Majdnem minden finn lövést megfogott a magyar csodakapus

hoki magyaro-finno
Hungary's goalie Adam Vay saves his net during the group B preliminary round game Finland vs Hungary at the 2016 IIHF Ice Hockey World Championship in Saint Petersburg on May 11, 2016. / AFP PHOTO / ALEXANDER NEMENOV
Vereség és vereség között is van különbség, bár a magyar jégkorong-válogatott 3-0-ra kikapott Finnországtól, de a csapat fantasztikusan küzdött, Vay Ádám pedig extrát nyújtott a kapuban. Hatalmas szerepe volt abban, hogy a 37. percig gól nélkül álltak az egyébként nagyon komoly tűzerővel rendelkező finnek.

jégkorong-világbajnokság, 4. forduló:
Magyarország - Finnország 0-3 (0-0, 0-1, 0-2) - online közvetítés
gól: Ohtamaa (37.), M. Koivu (50.), Barkov (57., emberelőnyből)

A franciák elleni négygólos vereség kissé elrontotta a kedvünket, de a szurkoló már csak olyan, hogy amíg esély van, addig számolgat, kombinál, hogyan érheti el kedvenc csapata a kitűzött célt. Éppen ezért a magyar szurkolók is abban bíztak, hogy a fehéroroszok továbbra is pont nélkül maradnak a csoportunkban, ezzel táplálva a bennmaradási esélyeinket, és erre minden esély meg is volt, mivel Szlovákia két harmad után 2-0-ra vezetett ellenük, ám a fehéroroszok úgy meghajtották az utolsó 20 percet, hogy négy góllal a maguk javára fordították a meccset. Így aztán csak a magyar csapat állt pont nélkül a szentpétervári csoportban, és a szerdai ellenfél, a finn válogatott nem tartozik a kellemes ellenfelek közé.

A magyarok mellett a legjobb hangulatot teremtő finn szurkolók meglepetésre nem jöttek el annyian, mint például korábban az amerikaiak ellen, pedig arra számítottunk, hogy meglesz az első telt házas meccsünk. A csarnok előtt

összefutottunk Magyarország talán legnagyobb finn drukkerével, Ganxsta Zolee-val,

aki egy olyan mezben érkezett, amelynek egyik fele piros-fehér-zöld, a másik kék-fehér volt, jelezve, hogy mindkét csapatot imádja.

Forrás: MTI/EPA/Anatolij Malcev

A magyar csapatból ezúttal Rajna, Banham és Kovács maradt ki, a kapuban pedig Vay kezdett, aki Kanada ellen csereként jött be, és akkor csak egy gólt kapott. Abban bíztunk, hogy a franciák elleni vereség nem törte össze nagyon a fiúkat, és jó volt látni, hogy harcosan kezdtünk, a második percben Sofron máris bemutatkozott a finn kapusnak egy lövéssel. A 6. percben

Bartalis lövése nagyon ígéretesen indult el a jobb felső irányába,

már emelkedtünk a székben, de sajnos Saros keze is emelkedett, és fölé tudta tolni a korongot. Aztán jöttek a finnek is persze, a két meccsen négy gólt szerző Laine például óriási ziccerben lőtt mellé, de ha eltalálták a kaput, akkor Vay rendre remekül avatkozott közbe, és többször is nagyon bátran ugrott ki a kapuból. És ismerjük a mondást a jó kapus és a szerencse viszonyáról, Vaynak egy ízben a kapuvas is segített, utána viszont akkora spárgával ért oda az ismétlésre, hogy arra egy tornász is elismerően bólintana.

Öt perccel a harmad vége előtt előbb Sagertet küldték ki egy látszólag teljesen rendben lévő ütközésért, majd Bartalist magas botért, de

a bent lévők hihetetlenül jól állták a sarat kettős hátrányban,

és az erőfeszítéseiket a helyi drukkerek is értékelték, és egyértelműen a magyar csapat mellé álltak.

Az első harmad zárásaként megint Vay védett nagyot, Koivu helyzetét is hárította. 24 óra alatt mekkorát fordult a világ a magyar csapattal: kedd este az első harmad után 1-3-ra álltunk a verhetőnek hitt franciákkal, majd most lehoztuk az első olyan harmadot, amit nem vesztettünk el - ráadásul az egyik nagykutya, a finn válogatott ellen!

Ez még nem volt gól Forrás: AFP/Alexander Nemenov

A második harmad elején is kitartott a lendület, el tudtunk jutni a finn kapuig, két mutatós lövésre is futotta, aztán beindult a finn henger, nagyon benyomtak minket, de Vayjal az élen hősiesen védekeztünk. A közönség méltán éltette a Debrecen kapusát, aki sokszor olyan helyzetekben is megmentette a csapatot, amikor senki nem lepődött volna meg azon, ha gólt ütnek a finnek. Néha azért kiszabadultunk a nyomásból, Sofron egy látványos ütközéssel borított fel egy finnt, aztán Vas Márton dolgoztatta meg Sarost, ezek nagyon kellettek, hogy némi levegőhöz jussunk. Elképesztően önfeláldozó volt a csapat,

ha kellett, bevetődtünk, ha kellett, odapiszkáltunk,

és mindezt nagyon fegyelmezetten tette a társaság. Aztán a hatalmas finn nyomás góllá érett, a 37. percben Ohtamaa maradt üresen, csalta a távolságot, majd egy csellel még jobb helyzetbe hozta magát, és a bal sarokba lőtt (1-0).

Kemény küzdelem volt Forrás: MTI/EPA/Anatolij Malcev

Mindent elmond a második harmad finn fölényéről, hogy

ők huszonötször lőttek kapura, mi pedig csak háromszor.

Szomorúak voltunk a kapott gól miatt, ugyanakkor még mindig ízlelgettük, hogy 40 perc után csak eggyel vezet ellenünk Finnország.

A záró harmad elején Bartalis és Sagert lövése jelezte, hogy nem nyugszunk bele a 0-1-es állásba, aztán Pulkkinen kiállítása miatt először játszhattunk előnyben, de helyzetet nem sikerült kialakítani. Támadtunk, bár jórészt csak a kék vonal környékéről elengedett lövésekig jutottunk, viszont így kinyíltunk hátul, amit a finnek kihasználtak, 2 az 1-ben eljöttek, és Koivu kegyetlenül bevarrta a vas mellé (2-0).

A hatalmas melóban elfáradt a csapat, az utolsó tíz percben egymás után ültek ki játékosaink a büntetőpadra, és az egyik előnyt kihasználták a finnek,

Barkov megmutatta, miért játszik az NHL-es Floridában.

Ezzel együtt jár az óriási dicséret a magyar csapatnak, amely nagyon összekapta magát, és nagyon szépen helytállt a végső győzelemre is esélyes finnek ellen.

Vay Ádám félelmetesen védett Forrás: AFP/Alexander Nemenov

A következő mérkőzésre pénteken kerül sor, amikor az Egyesült Államokkal játszik a csapatunk.

Szavazzon!

Ön szerint lesz vb-pontja a magyar válogatottnak?

Fehéroroszország-Szlovákia 4-2 (0-0, 0-2, 4-0)

Az állás: 1. Finnország 12 pont/4 mérkőzés, 2. Kanada 9/3, 3. Szlovákia 6/4, 4. Franciaország 5/3, 5. Németország 4/3, 6. Egyesült Államok 3/3 (9-11), 7. Fehéroroszország 3/4 (9-22), 8. Magyarország 0/4

A csoport (Moszkva):
Svédország-Kazahsztán 7-3 (3-1, 3-0, 1-2)
Svájc-Lettország 5-4 (0-0, 3-3, 2-1)

Az állás: 1. Csehország 8 pont/3 mérkőzés (11-5), 2. Svédország 8/4 (16-10), 3. Svájc 7/4, 4. Oroszország 6/3, 5. Norvégia 5/3, 6. Dánia 4/3, 7. Kazahsztán 2/4 (12-19), 8. Lettország 2/4 (8-15).