Gyurta Gergely szenzációs úszást bemutatva, óriási fölénnyel győzött a dániai rövidpályás úszó-Eb-n az 1500 méteres gyorsúszásban. Hosszú Katinka 100 vegyesen ezüstérmet nyert, Cseh László nem tudott dobogóra állni 200 pillangón, mivel negyedik lett.
A büszke Eb-aranyérmes Forrás: Magyar Úszó Szövetség

Az olimpiai bajnok Gyurta Dániel 22 éves öccse, aki a 2010-es dubaji rövidpályás világbajnokságon harmadikként végzett, élete eddigi legnagyobb sikerét aratta mostani győzelmével, amelyet rendkívül okos versenyzéssel szerzett meg. A táv nagyjából kétharmadánál vette át a vezetést, és egyre növelve előnyét végül mintegy négy testhossznyi különbséggel ért elsőként a célba 14:30.26 perces egyéni csúccsal.

Dániel így örült Gergely aranyának

Gyurta Gergely, aki rövidpályán a 90. magyar Európa-bajnoki érmet nyerte, kis híján országos rekordot döntött, amelyet a szám másik magyar indulója, Kis Gergő tart 14:29.58-cal. Kis, aki ezen a távon 2007-ben Eb-ezüstérmes volt, Herningben negyedikként csapott a célba (14:37.66 p).

"Ezt még alig merem felfogni. Tudtuk, hogy régóta bennem van, csak eddig nem jött ki ez az eredmény" - idézte a magyar szövetség Facebook-oldala a győztest. "Sokat számított, hogy elmentem a Világkupákra, az ott szerzett versenyrutin most nagyon jól jött. Van három fantasztikus edzőm, Széles Sándor egy zseni, Kovácshegyi Feri és Virth Balázs nemkülönben."

"Az 1500 az a szám, amelyikhez nagyon sok gyakorlás kell" - értékelt Széles Sándor. "Folyamatosan ismeri meg magát az úszó, milyen ritmusra hogyan reagál a teste. Gegénél mostanáig tartott az érési folyamat. Úgy gondolom, hogy 10 kilométeren is benne van az óriási eredmény, kicsi, emiatt fáradhatatlan, gyakorlatilag korlátlanul terhelhető. Hasonló magasságokba emelkedhet, mint Risztov Éva, csak idő kell ehhez is. A képességei, adottságai megvannak, ez talán ma is kiderült.”

Hosszú Katinka ezüstérmet nyert 100 méter vegyesen, ugyanennek a számnak a döntőjében Verrasztó Evelyn 6. lett. Hosszú ezzel második érmét szerezte meg Herningben, csütörtökön ugyanis megnyerte a 200 méter vegyest. Az idén nagy medencében két világbajnoki címet nyert sportoló a szombati döntő előtt vette át az Európa legjobb úszónőjének járó bronzszobrot, a LEN Awardot.

Hosszú Katinka: Ezt jól elszúrtam

Hosszú a 100-as finálé előtt még megmártózott 50 méter háton is, ahol összesítésben a hatodik helyen jutott tovább (27.06 mp), a fináléban aztán - a fáradtság és csalódottság érzékelhető jeleként - utolsóként érkezett be (27.49). De hogy nagy küzdő, arról közben a 100 méter pillangó elődöntőjében adott tanúbizonyságot: a hatodik idővel (57.42) beverekedte magát a vasárnapi döntőbe. Vele tartott Szilágyi Liliána is, aki a hetedik lett a teljes rangsorban (57.50).

Nem sikerült érmet nyernie Cseh Lászlónak 200 méter pillangón, ahol korábbról volt már rövidpályás vb-ezüstje és -bronza is, Eb-ken pedig háromszor (2007, 2011, 2012) is a dobogó tetejére állhatott. 2013-ban azonban meg kellett elégednie a negyedik pozícióval, amelyet 1:52.44 perces idővel szerzett meg. Az ifjúsági olimpiai bajnok Biczó Bence ugyanitt hetedikként végzett (1:53.83).

Cseh László csak negyedik lett 200 pillangón Forrás: AFP/SCANPIX DENMARK/Claus Fisker

A nap utolsó magyar érdekeltségű döntőjében, 100 méter gyorson Kozma Dominik úgy lett hetedik, hogy 47.51 másodperces egyéni rekordot úszott.

A szombati elődöntősök közül 100 méter férfi vegyesen Földházi Dávid, ha kevéssel is, de kiszorult a legjobb tíz mezőnyéből (54.33, 12. hely), és így járt Bernek Péter is 100 méter háton, ahol a 16. időeredmény (52.27) volt az övé.

Az utolsó nap előtt a magyar csapat (4, 2, 0) ott van az éremtáblázat élcsoportjában, Hosszú Katinka, Verrasztó Dávid, Gyurta Dániel és Gyurta Gergely egy-egy aranyának, valamint Hosszú és Bernek egy-egy ezüstjének köszönhetően.