A kihívó gyávasága mentette meg a világbajnok bőrét

2018.11.20. 10:40

Londonban a címvédő Magnus Carlsen és kihívója, Fabiano Caruana 12 játszmásra tervezett világbajnoki döntőjén az eddig lejátszott nyolc mérkőzésen nyolc döntetlen született. A hetedik partiban az amerikai nagymester sötéttel gond nélkül remizett, a nyolcadik összecsapásban is biztatóan állt, de egy elhibázott gyaloglépéssel megkönnyítette a háromszoros világbajnok norvég védekezését. 6-6 esetén rapid rájátszás döntené el a világbajnoki cím sorsát.

A két éve New Yorkban játszott döntőn hét döntetlen után az orosz Szergej Karjakin szerzett vezetést. Magnus Carlsen világossal szinte megszállottként hajszolta a győzelmet, drámai csatában azonban végül vereséget szenvedett. Karjakin akkor mégsem tudta megőrizni egypontos előnyét, mert Carlsen a tizedik játszma megnyerésével egyenlített, a rapid rájátszásban pedig 3-1gyel megvédte címét.

A brit fővárosban a nyolcadik összecsapás nyíltsisakos küzdelmet hozott. Caruana szakított a szicíliai védelemben a Rossolimo-változattal, három döntetlent követően végre 3.d4-gyel folytatta. Carlsen szuperversenyen 2008 óta tizenegyszer választotta a Szvesnyikov-változatot, partit nem nyert, kétszer kényszerült feladásra, Linaresben Lékó Pétertől kapott ki, 2009-ben a szófiai tornán a spanyol Alekszej Shirov győzte le.

Egy kicsivel több kurázsival Fabiano Caruana (b.) nyerő helyzetbe hozhatta volna magátForrás: AFP/Ben Stansall

Világbajnokként harmadszor játszotta meg, 2015-ben a holland Anish Girivel szemben a Sinquefield Cup-on, majd a London Chess Classic viadalon a francia Maxime Vachier-Lagrave ellen vetette be. Mindkét parti döntetlen lett, ellenfelei a 7.Fg5-ös változat mellett tették le a voksukat, Caruana 7.Hd5-tel készült. Az amerikai nagymestert láthatóan nem lepte meg Carlsen választása, a címvédő gondolkodott többet. A változatra jellemző stratégiát láttuk, világos a vezérszárnyon, sötét a királyszárnyon kezdeményezett. A küzdelem egyre élesebb lett.

Forrás: Origo

21.c5 Hxf3+ 22.Vxf3 dxc5 23.Bad1 Fd6 után elérkeztünk a játszma legkritikusabb pillanatához.

24.h3?!

Fabiano Caruana a kedvező esélyt adó pillanatban nem volt elég határozott. A játszma után egyetértettek abban, hogy 24.Vh5! komoly gondokat okozhatott volna sötétnek, a meggyengült királyállás jó esélyeket kínált. 24... Fg6 25.Vh6 Bf7 26.Bfe1 Vf8 27.Vxg5 változatban egyértelmű világos előnye. Számításba jött a 24.Hc4!? lépés is, 24...g4 25.Vf2 g3 26.Vf3 gxh2+ 27.Kh1 folytatás is. Caruana nem hitte el, hogy sebezhető a címvédő?

24...Ve8! 25.Hc4 Vg6 26.Hxd6 Vxd6 27.h4! gxh4 28.Vxf4 Vxf4 29.Bxf4 h5 30.Be1 Fg4 31.Bf6 Bxf6 32.Fxf6 Kf7 következett és a 38. lépés után döntetlenben egyeztek meg.