A Videoton 3-1-re legyőzte a Kaposvárt, és ezzel története során először nyert bajnoki címet. Bár az utolsó negyedóra kezdetén a Kaposvár egyenlíteni tudott, Mezey György cseréi nagyon bejöttek, Polonkai Attila és Szakály Dénes is gólt szerzett.

Labdarúgó NB I, 27. forduló:
Videoton - Kaposvári Rákóczi 3-1 (1-0)
Székesfehérvár, Sóstói-stadion, 7528 néző
v.: Musial (lengyel)
Videoton: Bozovic - Lázár, Lipták, Vaskó, Elek Á. - Gosztonyi, Farkas B. (Lencse, 78.), Sándor Gy., Vasiljevic (Szakály D., 78.) - Alves, Nikolics (Polonkai, 70.).
Kaposvár: Kovács Z. - Okuka, Bank, Zsók, Gujic (Korhut, 50.) - Balázs B., Pedro, Máté P. (Dzsavad, 58.), Peric (Grumic, 74.) - Oláh, Pavlovic.
gól: Nikolics (34.), Polonkai (80.), Szakály D. (88.), illetve Grumic (76.)
sárga lap: Gosztonyi (53., 94.), Elek (83.), Okuka (83.), Szakály D. (89.)
piros lap: Gosztonyi (94.)

Az első aranyat sok fehérvári szerint már 1976-ban megnyerte a Videoton

Hetvenéves története első bajnoki címének megszerzésére készülődött a Videoton labdarúgó-csapata, bár a vérmesebb fehérvári rajongók úgy számolták a meccs előtt, hogy az idei valójában a második lesz, ha meglesz. 1976. június 9-én a Ferencváros-Videoton összecsapás döntött az aranyéremről, amelyen Kovács Ferenc csapata győzelem esetén révbe ért volna, minden más eredmény a zöld-fehéreknek kedvezett.

Sokáig 1-0-ra vezetett a vidéki gárda, aztán Pusztai László kiegyenlített, és az 1-1-gyel a Dalnoki Jenő dirigálta fővárosiaké lett a bajnoki cím. Csongrádi Ferencben, az Üllői úti stadionban 30 000 néző előtt remekül futballozó Vidi akkor 20, ma 55 éves középpályásában keserű emlékeket ébreszt a múltidézés.

"Kovács József szabályos gólját nem adta meg a második félidőben Müncz játékvezető, ráadásul az azóta elhunyt Májer Lajost igazságtalanul ki is állította tőlünk, ma már kimondhatjuk: elrabolták tőlünk azt a bajnoki címet. Kutas István, a magyar futball akkori mindenható uralkodója a fülem hallatára jelentette ki, labdarúgásunk érdekét az szolgálja, ha egy fiatal csapat lesz a bajnok. A Fradi fiatal csapat volt" - emlékezett Csongrádi egy órával a Videoton-Kaposvár mérkőzés kezdete előtt a Sóstói-stadion klubháza előtt.

7500 néző készült a bajnokavatásra

A hetvenes években még kicsinek bizonyult az Üllői úti létesítmény, nem harmincezren, hanem kétszer annyian is kíváncsiak lettek volna a Fradi-Vidire - szerdán hétezerötszázan sereglettek össze a koronázó városban a remélt bajnokavatásra. A találkozót némi meglepetésre lengyel bíróhármas vezette, aminek az állt a hátterében, hogy a magyar és a lengyel szövetség között létezik egy megállapodás, amelynek értelmében a mi játékvezetőink is három lengyel bajnokin bíráskodnak, s a lengyel bírók is három magyaron, ezek egyike volt a Videoton-Kaposvár.

Fotó: Hajdú D. András [origo]
A fiatalok sem akartak lemaradni a történelmi meccsről. További képekért kattintson!

A Videoton már az előző fordulóban bajnok lehetett volna, ám Kispesten hiába vezetett negyedóra után 2-0-ra, a Honvéd két pontrúgásból egyenlíteni tudott, ezzel elnapolta a fehérvári ünnepet.

Kedden a Siófok is besegíthetett volna a fehérváriaknak a Paks legyőzésével, de Kis Károly csapata 3-1-es győzelemmel erősítette meg második helyét, így a Videoton ismét önerőből lehetett bajnok, ehhez arra volt szüksége, hogy legyőzze a Kaposvárt. Tavaly novemberben fordított szereposztásban 4-1-re győzött a Videoton, amely hazai pályán mindössze hét pontot vesztett eddig, a Honvédtól szenvedett vereséget, és a Fradi, valamint a Kecskemét ellen játszott döntetlent.

Az ex-kaposvári Nikolics betalált korábbi csapatának

A Videoton lendületesen kezdett, az ötödik percben Elek passza után Nikolics csavart 20 méterről, de nem találta el a kaput. Két perccel később ismét a magyar állampolgárságot év elején megszerző csatár villant, Lázár beadása után talán nem tudta eldönteni, hogy éles szögből kapura vagy középre fejelje a labdát, a köztes megoldás pedig felejthetőre sikerült.

Sándor György (jobbra) a sok ezüstérem után nagyon akarta az aranyat. További képekért kattintson a fotóra!

A nagy Videoton-fölény után a 12. percben a Kaposvár is hallatott magáról, Pavlovic passza után Peric vitte kapura a labdát ziccerben, de félmagas lövését Bozovic bravúrral kitolta. Rövid üresjárat után a 20. percben Gosztonyi remekül adott középre, Kovács valamiért nem mozdult ki az ötösön belül lepattanó labdára, de megúszta, mert Vasiljevic lemaradt a beadásról.

Az első félidő felénél Balázs Benjámin tüzelt 25 méterről, a labda épp Bozovic előtt pattant meg, de nem lepte meg a montenegrói kapust, a másik oldalon Sándor György nagyerejű lövése zúgott el a léc fölött. Az első félóra végén alakult ki az első igazán nagy Videoton-helyzet, Vasiljevic csúsztatása után Gosztonyi találta szembe magát Kováccsal, de a párharcot a kaposvári kapus nyerte, aki lábbal védeni tudott. A 34. percben közelebb került az aranyhoz a fehérvári csapat, Gosztonyi nyert fejpárbajt Gujic ellen, a labda Nikolicshoz került, aki jobbal úgy vette át a labdát, hogy azzal helyzetbe hozta magát, majd ballal, 17 méterről a bal alsóba bombázott (1-0).

Nikolicot (jobbról a második) ünnepelték a társak a gólja után. Kattintson a képre!

A gól után növelhette előnyét a Videoton, de Alves lövés helyett középre akart passzolni, a félidőt pedig Pedro Bozovic által hatástalanított távoli lökete zárta.

Grumic ráijesztett a fehérváriakra, de Mezey cseréi aranyat értek

A szünet után Gosztonyi volt a legfrissebb, lapos lövését Kovács fogta, de a Kaposvár is bátrabb lett, előbb egy veszélyesen érkező szöglet adott munkát Bozovicnak, majd Peric kerülte meg szépen Liptákot, de 30 centivel a bal felső fölé csavart. Az 56. percben egy szöglet után röviden kifejelt labdát Nikolic kapásból tett kapura, de Kovács bravúrral kitolta a labdát a jobb felső sarok elől.

A Videoton kicsit visszavett a tempóból, a Kaposvár pedig megérezte a lehetőséget, és a 76. percben a két perccel korábban becserélt Grumic bólintott a jobb alsóba (1-1). Nem sokáig állt 1-1 az eredményjelzőn, egy szabadrúgás után két fehérvári fejen is megcsúszott a labda, egy kaposvári védő röviden szabadított fel, az érkező Polonkai pedig kapásból a bal alsóba bombázott (2-1).

Polonkai gólja döntötte el a bajnoki arany sorsát. További képekért kattintson!

A 88. percben Mezey György másik két cseréje eldöntötte a meccset, egy kontra végén Lencse remek csel után lőhetett volna, de inkább önzetlenül Szakálynak passzolt, aki jobbal úgy lőtt a bal sarokba, hogy Kovács még beleért a labdába (3-1).

A 94. percben még Gosztonyi kapta meg második sárga lapját egy könyöklés miatt, de ez már senkit nem érdekelt, a lengyel bíró az esetet követően lefújta a meccset, így a Videoton 70 éves története első bajnoki címét szerezte meg, és a következő szezonban a Bajnokok Ligája selejtezőjében indulhat. Miután a Videoton a jövő keddi kupadöntőben is érdekelt, biztossá vált, hogy ottani ellenfele, a Kecskemét az Európa Liga selejtezőjében indulhat. Ezáltal a bajnokságból a második és a harmadik helyezett jut még az EL-selejtezőbe.

Mezey húsz év után nyert ismét bajnoki aranyat. Kattintson a galériáért!