Három negyeden át szenvedtek az NBA sztárjai

David Andersen, Carmelo Anthony, kosárlabda
Australia's centre David Andersen (L) vies with USA's forward Carmelo Anthony during a Men's round Group A basketball match between Australia and USA at the Carioca Arena 1 in Rio de Janeiro on August 10, 2016 during the Rio 2016 Olympic Games. / AFP PHOTO / Andrej ISAKOVIC
Az ausztrálok keményen odaléptek az amerikai kosarasoknak, a két NBA-menőjük, Bogut és Mills nagyot alkotott. De a győzelemhez ez sem volt elég, Anthony beszórt pár triplát, amikor nagyon kellett.

Két laza győzelem (119-62 Kína, 113-69 Venezuela ellen) Ausztrália várt az USA férfi kosarasaira az olimpián. Nagyon szigorúan, 6-0-al kezdett Amerika, Carmelo Anthony szórta a triplákat, DeMarcus Cousins meg egy percen át feltartott kézzel, értetlen arccal állt, amikor nem értett egy faultot. Ő csak blokkolni akart. Ausztrália nagyon hajtott, a heves, magas, erős játékosaival fordított 13-9-re.

Jutott bőven a látványból, Paul George is elhelyezett egy triplát - az előző meccsen, Venezuela ellen az ő mozgásán láttuk a legjobban, mekkora a különbség a mezőny és az NBA-menők közt: mint kés a vajon, úgy ment át a védelmen párszor. Igaz, Kína ellen meg seggre esett egy testcseltől.

Triplák ide, cselek oda, mégis úgy tűnt, a fizikai erőnek nem a támadásoknál, hanem a védekezésben van igazán szerepe, nagyon sok labdát szereznek az amerikaiak, ez pedig különösen fárasztó és idegőrlő lehet az ellenfélnek hosszú távon. A boltokban sokszor nem értik, mit szeretnénk, így a legtöbb blokkot egyértelműen a kosárcsarnokban látjuk Rióban, főleg az NBA-sztároktól.

Ausztrália kiválóan tartotta magát, khm, vezetett 25-17-re, amikor Cousins triplájával visszajöttek a meccsbe az amik, akik ismét elkezdték komolyabban venni a védekezést. Még az első negyed vége előtt Carmelo Anthony fordított - egy triplával, naná.

Mike Krzyzewski fiai azért csak elrontottak két hármast, ezzel lett 29-29 az első negyed vége.

Minden bemegy

A folytatásban az aussie-k nem kerülhették el a sorsukat, de nagyon feladták a leckét az északiaknak. Mókás volt látni, ahogy a 210 magas Cousins lazán, magasba emelt fél kézzel visszalöbbölt egy labdát a feladónak bedobásnál (majd kicsivel később zsákolt is).

David Andersen és Carmelo Anthony Forrás: AFP/Andrej Isakovic

A derék ausztrálok mínusz ötről is fordítottak, noha többen már látványosan ziháltak. A második negyed egy jelentős részében a sárgáknak minden behullott, a sötétkékeknek semmi, a negyed vége így 54-49 Ausztráliának.

Szünetben az amcsik csak a dobásokat gyakorolgatták, valahogy Dél-Amerikában más a gyűrű, mint északon, na.

Lassú fordulat

A harmadik negyedet 9-0-s rohammal kezdték az amik, és ahogy később kiderült, innen már csak kapaszkodni tudott Ausztrália, egyenlíteni nem. Kyle Irving dobott pár parádés, akrobatikus kosarat, az erő és a finomság tökéletes keverékét élmény volt nézni. (Nem csak Irvingnél persze, azt is, ahogy Cousins izomból ellépett a védői mellett, majd pincérdobással a helyére tette a labdát). Ekkor még szenvedtek, de azért már jobbak voltak az amerikaiak, a harmadik szakasz végén Draymond Green remekelt: kosár jó és még büntető is, 70-67 az utolsó etap előtt.

A zárónegyedben már végig az amerikaiak diktáltak, talán mert az ellenféltől a teher nagy részét ketten viselték: Andrew Bogut és Patty Mills, a Golden State Warriors és a San Antonio Spurs sztárja.

Két menő NBA-s kevés volt az USA ellen, de összehoztak egy szenzációs meccset, amelyet végül 98-88-ra nyert meg az Egyesült Államok.

Anthony rekordot döntött

Carmelo Anthony megdöntötte az amerikai pontrekordot, a New York Knicks 32 éves játékosa a mezőny legeredményesebbjeként 31 ponttal zárta az ausztrálok elleni találkozót a csoportkör harmadik fordulójában, ezzel átadta a múltnak az eddigi pontcsúcsot, amit LeBron James tartott. A Cleveland Cavaliers kosárlabdázója összesen 273 pontot dobott Athénban, Pekingben és Londonban, de a riói szereplést lemondta. Anthony jelenleg 289 pontnál tart. A rangsor harmadik helyén David Robinson (270) áll, őt Michael Jordan (256) és Charles Barkley (231) követi. Anthony nem csak a legeredményesebb férfi kosárlabdázó az ötkarikás játékok történetében, de az első amerikai a sportágban, aki négy olimpián léphetett pályára.

Eredmények, férfiak, A csoport, 3. forduló:
Egyesült Államok - Ausztrália 98-88 (29-29, 20-25, 21-13, 28-21)
Franciaország - Szerbia 76-75 (26-17, 14-19, 17-24, 19-15)

nők, B csoport:
Kanada - Szenegál 68-58 (17-10, 16-14, 22-17, 13-17)
Spanyolország - Kína 89-68 (14-18, 27-20, 23-21, 25-9)
Egyesült Államok - Szerbia 110-84 (31-21, 25-13, 28-27, 26-23)

A csoport állása: 1. Egyesült Államok 6 pont (334-203), 2. Kanada 6 (229-193), 3. Spanyolország 5, 4. Kína 4, 5. Szerbia 3 (210-246), 6. Szenegál 3 (178-290)