Hosszú Katinka világcsúccsal nyitotta az Eb-t

2015.12.02. 09:24

Hosszú Katinka világcsúcsot úszott a 400 vegyes előfutamában a rövidpályás Európa-bajnokságon, időeredménye 4:19.46 perc.

Várható volt, hogy erősen kezdi majd a rövidpályás úszó Európa-bajnokságot Hosszú Katinka, aki 11 számban tervezi az indulást a netanyai eseményen, de az első napon a legerősebb számában, 400 vegyesen szállt vízbe.

A magyar úszónő az első 50 méteren akkora előnyre tett szert, hogy onnantól kezdve végig szemben úszott a mezőnnyel, és 4:19.46 perces világcsúcsával első helyen jutott a délutáni döntőbe. A másik két magyar közül Jakabos Zsuzsanna a saját futamában a 2., összesítésben a harmadik lett (4:29.31), míg György Réka a 9. időt úszta (4:35.63).

Hosszú Katinka világcsúccsal nyitott

Forrás: AFP/Marwan Naamani

Hosszúban maradt még erő

"Mireia Belmonte egy éve megdöntötte a világcsúcsomat Dohában, azóta várom, hogy végre visszavehessem tőle. Hát, nem bírtam ki délutánig. Azt éreztem, hogy jól összeállt az úszás, és hogy őszinte legyek, igenis munkált bennem, hogy a lehető leghamarabb legyen újra az enyém a csúcs, azaz benne volt a pakliban a délelőtti rekorddöntés. Mellen láttam, hogy Shane integet, azaz tudtam, jól állok, és megérte megpörgetni a gyorsot is” - idézte Hosszút a magyar szövetség Facebook-oldala.

Hosszú arra még nem tudott válaszolni, hogy a délutáni döntőben képes lesz-e a még jobb teljesítményre.

"Szerintem maradt még az úszásban, viszont nem nyár vége óta, csupán néhány hete tart a rövidpályás szezon, azaz a ritmus nem ugyanaz, nincs annyira beidegződve minden: ha elrontok két fordulót a döntőben, akkor lehet, hogy nem lesz újabb csúcsjavítás. De egyébként sem szabad így nekiállni: a fináléban versenyezni kell, nem az időre figyelni, azaz délután elsősorban az aranyérem a cél."

Hosszú nem sokat pihenhetett, 100 háton is medencébe szállt, 57.13-as idővel a legjobbat úszta és simán középdöntős lett. A másik magyar Joó Sára 59.64-gyel csak a 17. lett.

Bernek és Földházi is remekelt

Női 50 mellen Sebestyén Dalma 31.10 másodperces idővel a 16. helyen kvalifikálta magát a középdöntőbe. Sztankovics Anna (31.84) a 28., Szokol Szonja (32.06) a 34. lett.

A férfi 100 méteres pillangón Cseh László előfutam-győztesként a második legjobb időt úszta (49.93), a többi magyar - Kenderesi Tamás (53.29 - 35. hely), Grátz Benjámin (54.29 - 43. hely) - nem jutott be a középdöntőbe.

400 gyorson Bernek Péter a legjobb időt úszta (3:39.84), így ő is döntős, csakúgy, mint 200 háton Földházi Dávid, aki meglepetésre a harmadik helyen finalista (1:50.66). Balog Gábor 1:53.37 perccel a 9. lett.

A férfiak 4x50 méteres gyorsváltója is döntős, Takács Krisztián, Lobanivszkij Maxim, Lavotha Oszkár és Mészáros Márk összetételű csapat 1:27.60-nal a 7. helyen jutott a délutáni fináléba.

A 800 méteres gyorsúszásban Kapás Boglárka érte el a legjobb időt (8:17.68), a 9. helyen zárt Juhász Adél éppen lemaradt volna a döntőről (8:26.32), de miután három olasz is előtte végzett (és egy ország legfeljebb ketten úszhatnak finálét), ő is döntőzhet.