Moszkvában negyedszer rendeztek nagyszabású nyílt sakkfesztivált. Négy különböző versenyen 37 ország több mint ezerkétszáz résztvevője viaskodott. A kilencfordulós svájci rendszerű viadalokon ötmillió rubelt osztották szét a legeredményesebb sakkozók között. Az "A" csoportban 301 résztvevő küzdelméből  a 22 éves Artyom Tyimofejev került ki győztesen. A "B" tornán örmény siker született, Vardan Hojajan ért elsőként célba. A nők versenyén a szlovén színeket képviselő Anna Muzicsuk végzett az élen, az ifjúságiak tornáját különböző korcsoportokban rendezték meg. A fesztivál főbírója a sakkozás tizedik világbajnoka, Borisz Szpasszkij volt.

A nyílt versenyek sorában nagy rangot vívott ki a moszkvai sakkfesztivál, amelyet hagyományosan az Aeroflot-torna előtt rendeznek meg. Sok nagymester számára a viadal főpróba a még jelentősebb verseny előtt, amelynek első helyezettje a 30 ezer dolláros első díj mellett meghívást kap a dortmundi szuperversenyre. A február 14-én kezdődő viadal A1 csoportjában 56 a hivataloson nevezettek száma, a magyar színeket Balogh Csaba képviseli.

A moszkvai openen 37 nagymesternek volt 2600, vagy magasabb Élő-pontszáma. Az első helyre rangsorolt örmény Vlagymir Akopjan (2700) egy pillanatig nem volt versenyben a végső győzelemért. Az utolsó fordulóban botlott meg az orosz Erneszto Inarkijev.

Kikapott az első játéknapon, bravúros hetes nyerősorozattal az élre került, de vereséget szenvedett honfitársától, a tornagyőztes Artyom Tyimofejevtől. A nagy rangadó 117 lépésben dőlt el Tyimofejev javára. A 22 éves nagymester számára tanulságos vizsga volt a decemberi orosz szuperbajnokság, ahol utolsó lett, másfél hónappal később nagy sikert ért el.

Az "A" torna élcsoportjának végeredménye:
1. Artyom Tyimofejev (orosz, 2664) 7,5 pont
2-10. Alekszander Riazancev (orosz, 2628), Szergej Volkov (orosz, 2623), Zahar Efimenko (ukrán, 2638), Alekszander Lasztin (orosz, 2604), Baadur Zsobava (grúz, 2643) és Erneszto Inarkejev (orosz, 2681) 7
11-21. Alekszander Motiljev (orosz, 2644), Arkadij Naiditsch (német, 2638), Mihail Kobalija (orosz, 2623), Anton Korobov (ukrán, 2573), Vlagyimir Potykin (orosz, 2609), Ildar Hauirulin (orosz, 2544), Alekszander Zabotyin (orosz, 2495), Vlagyimir Malahov (orosz, 2689), Alekszander Arescsenko (ukrán, 2645), Alekszej Alekszandrov (fehérorosz, 2618) és Maxim Rodshtein (izraeli, 2614) 6,5

Remek mezőny gyűlt össze a nők versenyében. A két évvel korábbi szegedi Nemzetközi Nyílt Bajnokság holtversenyes győztese, a szlovén válogatott éltáblása, a hetedik helyre rangsorolt Anna Muzicsuk veretlenül, két remivel ért elsőként célba. Meglepő, hogy az orosz női sakkozás legjobbjai nem indultak, az ukrán olimpiai bajnok csapatból Katyerina Lahno és Natalija Zsukova is játszott.

A női verseny élcsoportjának végeredménye:
1. Anna Muzicsuk (szlovén, 2460) 8 pont
2. Anna Usenyina (ukrán, 2484) 7,5
3-5. Natalija Zsukova (ukrán, 2443), Dronavalli Harika (indiai, 2455) és Katyerina Lahno (ukrán, 2475) 7
6-11. Elena Tajrova (orosz, 2386), Olga Girija (orosz, 2342), Salome Melia (grúz, 2362), Elina Danielian (örmény, 2480) és Karina Ambarszumova (orosz, 2228) 6,5