Nyolc döntetlen után rájátszás dönt a sakk-vb-jelölti meccseken

Kazanyban, a sakkvilágbajnok-jelölti páros mérkőzések elődöntőjének negyedik játszmái is pontosztozkodással végződtek. Az izraeli Borisz Gelfand és az amerikai Gata Kamsky Grünfeld védelmű partija mindössze 23 lépésig tartott. Az orosz derbi, Vlagyimir Kramnyik és Alekszandr Griscsuk összecsapása bonyolult küzdelem után lett döntetlen, mindketten hibáztak a kritikus állásokban. A párharcok a hétfői rájátszáson dőlnek el, a két győztes játssza a hatjátszmás döntőt, amelynek nyertese lesz az indiai világbajnok Viswanathan Anand kihívója.

Nyolc döntetlen, elpuskázott esélyek, remire mentett nehéz pozíciók után a hétfői rájátszás dönti el, hogy kik játsszák a világbajnok-jelölti döntőt. Láthatóan a harmadik parti mindkét nagymestert megviselte, az izraeli Borisz Gelfand és az amerikai Gata Kamsky 23 lépés után már megegyezett döntetlenben, és megkezdték a felkészülést a rapid rájátszásra.

Vlagyimir Kramnyik mindkét sötét partijában gond nélkül hozta a fél pontot, világossal alaposan megizzasztotta Alekszandr Griscsukot, aki menetrendszerűen időzavarba került, de a tőle megszokott hidegvérrel védekezett.

Az angol megnyitású játszma érdekesen alakult. Kramnyik gyorsan játszott, Griscsuk fokozatosan fogyasztotta gondolkodási idejét. A királyszárny gyengeségéért futópárja és szabadgyalogja adott ellenesélyt. A nagy tét rányomta bélyegét a küzdelemre, kölcsönösen pontatlankodtak, erősebb lépések kerülték el a figyelmüket, vagy értékelték rosszul a lehetőségeket. Kramnyik gyalogot nyert, de Griscsuk a kapkodásban is megtalálta a mentséget, és a csata lépésismétléssel ért véget.

Az elődöntő negyedik játszmáinak eredményei:
Borisz Gelfand (izraeli, 2733) - Gata Kamsky (amerikai, 2732) döntetlen (Grünfeld védelem, 23)
Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2785) - Alekszandr Griscsuk (orosz, 2747) döntetlen (Angol megnyitás, 44)

A párosmérkőzések eredményei:
Gata Kamsky (amerikai, 2732) - Borisz Gelfand (izraeli, 2733) 2 - 2 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen) TB
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2747) - Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2785) 2 - 2 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen) TB

A hétfői rájátszásról tudni kell, hogy új színsorsolás után négy rapidpartit játszanak, 25-25 perc gondolkodási idő és 10-10 másodperc lépésenként. Ha a négy parti sem hoz döntést, következnek a villámpartik, 2-2 játszmás meccsek (5-5 perc és 3-3 másodperc lépésenként). Maximum öt ilyen mérkőzés lehet, ha nincs döntés, akkor a hirtelen halál játszma következik. A sorsolást megnyerő fél választhat színt. A párbajban világosnak 5, sötétnek 4 perce van, de utóbbinak a döntetlen is elegendő. Fontos, hogy a 61. lépéstől kezdve a küzdő felek lépésenként 3-3 másodpercet is kapnak.

Gelfand,B (2733) - Kamsky,G (2732)
Grünfeld védelem [D80]

1.d4 Hf6 2.c4 g6 3.Hc3 d5 4.Fg5 He4 5.Fh4 Hxc3 6.bxc3 dxc4 7.e3 Fe6 8.Hf3 c5 9.Fe2 Fg7 10.0-0 0-0 11.Bb1

Borisz Gelfandnak nem volt oka, hogy eltérjen a párharcuk második partijában látott folytatástól.

11...cxd4

Gata Kamsky javított. A 11...Fd5 12.Vc2 cxd4 13.cxd4 b6 14.Fxc4 Hc6 15.Bfc1 Fxc4 16.Vxc4 Ha5 17.Vc7 folytatásban világos tartós kezdeményezéshez jutott.

12.Hxd4 Fd5 13.Vc2 Vd7 14.Bfd1 Fxd4

Kamskyék alaposan elemezték az állást, és Gata villámgyorsan húzott, ami láthatóan zavarta a nyitásokban oly tájékozott Gelfandot.

15.cxd4 Ve6 16.Ff3 Fxf3 17.gxf3 Hd7 18.Ve4 b6 19.Bdc1 Bac8 20.Bb4 c3 21.Bb3 Hf6 22.Vxe6 fxe6 23.Fxf6 és döntetlen

Kramnyik,V (2785) - Griscsuk,A (2747)
Angol megnyitás [A34]

1.Hf3 c5 2.c4 Hc6 3.Hc3 e5 4.e3 Hf6 5.Fe2

A második játszmában Vlagyimir Kramnyik 5.d4-gyel folytatta.

5...d5 6.d4 exd4 7.exd4 Fe6 8.Fe3 dxc4 9.0-0 cxd4 10.Hxd4 Hxd4 11.Fxd4 Va5

Az exvilágbajnok a partit követő sajtótájékoztatón rizikósnak nevezte a vezérlépést.

12.Fxf6 gxf6 13.Be1

Kramnyik gyorsan és magabiztosan húzott, láthatóan elégedett volt állásával, de a parti menete azt mutatta, hogy túlbecsülte esélyeit.

13...Bd8 14.Vc2 Fe7 15.Ve4 Vc5

Forrás: [origo]

16.Vxb7 0-0

A sötét királyszárny gyengeségeiért a futópár nyújtott ellenesélyt.

17.He4 Vb4 18.Vxa7

Számos taktikai lehetőséggel is számolniuk kellett. A 18.Hxf6+ Kh8! 19.Vxb4 Fxb4 20.Bed1 c3! változat sötétre előnyös.

18...Bd7 19.Ve3

Világosnak óvatosnak kellett lennie. A 19.Va6 f5 20.Hg3 Fc5 21.Vc6 Bd5 folytatásban a futópár komoly szerephez jutott volna.

19...Vxb2 20.Bac1 Vd4 21.Vf3

21...Bc8

Alekszandr Griscsuk szokásához híven jelentős időhátrányba került. A 21...f5 22.Hg3 Fg5 23.Bc2 Ve5! bonyolult folytatásban előnybe kerülhetett volna.

22.Hg3 Bdc7 23.Hh5 Kh8 24.Bcd1 Vb2?!

A 24...Vc5 25.Hf4 c3 26.Fd3 c2 27.Bc1 Vd4 változat egyenlő esélyeket adott volna.

25.Vg3 Ff8 26.Fg4?!

Kramnyik az ellenfél időzavarára játszott? 26.Ff1 jobb volt.

26...c3! 27.Fxe6 fxe6 28.Hxf6 Fg7?!

Időzavaros hiba. 28...Bg7 29.Ve5 Vb7 30.g3 c2 31.Bc1 Fa3 nehéz feladat elé állította volna világost.

29.Hh5 Vb7 30.Vh4 Bg8

31.Bd8?!

Kramnyik fölénybe kerülhetett volna a 31.Hf4 h6 32.Bxe6 Bgc8 33.Vh5 Bf7 34.Hd3 folytatásban.

31...Bc8

Griscsuknak nem volt ideje a pontos számításra. 31...c2 32.Bxg8+ Kxg8 33.Vd8+ Kf7 34.Vg5 Fb2 35.Vf4+ remihez vezetett.

32.Bxg8+

Mérlegelni kellett a 32.Hf6 Fxf6 33.Vxf6+ Vg7 34.Bxg8+ Bxg8 35.Vxg7+ Kxg7 36.Bc1 Bc8 37.Kf1 lehetőséget is.

32...Bxg8 33.Hxg7

Jobb esélyt adott a 33.Hf6 Fxf6 34.Vxf6+ Vg7 35.Vxg7+ Kxg7 36.Bc1 Bd8 37.Kf1 Bd2 38.Bxc3 Bxa2 39.Bc7+ Kg6 40.Be7 Ba6 41.g3 bástyavégjáték.

33...Vxg7 34.Ve4

34...c2! 35.Bc1 Bc8 36.Vxe6 Bd8!

Griscsuk hidegvérrel védekezett.

37.Vb3 Bd2 38.Vb8+ Vg8 39.Vb2+ Vg7 40.Vb8+ Vg8 41.Ve5+ Vg7 42.Ve8+ Vg8 43.Ve5+ Vg7 44.Ve8+ és döntetlen