A Chelsea hazai pályán 1–1-es döntetlent játszott a Barcelona ellen a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjének első meccsén. A Bayern München 75 percet emberelőnyben focizva simán verte a csoportkör meglepetéscsapatát, a Besiktast.

A Chelsea–Barcelona párharcnak olyan gazdag története van a Bajnokok Ligájában, hogy sok helyen az európai Clásicóként emlegetik. A keddi meccs felvezetéseként a katalán Sport készített is egy montázst, amelyen a kétezres évek legemlékezetesebb pillanatait elevenítette fel. ITT lehet nosztalgiázni, spanyol nyelvtudás előny, de nem feltétel.

A katalánok eddig csak egyszer győztek a Chelsea vendégeként, most viszont ők számítottak a meccs esélyesének.

A két kezdőcsapat:

„Sok gólt akarunk lőni" – mondta a sajtótájékoztatón Valverde, ehhez képest biztonsági csapattal, 4-4-2-ben állt ki. Egyszerre volt fent a pályán Rakitic, Busquets és Paulinho.

Az izomra azért volt szükség, hogy a Barca ne kerüljön hátrányba a Chelsea négyfős középpályájával szemben.

A kockázatvállalás minimalizálása vezetett oda, hogy majdnem olyan unalmas volt a meccs, mint az őszi Juventus–Barcelona. A kezdeti Chelsea-rohamok után Messiék óriási labdabirtoklási fölényben játszottak (71 százalék), de a 16-os közelébe csak ritkán jutottak el.

Ha a Chelsea-nek nem sikerült labdát szereznie letámadásból, akkor visszaállt egy 30-35 méteres sávba, és védekezett.

A Barcában nem volt kiemelkedő egyéni teljesítmény, így felállt fal ellen nem tudott helyzetet kidolgozni, az első félidőben el se találta a kaput. Igaz, a Chelsea is csak egyszer, Willian viszont két kapufát is rúgott.

A Chelsea játékában jobban benne volt a gól Forrás: AFP/Ian Kington

A szünet után Valverde feljebb tolta csapata védekezését, de Messi még így is nagyon messze volt a kaputól, márpedig ha neki nem megy, akkor a Barcának sem megy. Nem baj, a Stamford Bridge-en jó a 0–0 is – gondolhatták.

Csakhogy Willian harmadszorra már nem a kapufát találta el, hanem a kaput, amiből gól is lett (62. perc).

A gólra reagálva Valverde azonnal változtatott, lehozta Paulinhót, és beküldte Vidalt a jobb oldalra, hogy széthúzza az angolok játékát, amely innentől kezdve kizárólag a védekezésre és az abból vezetett villámgyors kontrákra korlátozódott.

Nem a legjobb taktika, még egy gyenge Barcelona ellen sem.

Rá is fizettek. A 75. percben egy eladott labda után Messi lőtt gólt, kilencedik meccsén az elsőt a Chelsea ellen.

Az 1–1-el a Barca lépéselőnybe került, már csak azért is, mert a visszavágón a muszáj lesz kinyílnia a Chelsea-nek. A továbbjutás viszont még nem dőlt el.

Cserék

A keddi játéknap másik mérkőzésén a Bundesliga címvédője, a Bayern München a török bajnok Besiktast fogadta az Allianz Arénában. A bajor sztárcsapat hatalmas elánnal kezdte az összecsapást, ám hiába dolgozta ki sorra a helyzeteket, a befejezésbe mindig hiba csúszott – a török csapat hősiesen védekezett –, így az első 15 percben nem sikerült előnybe kerülnie. Az első negyedóra végén azonban így is hatalmas bajba került a Besiktas:

Domagoj Vida utolsó emberként rúgta fel a gólhelyzetben kilépő Robert Lewandowskit, a román Ovidiu Hațegan pedig nem gondolkozott, azonnal felmutatta a piros lapot.

Ha eddig csak védekezett Senol Günes csapata, innentől végképp borítékolható volt, hogy a maradék tíz emberrel beparkol majd a kapuja elé.

Meccs előtt havazott Münchenben Forrás: Bongarts/Getty Images/2018 Getty Images/Alex Grimm

A Bayern az emberelőny ellenére a folytatásban a 30. percig nem tudott komolyabb helyzetet kidolgozni, amikor a spanyol Fabricio elképesztő bravúrt mutatott be Mats Hummels léc alá tartó fejesénél. Az első félidő hajrájában a Besiktas is előremerészkedett, de hiába mutatott be szép biciklicseleket, majd lőtt a rövidbe Ricardo Quaresma, Sven Ulreich a helyén volt.

Ám elsősorban nem a kihagyott lehetőség miatt lehettek bosszúsak a vendégek,

sokkal inkább azért, mert a 43. percben bal oldali beadás után David Alaba passzolt Thomas Müller elé, a német csatár pedig közvetlen közelről nem hibázott, így Bayern-előnnyel mentek a csapatok a szünetre. Viszont a bajor együttes sérülés miatt elveszítette – legalábbis erre a meccsre – James Rodríguezt.

Müller szerezte a Bayern vezető góljá "Forrás: AFP/Sven Hoppe "

A Bayern ott folytatta az második játékrészt, ahol az első abbahagyta, előbb Robert Lewandowski szabadrúgása után a kapufa még megmentette a Besiktast, ám az 53. percben a lengyel támadó kiszolgálása után Kingsley Coman okosan használta ki a lehetőséget, így már kétgólos volt a hazai előny.

A 66. percig bírta újabb kapott gól nélkül a török klub, Joshua Kimmich szép beadása után Thomas Müllernek már nem volt nehéz dolga, aki így duplázni tudott.

Innentől pedig már csak az volt a kérdés, vajon mekkora lesz a különbség a meccs végére. Nos, Robert Lewandowski sem akart lemaradni, előbb a 79. percben egy Fabricióról kipattanó labdát lőtt a kapuba, majd a 88. minutumban üres kapura sem hibázott.

A Bayern München tehát könnyedén, kapott gól nélkül hozta a Besiktas elleni nyolcaddöntő első mérkőzését, amely már csak azért is fontos, mert törökországi pokolban soha nem mehet biztosra egy csapat sem. Bár várhat bármilyen hangulat a Bayernre, azért az ötgólos előny több, mint megnyugtatónak tűnik.