Hosszú Katinka világcsúccsal nyitotta az Eb-t

Hosszú Katinka, úszás
Hungary's Katinka Hosszu competes to win in the Women's 200m Individual Medley final during the FINA World Swimming Cup 2015 on November 6, 2015, at the Hamadan Bin Rashid Sports Complex in Dubai. AFP PHOTO / MARWAN NAAMANI
Hosszú Katinka világcsúcsot úszott a 400 vegyes előfutamában a rövidpályás Európa-bajnokságon, időeredménye 4:19.46 perc.

Várható volt, hogy erősen kezdi majd a rövidpályás úszó Európa-bajnokságot Hosszú Katinka, aki 11 számban tervezi az indulást a netanyai eseményen, de az első napon a legerősebb számában, 400 vegyesen szállt vízbe.

A magyar úszónő az első 50 méteren akkora előnyre tett szert, hogy onnantól kezdve végig szemben úszott a mezőnnyel, és 4:19.46 perces világcsúcsával első helyen jutott a délutáni döntőbe. A másik két magyar közül Jakabos Zsuzsanna a saját futamában a 2., összesítésben a harmadik lett (4:29.31), míg György Réka a 9. időt úszta (4:35.63).

Hosszú Katinka világcsúccsal nyitott Forrás: AFP/Marwan Naamani

Hosszúban maradt még erő

"Mireia Belmonte egy éve megdöntötte a világcsúcsomat Dohában, azóta várom, hogy végre visszavehessem tőle. Hát, nem bírtam ki délutánig. Azt éreztem, hogy jól összeállt az úszás, és hogy őszinte legyek, igenis munkált bennem, hogy a lehető leghamarabb legyen újra az enyém a csúcs, azaz benne volt a pakliban a délelőtti rekorddöntés. Mellen láttam, hogy Shane integet, azaz tudtam, jól állok, és megérte megpörgetni a gyorsot is” - idézte Hosszút a magyar szövetség Facebook-oldala.

Hosszú arra még nem tudott válaszolni, hogy a délutáni döntőben képes lesz-e a még jobb teljesítményre.

"Szerintem maradt még az úszásban, viszont nem nyár vége óta, csupán néhány hete tart a rövidpályás szezon, azaz a ritmus nem ugyanaz, nincs annyira beidegződve minden: ha elrontok két fordulót a döntőben, akkor lehet, hogy nem lesz újabb csúcsjavítás. De egyébként sem szabad így nekiállni:

azaz délután elsősorban az aranyérem a cél."

Hosszú nem sokat pihenhetett, 100 háton is medencébe szállt, 57.13-as idővel a legjobbat úszta és simán középdöntős lett. A másik magyar Joó Sára 59.64-gyel csak a 17. lett.

Bernek és Földházi is remekelt

Női 50 mellen Sebestyén Dalma 31.10 másodperces idővel a 16. helyen kvalifikálta magát a középdöntőbe. Sztankovics Anna (31.84) a 28., Szokol Szonja (32.06) a 34. lett.

A férfi 100 méteres pillangón Cseh László előfutam-győztesként a második legjobb időt úszta (49.93), a többi magyar - Kenderesi Tamás (53.29 - 35. hely), Grátz Benjámin (54.29 - 43. hely) - nem jutott be a középdöntőbe.

400 gyorson Bernek Péter a legjobb időt úszta (3:39.84), így ő is döntős, csakúgy, mint 200 háton Földházi Dávid, aki meglepetésre a harmadik helyen finalista (1:50.66). Balog Gábor 1:53.37 perccel a 9. lett.

A férfiak 4x50 méteres gyorsváltója is döntős, Takács Krisztián, Lobanivszkij Maxim, Lavotha Oszkár és Mészáros Márk összetételű csapat 1:27.60-nal a 7. helyen jutott a délutáni fináléba.

A 800 méteres gyorsúszásban Kapás Boglárka érte el a legjobb időt (8:17.68), a 9. helyen zárt Juhász Adél éppen lemaradt volna a döntőről (8:26.32), de miután három olasz is előtte végzett (és egy ország legfeljebb ketten úszhatnak finálét), ő is döntőzhet.