kétfős fehéroroszok, a feltámadt franciák és a nagyon erős oroszok 2-0-ról várhatják a szombati párost, ami azt is jelenti, hogy az osztrákok, a svédek, a spanyolok, a németek és a hollandok szinte reménytelen helyzetben készülhetnek a folytatásra a nyitónapi két egyes mérkőzés után.

Grazban a házigazdák a salakban és Jürgen Melzerben bízhattak az alig két hónapja Davis-kupát nyert horvátok ellen. Az első találkozón a 24 éves bécsinek hoznia kellett az első pontot ahhoz, hogy Ausztria válogatottjának maradjon esélye vasárnapra.

Két tökéletes rövidítést produkált Melzer és amikor 7:6, 7:6-ra vezetett az is mellette szólt, hogy Mario Ancic még soha nem győzött 0-2-es játszmaállásról.

A vendégek kispadján játékos-kapitányként tevékenykedő Ivan Ljubicic az ötödik játszmában már nyugodtan állhatott fel a számára szokatlan székből és indulhatott melegíteni a saját fellépésére, amikor Ancic, a mérkőzés folyamán hatodszor elnyerte az osztrák adogatását. "Elég jól játszottam ahhoz, hogy megnyerjem a mérkőzést, de ő is nagyszerűen teniszezett"- ismerte el keserűen Melzer, miután 4 óra 30 perces csatában 7:6 (7-2), 7:6 (7-4), 4:6, 4:6, 3:6-ra kikapott.

"Bár az első két szett után lehetett volna 1-1 is az állás nem engedtem ki, nem hagytam el magam, koncentráltam tovább keményen. Agresszívabbá vált a játékom és bátrabban elvállaltam a hatalmas tenyereseket. Ez volt pályafutásom eddigi legjobb Davis-kupa-mérkőzése. Ivan jelenléte sokat segített, mert meg tudtuk beszélni a problémákat, ismeri a játékomat és kívülről azt is látja, amit én nem veszek észre" - magyarázta boldogan Mario Ancic. A második találkozón Ljubicic a vártnál is simábban intézte el Stefan Koubeket: 6:2, 6:2, 6:4 lett a vége horvátok hősének a javára.

Az igazi szenzációval a franciák szolgáltak Halléban, visszavágtak az egyéni vereségekért. A németek két ásza, az Australian Open-elődöntős Nicolas Kiefer és a Melbourne-ben szintén jól szerepelt, a hétvégén Delray Beach-en győztes Tommy Haas leforrázva érezhette magát péntek este. Előbb Kiefer vesztett úgy Sebastien Grosjean ellen, hogy még játszmát sem tudott nyerni, pedig két hete Ausztráliában ő volt a jobb öt szettben, a negyeddöntőben.

Aztán hiába kezdett jól Haas a fiatal Richard Gasquet ellen, a franciát fűtötte a bizonyítási vágy: az ausztrál bajnokságon három játszmában kapott ki a germántól az első fordulóban. Ezuttal azon is túl tudta tenni magát, hogy a negyedik játszmát 5:1-ről bukta el a rövidítésben. A franciák hat éve nem kaptak ki az első fordulóban, és egyelőre úgy tűnik, ez a sorozatuk idegenben sem szakad meg. Ennek, a németek mellett az oroszok sem tudnak őszintén örülni, mert így hiába verik a papírformának megfelelően, Amszterdamban a hollandokat, a következő fordulóban sem játszhatnak otthon.

Minszkben szenvednek a spanyolok és az eddig történtek alapján megjósolható, hogy a fehéroroszok megőrzik tizenegy mérkőzés óta tartó hazai veretlenségüket, míg a vendégek, a 2004-es Davis-kupa-győztesek a tavalyi pozsonyi bukás után megint keleten és korán esnek ki a versenyből. Nem sok jót ígért a dél-amerikai kirándulás a svédeknek, de arra talán még az argentinok sem számítottak, hogy második számú játékosuk Jose Acasuso élete első Davis-kupa-mérkőzésén lemossa a pályáról a Grand Slam-bajnok Thomas Johanssont (6:1, 6:1, 6:3).

A hétvégén Vina del Mar-on, a chilei ATP Grand Prix-n maradt veretlen Acasuso és sikerült átmentenie a formáját. De azt is mondhatnánk, hogy meghálálta a bizalmat, mert az utolsó pillanatban került be a csapatba. Az első mérkőzésen David Nalbandian még idejében ébredt az ifjú Robin Söderling ellen, így a hazaiak nyugodtan aludhatnak.

Genfben, Roger Federer és Lleyton Hewitt távollétében talán még izgalmasabb az ausztrálok szereplése, mintha a legjobbak is pályára léptek volna. A második vonal küzdelme kiszámíthatatlanná tette a találkozót. Az első napi 1-1 után valószínűleg, amelyik csapat a párost nyeri, az vasárnap is örülhet.