Risztov Éva 1500 méter gyorson, Cseh László 100 pillangón, Bernek Péter pedig 200 háton lett - egyaránt új országos csúccsal - ezüstérmes a debreceni úszó Európa-bajnokságon. A Kozma Dominik, Kis Gergő, Bernek Péter, Cseh László összeállítású magyar váltó bronzérmet nyert 4x200 méter gyorson.

Risztov Éva saját országos csúcsát megjavítva 16:10.04 perces idővel ezüstérmet nyert 1500 m gyorson a debreceni úszó Európa-bajnokság szombati versenynapján. A 26 éves Risztov - aki csütörtökön 800 m gyorson bronzérmet gyűjtött be - egy ötös bolyban úszva haladt az élen, majd a spanyol Mireia Belmonte Garciával külön csatába kezdett. Ezt a párharcot a spanyol nyerte, így Risztov végül ezüstéremmel zárt, de így is jelentősen faragott idén május 1-jén úszott 16:12.95 perces országos rekordjából.

"Majdnem három másodpercet javítottam az egy hónappal ezelőtti országos csúcsomon, nagyon boldog vagyok. Ismét csak azt tudom mondani, hogy százévesen egyéni csúcsokat úszni hatalmas dolog. Annak külön örülök, hogy érmes lettem. A spanyol lány sem legyőzhetetlen, de a 16:05 nekem még túl erős, a vége felé már azt néztem, biztos második vagyok-e. Én azt gondolom, kitettem magamért, köszönöm Debrecennek" - értékelte teljesítményét Risztov. A harmadik helyet a szintén spanyol Erika Villaecija Garcia szerezte meg.

Cseh: Ehhez egy kicsit lassú vagyok

Cseh László ezüstérmet nyert 100 pillangón, a szám döntőjének másik magyarja, Pulai Bence nyolcadik lett. Cseh - aki 200 m vegyesen és 200 m pillangón már begyűjtött egy-egy aranyérmet Debrecenben - az ötödik helyen fordult, aztán nagy hajrával feljött a második helyre, csak a táv első felén jelentősen ellépő szerb Milorad Cavicot nem tudta utolérni. Cseh 51.77 mp-es országos csúccsal csapott a célba, egy nappal korábbi saját, 51.95-ös rekordját adta át a múltnak.

Forrás: AFP
Cseh László az ezüstnek is örült

"Szerettem volna nyerni, úgy érzem, mindent megtettem, megúsztam a legjobb időmet, de ez nem igazán az én számon, nem az én specialitásom" - nyilatkozott Cseh. "Ehhez egy kicsit lassú vagyok, de az 51.77 jó idő. Ki kell próbálnom magam mindenben, nagyon jó, hogy versenyzem a londoni olimpiára készülve. Remélem, hogy ma még lesz energiám a 4x200 gyorsra." Pulai 53.04-es idővel lett nyolcadik.

Mutina Ágnes a hetedik, Verrasztó Evelyn pedig a nyolcadik helyen végzett 200 gyorson. A két magyar nem tudta tartani a lépést az élen haladókkal, a mezőnyt egészen 150 méterig a német Silke Lippok vezette, ekkor azonban a szám olimpiai, világ- és Európa-bajnoka, az olasz Federica Pellegrini robbantott, és maga mögé utasította riválisát. Mutina 1:59.87, Verrasztó pedig 2:00.06 perc alatt teljesítette a távot. A bronzérmet a francia Ophélie Cyrielle Etienne szerezte meg.

Bernek: Reméljük, az olimpiára jobb lesz

Bernek Péter 1:55.88 perces országos csúccsal ezüstérmet nyert 200 háton, a szám döntőjének másik magyarja, Balog Gábor nyolcadik lett. Mindkét magyar az élbolyban fordult 50 méter után, majd a lengyel Radoslaw Kawecki ellépett a mezőnytől, és úgy tűnt, egyedül az ifjúsági olimpiai bajnok Bernek - aki 1:56.11 perces országos csúccsal, a legjobb idővel kvalifikálta magát a döntőbe - tudja tartani vele a lépést. Az utolsó ötven előtt Bernek ráúszott riválisára, aki azonban jobb fordulóval visszaszerezte előnyét, és meg is nyerte a futamot.

Forrás: AFP
Bernek Péter (balra) büszkén mutatja érmét

"Titkon azt reméltem, nyerni tudok, mindent beleadtam, de 1:55.2-t most még nem tudok, reméljük, az olimpiára jobb lesz. Boldog vagyok, nem keseredtem el, hiszen a legjobb időmet úsztam" - összegzett Bernek. "Beugrottam, és számoltam vissza a métereket, nem gondoltam semmi másra. Az első ötvenen próbáltam könnyedebben úszni és a másodiktól belevinni a dinamikát, felvenni az utazósebességet. A fordulóban a lengyel nagyon megvert, és az utolsó ötvenre nagyon elfáradtam. Össze kell szednem magam, hiszen még van egy váltó, abban megpróbálok 110 százalékot úszni." Balog Gábor 1:58.74-gyel lett nyolcadik.

Hosszú a legjobb idővel, Jakabos harmadikként döntős

Takács Krisztián a kilencedik lett az elődöntőben, így éppen kiszorult a vasárnapi döntőből 50 m gyorson. Az országos csúcstartó, világbajnoki hatodik helyezett a délelőtti selejtezőhöz hasonlóan 22.40 másodperc alatt ért célba délután, és három századmásodperccel csúszott le a fináléról. Kozma Dominik 200 gyorson összesítésben a 13. helyen végzett 22.51 mp-cel.

Hosszú Katinka a legjobb idővel, Jakabos Zsuzsanna pedig harmadikként szerezte meg a jogot a vasárnapi döntőbeli szereplésre 200 pillangón. A szombati elődöntőben Hosszú, a 400 és a 200 méteres vegyes Eb-aranyérmese kétséget sem hagyott afelől, hogy ő a mezőny legerősebbje, címvédőhöz és Európa-csúcstartóhoz méltóan nagy fölénnyel végzett az élen 2:07.03 perccel, a délelőttinél 76 századdal jobb idővel. A hosszabbik vegyesszámban Debrecenben Eb-ezüstérmes Jakabos - délelőtti produkcióján javítva - 2:09.09 perc alatt tudta le a távot, és szintén éremesélyesként várhatja a finálét.

Forrás: MTI/Illyés Tibor
Jakabos Zsuzsanna

Dara Eszter nem került be a legjobb nyolc közé 50 m gyorson. A szám magyar csúcstartója megközelítette ugyan 25.28 mp-es rekordját, a 25.41 másodperc azonban csak a 11. helyre volt elegendő összesítésben. A döntőhöz négy századmásodperc hiányzott Darának, aki 100 gyorson kilencedik volt.

Cseh és Bernek még egy bronzot is nyert váltóban

A Kozma Dominik, Kis Gergő, Bernek Péter, Cseh László összeállítású magyar váltó bronzérmet nyert 4x200 méter gyorson. A 200 méteren bronzérmes Kozma Dominik jól osztotta be az erejét, végül nagy hajrával másodikként ért be, a 800-on arany-, 400-on és 1500-on ezüstérmes Kis Gergő pedig remek idővel tartotta ezt a pozíciót.

A németek ekkor már hatalmas fölénnyel vezettek. Következett a 200 m háton ezüstérmes Bernek Péter, aki olasz riválisával vívott nagy csatát, és minimális hátránnyal harmadikként adta át a helyet Cseh Lászlónak. Neki az olaszok kiváló gyorsúszójával, Filippo Magninivel kellett megküzdenie. A tíz Eb-arannyal büszkélkedő Cseh fej fej mellett haladt Magninivel, de az olasz jobban bírta a hajrát. Ebben a számban 1958 után nyertek ismét Európa-bajnoki érmet a magyarok.

"Ez a kétszáz olyan volt, hogy már előtte is éreztem a lábam és a karom. Ez már nem az a keddi úszás, amelyet meg tudtam csinálni még a verseny elején. Éreztem, hogy a táv végén még tudok jönni, a csapat hangulata nagyon feldobott, a közönség is nagyon segített, így megpróbáltam mindent kihozni belőle, és a végén nagyon meghaltam" - nyilatkozott Kozma Dominik. "Nekem annyi előnyöm volt, hogy reggel nem úsztam. Látszott a fiúkon, hogy eléggé meg vannak gyötörve. Az egyéni legjobbamat úsztam. Nem sokszor számolom magamban vissza a métereket, de ez most nagyon fájt" - fogalmazott a legjobb időt elérő Kis Gergő.

"Bíztunk benne, hogy érmet szerzünk, szerintem még sokra viheti ez a váltó. El voltam fáradva az ezüstérem után, de próbáltam nem arra figyelni, hogy mennyire fáj, hanem csak menni. Örülök, hogy 50-en belül úsztam, jó lett volna 49-en belül" - összegzett Bernek Péter. "Mindenki erőn felül teljesített, fantasztikusan úsztunk, mindent megpróbáltunk, nagyon örülünk, hogy az érem összejött. Az olaszokkal nagy csatát vívtunk, egy picit sajnos alulmaradtunk, de azért azt látni kell, hogy mindenki már úszott jó pár számot" - értékelt Cseh László.

4x200 gyors váltó:
1. Németország (Paul Biedermann, Dimitri Colupaev, Clemens Rapp, Tim Wallburger) 7:09.17 perc
2. Olaszország (Gianluca Maglia, Riccardo Maestri, Samuel Pizzetti Filippo Magnini) 7:13.10