A légszennyezettség felboríthatja az olimpiai programot

Vágólapra másolva!
Hein Verbruggen szerint kicsi az egészségkárosodás veszélye a pekingi olimpián, ha időtartamában egy óránál rövidebb sporteseményről van szó. Vannak viszont kockázatai a maratonfutásnak vagy például a hosszabb távú országúti kerékpárviadaloknak.
Vágólapra másolva!

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság koordinációs bizottságának vezetője minderről a kínai fővárosban beszélt, leszögezve, hogy a rizikó akkor nő meg, ha a levegő szennyezettsége magas, de ebben az esetben az adott sportág veszélyeztetett szereplőinek versenyét átteszik más napra, megfelelőbb időpontra.

Peking levegőjének tisztasága régóta az egyik vezető vitatéma az olimpiai előkészületek közepette, mivel a város a világ legszennyezettebb településeinek egyike. Ez annak ellenére igaz, hogy az augusztus 8. és 24. közötti ötkarikás játékok szervezői 120 milliárd jüant (mintegy 17 milliárd amerikai dollár) fordítottak az elmúlt évtizedben a levegő minőségének javítására.

"Lehet kockázat, de nem nagy, ha egy óránál nem hosszabb a verseny" - fogalmazott Verbruggen, aki az olimpia előtti utolsó NOB-inspekció apropóján nyilatkozott. "Ha változtatnunk kell, néhány nappal később is megrendezhetjük az adott sporteseményt. De ez nagyon nem lenne jó. Viszont a sportok túlnyomó többségénél nincs ilyesfajta rizikó."

Az egyik fő dilemma az, hogy mi történjen az utolsó napi programban szereplő maratonfutással, ha annak lebonyolítását nem teszi lehetővé a levegő állapota. Egyelőre jobb híján marad a hivatali optimizmus, amelyet Kevan Gosper, a NOB sajtóbizottságának vezetője vall: "Minden olimpián, amelyeken én magam 1984 óta jelen voltam, állandóan felmerült az aggály a légszennyezettséggel kapcsolatban, aztán végül minden rendben volt mindenütt."

Maguk a kínaiak - túl azon, hogy a 3 és fél milliós autópark felének leállítását, több füstokádó gyárnak, légkárosító üzemnek a bezárását tervezik az ominózus időszakra - az úgynevezett "kék egű napok" gyarapodására hivatkoznak, mondván: fokozatosan jobb a helyzet, hiszen a határértéken belüli tiszta napok száma az 1998-as 100-ról tavaly már 246-ra emelkedett, és a kedvező tendencia folytatódik.

Más kérdés, hogy ez nem mindenkit nyugtat meg. A maratonfutás világcsúcstartója, a nem mellékesen asztmás etióp Haile Gebrselassie a múlt hónapban bejelentette, hogy a koszos levegő miatt ebben nem indul Pekingben. Sőt épp szerdán jelentette be, hogy tízezer méteren sem indul.