Elszenvedte első bajnoki vereségét az Inter a 2008/2009-es olasz futballbajnoki szezonban, a címvédő és forduló előtt listavezető csapat 1-0-ra kapott ki a városi rivális AC Milantól. Az AS Roma megszerezte második győzelmét: az előző idény ezüstérmese a római Olimpiai-stadionban 2-0-ra diadalmaskodott az Atalanta felett. Angliában folytatódott a nyeretlen Tottenham mélyrepülése: a londoni együttes ezúttal a 2008-as FA-kupa-győztes Portsmouth otthonában kapott ki 2-0-ra.

Serie A, 5. forduló:
AC Milan - Inter 1-0 (1-0)
Milan:
Abbiati - Zambrotta, Maldini, Kaladze, Jankulovski - Gattuso (Bonera, 88.), Seedorf, Ambrosini - Kaká, Ronaldinho (Sevcsenko, 84.) - Pato (Flamini (74.)
Inter: Julio Cesar - Maicon, Burdisso, Materazzi (Cruz, 59.), Chivu - Vieira (Stankovic, 80.), Cambiasso, J. Zanetti - Mancini (Adriano, 59.), Ibrahimovic, Quaresma
gól: Ronaldinho (36.)
piros lap: Burdisso (77.), Matreazzi (83.)

A várakozásokkal ellentétben Carlo Ancelotti, az AC Milan edzője mégsem a kispadra ültette Ronaldinhót, s ez a lépés döntőnek bizonyult a 269. városi derbin.

Pedig nem volt könnyű dolga a "hazaiaknak", hiszen az Internazionale José Mourinho vezetésével veretlenül vezette a tabellát a forduló előtt.

Ancelotti a mágikus brazil hármast - Kaká, Ronaldinho, Pato szerepeltette elöl. A fölényre jellemző volt, hogy amíg a Milan 10-szer, addig a kék-fekete ellenfél mindössze kétszer próbálkozott kapura lövéssel az első félidőben.

Főleg Ronaldinho volt elemében, a 24. percben Kaká az alapvonalnál hagyta faképnél emberét, balról centerezni próbált, ám egy védőt talált el, a levágódó labdát, viszont Ronaldinho 12 méterről kapásból kapura szúrt, Julio Cesar jó helyen állt, s nagy bravúrral védett a jobb saroknál.

Forrás: AFP

12 perc múlva azonban már ő sem tudott segíteni. Egy 50 méteres átadással Kaká ezúttal a jobb oldalon iramodott meg, okosan középre emelt, az érkező honfitárs, Ronaldinho pedig 11 méterről védhetetlenül fejelt a bal felső sarokba (1-0).

A második félidő eleje meddő Inter-fölényt hozott, Mourinho az 59. percig bírta a szenvedést, aztán pályára küldte Adrianót és Cruzt, utóbbit ráadásul Materazzi helyére - immáron négy csatárral rohamozhatott a bajnok.

A 71. percben Cruz futtából, 20 méterről centikkel tévesztette el a jobb sarkot, egy perccel később a létszámfölény ellenére Ibrahimovic is inkább a lövést választotta, a labda a bal kapufa mellett hagyta el a pályát.

Az erősödő Inter-nyomás miatt Ancelotti is váltott, Pato helyére Flamini állt, majd a 77. percben megfogyatkozott az Inter: a Kakát felrúgó Burdisso megkapta második sárga lapját.

A 81. percben Zanetti bombáját Abbiati csak középre öklözte, majd egy reklamálást követően Materazzi a kispadról felpattanva kapott piros lapot. Az adok-kapokban csupán egy dolog nem változott, az eredmény, maradt az 1-0 a Milannak.

A milánói derbi
A két csapat közös múltja 1909 óta íródik (a Milan 1899-ben alakult, míg az Inter 1908-ban jött létre): az első mérkőzésre 1909. január 10-én került sor, ezt 3-2-re nyerte a Milan. Eddig összesen 269-szer találkozott a két együttes, 106 Milan-siker mellett 91-szer nyert az Inter és 72 alkalommal született döntetlen. A gólarány 431-396 a piros-feketék javára.

Az AS Roma az első négy fordulóban mindössze egyszer tudott nyerni, így a Francesco Totti nélkül felálló Farkasok tudták: az Atalanta ellen győzniük kell, ha a scudettóért harcban kívánnak maradni.

A mindössze 27 ezer néző előtt rendezett találkozón a hazai fanatikusoknak nem kellett nagyon sokat várniuk az első gólra, ráadásul a nagy kedvenc, a védőként is igencsak gólveszélyes csapatkapitány, Cristiano Panucci talált be a 17. percben. A rutinos, 35 esztendős hátvéd egy fejjel megcsúsztatott labdára csapott le a 16-oson belül, ballal, nyolc méterről lőtt, s az egyik vendégvédőn kissé megpattanó labda a megtévesztett kapus mellett a hálóban landolt.

A 32. percben ismét ingatag volt az Atalanta-védelem, ezúttal Mirko Vucinic kapott ajándéklabdát a 11-es pont környékén, azonnal kapura fordult, és szépen helyezett a kapu bal oldalába. Az eredmény már nem változott, a római Farkasok pedig egyáltalán nem lélegezhetnek fel, hiszen a Bajnokok Ligájában is pocsékul kezdtek, s a kolozsvári CFR elleni fiaskó után a jövő szerdai, második BL-fordulóban a Bordeaux vendégeként javíthatnak.