Oktatófilmbe illő győzelmet aratott az aranyos női kajaknégyes

KOZÁK Danuta; KÁRÁSZ Anna
A 2018-as világbajnok kajakényes: Kárász Anna, Kozák Danuta, Medveczky Erika és Bodonyi Dóra
A Kárász Anna, Kozák Danuta, Medveczky Erika, Bodonyi Dóra összeállítású kajaknégyes aranyérmet, Kopasz Bálint és Takács Tamara ezüstérmet, Pupp Noémi, Csipes Tamara duó pedig bronzérmes szerzett a belgrádi kajak-kenu Európa-bajnokság szombati versenynapján.

Pénteken Hüttner Csaba szövetségi kapitány és a versenyzők többsége is a lehetetlen körülményekre panaszkodott, ugyanis erős oldalszél volt, és a lötyögős víz sem volt éppen ideális, a hajóba felakadó hínárokról nem is beszélve. Ráadásul olyan pályán zajlik a verseny, ahol a nézők strandolnak, nincs felevező sáv, a betonról pedig visszaverődnek a hullámok. A szülési szabadság után visszatérő Csipes Tamara azt mondta,

olyan ezen a pályán evezni, mintha egy úszó a Palatinus Strand hullámmedencéjében akarna leúszni egy 400 méter vegyest.

Szombaton is extrém körülmények fogadták a magyar versenyzőket, reggel 9-kor már óriási szél tombolt, beborult az ég, és úgy tűnt bármikor elkezdhet szakadni az eső.

Az égiek azonban kegyesek voltak, így a C-1 1000 méteres olimpiai versenyszám döntőjében Kiss Tamás verőfényes napsütésben rajtolhatott a 2-es pályáról.

A rajtot a német Sebastian Brendel kapta el a legjobban, vele csak cseh Martin Fuksa tudta csak tartani a lépést, miközben a magyar a versenyző a hetedik helyen lapátolt. A hajrában Kiss begyújtotta a rakétákat, és 250 méterrel a vége előtt feljött a negyedik helyre.

Az utolsó métereken óriási harcot vívott Carlo Tacchinivel, de végül az olasz kenus szerezte meg az ezüstérmet, míg a 31 éves Kiss Tamás a 4. helyen ért célba.

Kopasz Bálint a férfi K-1 1000 méteres döntőjében megszorongatta a portugál Fernando Pimentát Forrás: MTI/Kovács Tamás

Ezt követően a pénteki előfutamokon lehengerlő teljesítményt nyújtó Kopasz Bálintért izgulhattunk olimpiai versenyszámban, a K-1 1000 méteres döntőjében. Ahogy az várható volt, a versenyszám legnagyobb esélyese, a portugál Fernando Pimenta kapta el a legjobban a rajtot, míg a 21 éves magyar taktikusan, utazó sebességben versenyzett, így féltávnál a hatodik helyen állt.

Ezt követően Kopasz Bálint óriási sebességre kapcsolt és egy pillanat alatt feljött a második helyre.

Az utolsó 250 méteren Kopasz Bálint folyamatosan csökkentette hátrányát, de a portugál tartotta magát, és 33 századdal a magyar kajakos előtt végzett, aki így fantasztikus versenyzéssel az ezüstérmet nyert.

A kétszeres Európa-bajnok Takács Tamara ezüstérmet nyert Belgrádban Forrás: Kovács Tamás/MTI

Takács Tamara, aki pénteken fölényes győzelmet aratott a K-1 1000 méteres előfutamában az 5-ös pályán rajtolt a fináléban. Az egyszeres világ- és kétszeres Európa-bajnok utazósebességben kezdte a versenyt, 250 méter után a negyedik helyen állt, míg a német Nina Krankemann vezetett. Féltávnál a magyar kajakos már a harmadik helyen lapátolt és célba vette a svéd Karin Johanssont. A hajrában nem csak őt, hanem a németet is sikerült legyorsulnia, és 250 méterrel a vége előtt átvette a vezetést.

Azonban Krankemann mozgósította az utolsó erőtartalékait, és emberfeletti hajrával visszavette az első helyet, így a 21 éves Takács Tamara ezüstérmet nyert az Európa-bajnokságon.

Az Európa-bajnokság előtt alakult női kajak négyes magabiztos teljesítménnyel harcolta a döntős szereplést az 500 méteres olimpiai versenyszámban. A Kárász Anna, Medveczky Erika, Kozák Danuta és Bodonyi Dóra alkotta egység az 5-ös pályán rajtolt.

Kárász Anna, Kozák Danuta, Medveczky Erika és Bodonyi Dóra (b-j) mutatja aranyérmét a női kajak négyesek 500 méteres döntőjének eredményhírdetésén Forrás: MTI/Kovács Tamás

Féltávnál a fehérorosz és az orosz hajó állt az élen, de ezt követően a mieink váltottak, és olyan simán nyerték meg a versenyt, mintha ez lenne a világ legtermészetesebb dolga.

A C-4 500 méteres döntőjében a Viola Viktor, Bodonyi András, Kiss Balázs és Némedi Konrád alkotta egység szállt vízre. A lengyel és az orosz egység kapta el a legjobban a rajtot, a mieink visszafogottabban kezdtek, féltávnál a hetedik helyen álltak.

A hajrában az oroszok magabiztos papírformagyőzelmet arattak, míg a magyar hajó a nyolcadik helyen ért célba.

A C-1 500 méteres döntőjében Lakatos Zsanettért szoríthattak a magyar szurkolók. A magyar kenus lány nem vett villámrajtot, de utazósebességben tartotta a lépést az élmezőnnyel, féltávnál az ötödik helyen állt. Az aranyéremért zajló versenybe nem tudott beleszólni, de végül egy óriási hajrával feljött a negyedik helyre. A versenyszámot a fehérorosz Alena Nazdrova nyerte.

A kenus Lakatos Zsanett visszatért a nemzetközi mezőnybe Fotó: Szabó Gábor - Origo

A férfi C-2 1000 méteres olimpiai versenyszám döntőjében a Mike Róbert, Korisánszky Dávid kettős a 9-es pályán szállt vízre. Az első 250 méteren a magyar egység utazósebességben lapátolt, féltávnál azonban az utolsóelőtti helyen állt.

A hajára Mike és Korisánszky begyújtotta a rakétákat, de ez csak a hatodik hely megszerzésére volt elég.

A női K-2 1000 méteres döntőjében a Pupp Noémi és Csipes Tamara alkotta duó a 3-as pályán rajtolt. A magyar egység lassabban kezdett, de 250 méter után a harmadik helyen állt, a spanyol és az orosz hajó mögött. Féltávnál a románok átvették a vezetést, míg a mieink lecsúsztak a hatodik helyre. Ezt követően németek megléptek, míg a mezőny másik fele besűrűsödött, amiből a mieink jöttek ki jól.

Egy óriási hajrát produkálva Pupp Noémi és Csipes Tamara bejött a bronzérmes helyre a lengyel és a német egység mögött.

Pupp Noémi és Csipes Tamara óriásit hajráztak a bronzéremért Forrás: MTI/Kovács Tamás

A szombati nap utolsó magyar érdekeltségű fináléjában a Kammerer Zoltán, Varga Ádám, Erdössy Csaba és Ceiner Benjámin alkotta kajaknégyes volt érdekelt az 1000 méteres versenyszámban. A magyar egység az egyes pályán rajtolt, féltávnál a hetedik helyen állt a versenyben. A hajrában a Kammerer Zoltán vezette négyes begyújtotta a rakétákat, és végül óriási küzdelemben a negyedik helyen ért célba a bronzérmes spanyol egység mögött.

A belgrádi kajak-kenu Európa-bajnokság második napja délután folytatódik, döntőket azonban már csak vasárnap rendeznek.