A törökországi Kusadasiban befejeződött a 7. női és férfi Európa-bajnokság. Izgalmas rapid rájátszások döntötték el a bronzérmek és a további helyezések sorsát. Az örmény Lilat Mkrtchian és a bolgár Kiril Georgijev szerzett végül harmadik helyet. Balogh Csaba újabb nagy sikert ért el, a tavalyi horvát bajnok, Mladen Palac ellen nyert a rapid meccsen 1,5-0,5-re, s ezzel résztvevője lett a jövő évi Világkupának.

Igazi nagyüzem volt az Európa-bajnokság utolsó napján, rapid rájátszások sorozata döntötte el a bronzérem sorsát mindkét viadalon. A férfiak versenyében nagyon nehezen jutott tovább az első körből a bolgár Kiril Georgijev, a német David Baramidze ellen kétszer is hátrányos helyzetbe került, s végül a "hirtelen halál" parti megnyerésével folytathatta a bronzéremért a küzdelmet.

A papírforma érvényesült, az Eb-n második helyre rangsorolt Georgijev a harmadik német Arakadij Naiditsch ellen játszotta a bronzmeccset. Az első partit a 20 éves német nagymester nyerte, majd Georgijev egyenlített, a két villámpartiban kettős győzelemmel ért célba. A hat továbbjutó helyért vívott csatába a grúz Merab Gagunasvili egy külön meccsen kvalifikálta magát. Ennek legkevésbé honfitársa, Baadur Zsobava örült, a testvérháború az esélytelenebb Gagunasvili győzelmével ért véget.

A török honlapon még adósak jópár eredménnyel, szerencsére azt közölték, hogy Balogh Csaba a horvát Mladaen Palac ellen megszerezte a Világkupán való részvételt biztosító 1,5-0,5-ös győzelmet. Balogh Csaba sms-t küldött, és eloszlatta a kételyeket, nem játszott francia védelmet az első játszmában, a szicíliai védelem kedvenc Richter-Rauser-változatában remizett, majd ugyanebben a folytatásban kényszerítette feladásra a tavalyi horvát bajnokot. Csaba számára így a török kaland kellemes véget ért, továbbjutott, szerzett 15 Élő-pontot.

Rapid rájátszás a 3-10. helyezésért:
Georgijev (bolgár, 2677)
- Baramidze (német, 2545) 3 - 2 (0 - 1, 1 - 0, 0 - 1, 1 - 0, 1 - 0)
Izoria (grúz, 2647) - Belov (orosz, 2599) 2 - 0
Macieja (lengyel, 2584) - Naiditsch (német, 2664) 0, 5 - 1,5 (0 - 1, döntetlen)
Nikolic (szerb-montenegrói, 2596) - Inarkijev (orosz, 2602)0 - 2

A 3-6. helyért:
- Inarkijev (orosz, 2602) 1,5 -0,5 (1 - 0, döntetlen)
Izoria (grúz, 2647) - Naiditsch (német, 2664) 0,5 - 1,5 (döntetlen, 0 - 1)

A 7-10. helyért:
Baramidze (német, 2545) - Nikolic (szerb-montenegrói, 2596) 0 - 2
Belov (orosz, 2599) - Macieja (lengyel, 2584) 2,5 - 1,5

A bronzéremért:
- Naiditsch (német, 2664) 3 - 1 (0 - 1, 1 - 0, 1 - 0, 1 - 0)

Az 5-6. helyért:
Inarkijev (orosz, 2602) - Izoria (grúz, 2647) 1 - 3 (1 - 0, 0- 1, 0 - 1, 0 - 1)

A 11-16. helyért:
Zsobava (grúz, 2646) - Gagunasvili (grúz, 2560) 0, 5 - 1,5 (döntetlen 0 - 1)
Mirosnicsenko (ukrán, 2608) - Berg (svéd, 2539) (0 - 1,1 - 0) ?
Mamedov (azeri, 2538) - Socko (lengyel, 2606) (0 - 1, 1 - 0) ?
Nijboer (holland, 2584) - Gurevics (török, 2643) 0,5 - 1,5 (döntetlen, 0 - 1)
Fressinet (francia, 2633)
- Czarnota (lengyel, 2529) 1,5 - 0,5 (döntetlen, 1 - 0)
Palac (horvát, 2561) - Balogh Csaba (magyar, 2576)0,5 - 1,5 (döntetlen, 0 - 1)

A nők viadalán kilencen végeztek holtversenyben a harmadik helyen, és nyolcan pályáztak még az egyetlen továbbjutó helyre, amely biztosítja a következő világbajnokságon a részvétel jogát. Elsőként az örmény Lilit Mkrtchian legyőzte az olasz Elena Szedinát, így harcba szállhatott a bronzérem megszerzéséért.

Meglepetések nélkül zajlott le az első kör, a négy esélyesebb nagymesternő nyert. A második körben kikapott a bolgár exvilágbajnoknő, Antoaneta Sztefanova és az előző Eb bronzérmese, Yelena Dembo. A harmadik helyért örmény-ukrán párharcot láttunk, végül a "hirtelen halál" parti döntötte el az érem sorsát Mkrtchian javára. Az ukrán Anna Usenyina szerezte meg a 12. helyet.

Rapid rájátszás a 3-10. helyért:
Zsukova (ukrán, 2425) - Mkrtchian (örmény, 2453) 1,5 - 2,5 (döntetlen, döntetlen, 0 - 1, döntetlen)
Sztefanova (bolgár, 2502)
- Kadimova (azeri, 2310) 2 - 0
Gvetadze (grúz, 2361) - Gaponenko (ukrán, 2430) 0 - 2
Muzicsuk (szlovén, 2418) - Dembo (görög, 2464)2 - 3 (0 - 1, 1 - 0, 0 - 1, 1 - 0, 0 - 1)

Mkrtchian (örmény, 2453) - Dembo (görög, 2464) 1,5 - 0,5 (döntetlen, 1 - 0)
Sztefanova (bolgár, 2502) - Gaponenko (ukrán, 2430) 0,5 - 1,5 (0 - 1, döntetlen)

Zsukova (ukrán, 2425) - Muzicsuk (szlovén, 2418) 0 - 2
Kadimova (azeri, 2310) - Gvetadze (grúz, 2361) 2 - 0

Mkrtchian (örmény, 2453) - Gaponenko (ukrán, 2430) 3 - 2 (döntetlen, döntetlen, 0 - 1, 1 - 0, 1 - 0)

Dembo (görög, 2464) - Sztefanova (bolgár, 2502) 1 - 3 (1 - 0, 0 - 1, 0 - 1, 0 - 1)