Kiss Dániel 13.39 másodperces idővel a harmadik helyen végzett a 110 méteres gátfutás döntőjében a barcelonai atlétikai Európa-bajnokságon. Ezt megelőzően utoljára 1968-ban született magyar érem futószámban Európa-bajnokságon.

Kiss a legjobb idővel jutott a péntek késő délutáni középdöntőbe, amelynek első futamában indult, amely csak másodjára tudott elrajtolni, mivel a brit William Sharman elsőre kiugrott, amiért kizárták.

Kiss jól kapta el a rajtot, fej fej mellett haladt a francia Garfield Dariennel, a végén az is belefért, hogy féltávnál kiengedjen, így is másodikként, 13.47 másodperces idővel került a döntőbe.

A fináléban Kiss nem kapta el igazán jól a rajtot, de remekül hajrázott és végül harmadikként zárt a brit Turner és a francia Darien mögött. Célba érkezése után dermedten meredt a nagy kivetítőre, mivel nagyon szoros volt a befutó. Aztán amikor kiírták az eredményt, boldogan mutatta fel a hármas számot, majd egy Kiss feliratú Barcelona-mezben indult ünnepelni.

"Nagyon boldog vagyok, mindig erre vágytam, hogy érmet szerezzek nagy világversenyen, félelmetes érzés - nyilatkozott Kiss. - Amikor célba értünk, még nem tudtam, hogy sikerült-e, először azt mutatták, hogy negyedik vagyok, aztán, hogy harmadik. Az az igazság, hogy nagyon elfáradtam, ilyen jellegű terheléssel még nem találkoztam."

Forrás: MTI

Az Egyesült Államokban tanuló Kisst azonnal megrohanták a külföldi újságírók is, ő pedig higgadtan nyilatkozott angolul. Tomhauser István, Kiss edzője is azt emelte ki, hogy rendkívül szoros volt befutó: "A harmadik-negyedik gátnál kicsit "eltűnt" Dani, aztán amikor előkerült, ott volt mindenki egymáson. Előzetesen egy éremről álmodtam, s ez teljesült."

Kiss remek évet produkált, döntőt futott a fedettpályás világbajnokságon, majd júniusban a csapat Eb-n 13.32 mp-cel országos csúcsot ért el, így európai ranglista-negyedikként érkezett Barcelonába. Kiss a magyar csapat második érmét szerezte Barcelonában, szerdán Pars Krisztián lett szintén harmadik kalapácsvetésben. A szabadtéri Eb-k 1934 óta íródó történetében ez volt az 54. magyar érem, a 21. bronz.

Orbán Éva a 12. helyen végzett a női kalapácsvetés döntőjében. Az Egyesült Államokban tanuló magyar versenyző a döntőben elrontotta első kísérletét, másodikra 64,99 métert ért el, így elmaradt idei legjobbjától (69,73), s a harmadik dobása sem sikerült, a hálót érte (30,58 m). A 25 éves Orbán a selejtezőből nyolcadikként, 68,59 méterrel biztosította helyét a döntőben, ezzel az eredménnyel a fináléban is bekerült volna a nyolc közé.

Egy csapásra az Eb sztárja lett Christophe Lemaitre azzal, hogy megnyerte a 100 méteres síkfutást, ráadásul pénteken 200-on sem talált legyőzőre. Ekkor már komoly szurkolótábor szorított a 20 éves francia futóért, rajongói elsősorban a fiatal lányok közül kerültek ki. Lemaitre idén történelmet írt azzal, hogy első fehérbőrű atlétaként teljesítette 10 mp alatt a klasszikus sprintszámot, majd az Eb-n személyében 28 év után nyert fehér futó.

Kétszázon ranglista-vezetőként indult (20.16 mp), győzelme azonban nemcsak a duplázás miatt jelentett újabb szenzációt, hanem azért is, ahogy elérte. A célegyenesbe fordulva ugyanis 50 méternél még jelentősnek mondható hátrányban volt, mégis ő dobta be elsőnek magát a célba (20.37 mp). Második helyen a brit Christian Maccolm (20.38), harmadikon a francia Martial Mbandjock (20.42) végzett.