Csak a gólnak örülhettünk az USA ellen

Szentpétervár, 2016. május 13. Vay Ádám kapus (b) és az amerikai Nick Foligno az oroszországi jégkorong-világbajnokság B csoportjának ötödik fordulójában Szentpéterváron 2016. május 13-án. (MTI/AP/Dmitrij Loveckij)
Egy harmadot döntetlenre hozott a magyar jégkorong-válogatott az Egyesült Államok ellen, de a középső 20 percben eldöntötték a meccset az amerikaiak, akik végül 5-1-re nyertek. Volt kapuvasunk, és megint kivédekeztünk egy kettős emberhátrányt is.

Jégkorong-világbajnokság, B csoport, 5. forduló:
Magyarország - Egyesült Államok 1-5 (0-0, 0-3, 1-2) - Élő közvetítésünk
gól: Sofron (58., emberelőnyből), illetve Foligno (25., 52., az első ee.), Hinostroza (25.), Larkin (35.).Murphy (55.)

A hokitörténelem második magyar-amerikai meccsén Rich Chernomaz a kapuban hagyta a finnek ellen óriásit nyújtó Vay Ádámot, pedig volt rá esély, hogy a 22 éves kapust inkább szombaton,

a fehéroroszok ellen veti be, hiszen ott jóval több esélyünk lehet.

Az amerikaiak fiatal csapattal érkeztek a vébére, de így is befért a keretbe például az a Nick Foligno, aki az NHL-es Columbusban 37 pontot gyűjtött. Kíváncsian vártuk, mit fog nyújtani ellenünk a 18 éves Auston Matthews, aki valószínűleg elsőként fog elkelni az NHL játékosbörzéjén.

Vay Ádám az USA ellen sem volt rossz Forrás: MTI/AP/Dmitrij Loveckij

Nem estek nekünk az amerikaiak, Vaynak csak az ötödik percben kellett az első védést bemutatnia, az első emberelőnyt viszont mi kaptuk, de csak egy Galló-lövésre futotta, akkor nem tudtuk, hogy

ez lesz az egyetlen, kaput eltaláló próbálkozásunk az első harmadban.

Feltűnően sok korongot szórtunk el a pontatlan passzok miatt, és ha el is jutottunk az amerikai harmadig, akkor is könnyen megállítottak minket. Vay jó formája megmaradt, Foligno és Matthews nagy lövésére is odaért, és tartott minket akkor is, amikor Banham és Nagy Gergő kiállítása miatt két percig kettős hátrányban voltunk. Amíg hátul rendben mentek a dolgok, addig elöl sajnos nagyon passzívak voltunk, néha akkor is szabadultunk a korongtól, mikor be lehetett volna törni az amerikai harmadba.

A 2. harmad elejéig bírtuk

A második harmad elején a semmiből vezetést szerezhettünk volna, Galló lövése kijött a kapusról, Sarauer visszasöpörte, de ezt a kapuvas hárította. Ez a kapuvasak világbajnoksága a részünkről, mert a franciák ellen is lőttünk hármat. A második harmad elején is kaptunk egy előnyt, ez biztatóbb volt, mint az első, a legnagyobb lehetősége Kovácsnak volt, de egy amerikai blokk az útját állta a löketnek.

Aztán az amerikai születésű, de nálunk játszó Wehrs fonákkal próbálta meglepni Kinkaidet, aki zárta a rövid sarkot. Szirányi kiállításánál le tudtunk fordulni, Sarauer azonban lövés helyett passzolni akart, de Vas Jánost ketten kísérték, így könnyen szerelték, és gyorsan meg is kontráztak minket, Foligno pedig úgy tette be a bal felsőbe a korongot, ahogy azt egy NHL-estől elvárná az ember, ha nem a csapata ellen játszana.

Nick Foligno az USA első gólját szerzi Forrás: MTI/AP/Dmitrij Loveckij

Még a bekapott gólt elemezgettük a lelátón, amikor jött a második, gyors passzolgatás végén Hinostroza varrta be Vay bal válla fölé. Az amerikaiak csütörtökön ugyanezt csinálták a franciák ellen, egy gyengébb harmad után a középső felvonást ott is meghajtották, és percek alatt eldöntötték a meccset. Bíztunk abban, hogy a csapat feltámad majd, próbáltunk kicsit bátrabban játszani, és bár

az amerikaiak továbbra sem tették rá a lábukat a gázpedálra,

időnként úgy váltottak ritmust, hogy arra nem tudtuk reagálni.

Ez történt a harmadik gólnál is, amikor Larkin a saját harmadából lódult meg, Vas Márton próbált vele ütközni, de egyszerűen nem tudta eltalálni, Larkin pedig az alapvonal mögül ráütötte Vay hátára a korongot, ami onnan bepattant a kapunkba.

Innen már csak a becsületgólért mentünk

A háromgólos különbség még vállalhatónak tűnt az USA ellen, de amiatt lehetett hiányérzetünk, hogy egy nem éppen maximális fordulatszámon pörgő ellenféllel szemben szinte semmit sem sikerült mutatni támadásban,

negyven perc alatt négy lövésünk volt, ami borzasztóan kevés.

A harmadik felvonást hátrányban kezdtük, de Vas János kiállítását sikerült lepörgetni, és mintha a tempót is növeltük volna, igaz, volt honnan feljavulni. Vaynak nem kellett javulnia, folytatta a megszokott színvonalon, és megint odaért néhány olyan lövésre, ami után senki nem bántotta volna, ha beakad.

Volt forgalom a kapunk előtt rendesen Forrás: MTI/AP/Dmitrij Loveckij

Ha már a meccs elment, a szépítésben bíztunk, de Sofron hiába csinálta meg magának a helyzetet, nem tudta feltenni az i-re a pontot, aztán meg Banham nagy bombája koppant a kapus botos kesztyűjén. Ők viszont kihasználták, ha figyelmetlenek voltunk, Sebők adott el egy korongot, Foligno pedig csuklóból gyönyörű felső sarkos gólt akasztott. Szerencsénk sem volt, Murphy kék vonalas lövése egy védő korcsolyáján pont annyira pattant el, hogy elment Vay lábvédői között, és hiába vetődött vissza a kapusunk, a pakk addigra átcsúszott.

Hogy azért a végére jusson egy kis jó is, arról Sofron gondoskodott, aki előnyben beverte Bartalis passzát, így legalább nem jártunk úgy, mint a finnek ellen, akik lenulláztak minket. A vége így 5-1 lett az amerikaiaknak,

reméljük, szombaton, a fehéroroszok ellen végig azt az arcát mutatja majd a csapat,

mint az utolsó harmadban, mert az emlékeztetett a szlovákok és a kanadaiak elleni jó periódusunkra.