Két csúcsfavorit is kiesett Wimbledonban

Nick Kyrgios, Rafael Nadal, tenisz
UNITED KINGDOM, Wimbledon : Australia's Nick Kyrgios (L) shakes hands with Spain's Rafael Nadal (R) after Kyrgios won their men's singles fourth round match against on day eight of the 2014 Wimbledon Championships at The All England Tennis Club in Wimbledon, southwest London, on July 1, 2014. Kyrgios won 7-6, 5-7, 7-6, 6-3. AFP PHOTO / CARL COURT
Óriási meglepetésre kiesett a wimbledoni tenisztorna nyolcaddöntőjében a világelső spanyol Rafael Nadal, aki kikapott a világranglistán 144., mindössze 19 éves ausztrál Nick Kyrgiostól. A nőknél a 2004-es bajnok Marija Sarapova ugyancsak búcsúzott, a friss Roland Garros-győztes oroszt a német Angelique Kerber verte három szettben.

Egy komoly kvízműsor találós kérdése is lehetne, hogy mi a közös Lukas Rosol, Steve Darcis, illetve Nick Kyrgios személyében? A válasz: az elmúlt három évben az ismeretlen trió búcsúztatta Rafael Nadalt az angol nyílt teniszbajnokság férfi egyesében.

A 2008-ban és 2010-ben győztes, 2006-ban, 2007-ben és 2011-ben döntős spanyol hiába legyőzhetetlen salakon, az utóbbi években nem sikerült átállnia a füves borításra. 2012-ben a világranglista akkori 100. helyezettje, a cseh Lukas Rosol verte a második fordulóban, tavaly viszont már az első meccsén elbukott a belga Steve Darcis (135.) ellen.

Idén tovább jutott, bár végig érződött a játékán, hogy valami nincs rendben, hiszen a szlovák Martin Klizant, a cseh mumus Rosolt, illetve a kazah Mihail Kukuskint is csak négy játszmában tudta legyőzni. A nyolcaddöntőben a görög születésű, de ausztrál állampolgárságú Nick Kyrgios következett, a világranglista 144. helyén álló játékos a második fordulóban már megmutatta mire képes, hiszen 0-2-es szetthátrányról fordítva, 10:8-as döntő szettel búcsúztatta a francia Richard Gasquet-t.

Kyrgios négy szettben verte Nadalt. Forrás: AFP/Carl Court

A forgatókönyv pedig jót sejtetett Nadalnak, hiszen az első három mérkőzéséhez hasonlóan ezúttal is elbukta a nyitószettet 7:6-ra, majd a második játszmában a lehető legjobbkor elnyerve ellenfele adogatását 7:5-tel egyenlített.

A folytatásban azonban már nem az ő ellenállhatatlan stílusa dominált, a harmadik szettben 6:5-nél nem tudott brékelni, Kyrgios egyenlített, és a rövidítést 4-5-ről megfordította 7-5-re. A negyedik játszmában Nadal nem bírt ellenfele adogatásával, Kyrgios viszont egyszer brékelt, ez elég is volt a végső sikerhez. A 19 éves ausztrál következő ellenfele a kanadai Milos Raonic lesz.

"Évekkel korábban hallottam erről a fickóról, de megdöbbentő volt látni, amit ma a világelső ellen produkált. Teljesen elhitte, hogy meg fogja nyerni ezt a mérkőzést. Szerintem Boris Becker volt az utolsó ilyen tinédzser, aki ennyire félelem nélkül tudott teniszezni" - lelkendezett a háromszoros wimbledoni bajnok John McEnroe.

"El kellett hinnem az elejétől fogva, hogy megnyerhetem a mérkőzést. Nagyon jól játszottam. Amikor megnyertem a mérkőzést, nem is tudtam, mit tegyek. Ezért fordultam a családom felé, akik mindent feláldoztak azért, hogy itt legyek" - nyilatkozta Kyrgios, aki eddig összesen tíz ATP-mérkőzést vívott, most mégis 37 ászt ütött a kétszeres wimbledoni bajnoknak.

A 2004-es bajnok Marija Sarapova ugyancsak búcsúzott a nyolcaddöntőben, a 27 éves orosz játékost - aki a hónap elején megnyerte a párizsi GS-versenyt - a német Angelique Kerber verte három szettben. A 23. helyen kiemelt cseh Lucie Safarova ugyanakkor már az elődöntőbe jutott - 37. Grand Slam-tornáján ez a legjobb szereplése -, miután simán verte az orosz Jekatyerina Makarovát.